U varaždinskoj Areni u petak je otvoren 28. Međunarodni sajam Priroda, lov, ribolov, turizam, kojeg organizira tvrtka DMK Vall 042 d.o.o., uz podršku Grada Varaždina i Varaždinske županije. Pokrovitelj manifestacije je i Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i ribarstva.
Riječ je o najstarijem specijaliziranom sajmu za lov i ribolov u Hrvatskoj, na kojem će se do nedjelje predstaviti oko 70 izlagača iz sedam zemalja. Sajam je ove godine dodatno u znaku 100 godina djelovanja Hrvatskog lovačkog saveza i 90 godina Hrvatskog športsko-ribolovnog saveza.
Najvećim dijelom Sajam predstavlja bogatu ponudu opreme i proizvoda za lov i boravak u prirodi te u manjoj mjeri opremu za ribolov. Svoju ponudu predstavljaju i obiteljska poljoprivredna gospodarstva te obrtnici.
Predsjednik Hrvatskog lovačkog saveza Mato Čičak istaknuo je zadovoljstvo što je Sajam svake godine sve veći, bolji i kvalitetniji, s više izlagača iz više zemalja.
- Čestitke organizatoru i zahvala županu Anđelku Stričaku i gradonačelniku Nevenu Bosilju na pomoći u organizaciji ovakvog sajma koji nama lovcima jako puno znači. Hrvatski lovački savez ove godine slavi svoju stotu obljetnicu, uz niz aktivnosti i svečanu akademiju u prosincu, ali tu je i niz aktivnosti vezan uz Zakon o lovstvu koji pripremamo i koji smo s ministrom poljoprivrede Davidom Vlajčićem pustili u proceduru. Dosta je dobrih stvari za hrvatsko lovstvo i ovim putem zahvaljujem Vladi i ministru što su pokazali dobru volju da riješimo neke probleme koji su nas godinama tištili – rekao je Čičak.
Župan Varaždinske županije Anđelko Stričak podsjetio je da se paralelno uz održavanje Sajma u Hrvatskom saboru održava rasprava o proglašenju Parka prirode Zagorske gore kojim će se zaštititi Ivanščica, Strahinjčica, Maceljsko gorje i Ravna Gora.
- Samim time, osim što će danas zaljubljenici u prirodu moći obići štandove i vidjeti izložbu, družiti se s lovcima i ribolovcima, cilj je da promišljamo o zaštiti okoliša i zaštiti staništa biljnog i životinjskog svijeta, ne samo na području Varaždinske županije, nego i naše domovine. Zahvaljujem predsjedniku Županijskog lovačkog saveza koji danas nije mogao biti s nama, ali i koristim priliku da svim lovcima čestitam 100 godina rada Hrvatskog lovačkog saveza. To ne znači da nema starijih lovačkih društava, ali 100 godina postoji naš Hrvatski lovački savez i 100 godina naši lovci razmišljaju o zaštiti staništa divljači – rekao je župan.
Ujedno je najavio da će se iduće godine u Varaždinskoj županiji, odnosno na području grada Ivanca, održati Svjetski ribolovni kup.
- Već sada smo u pripremama da i ta manifestacija prođe u što boljem ozračju – zaključio je župan Stričak.
U petak će se održati predavanje Krešimira Krapinca na temu Sustavi ocjenjivanja lovačkih trofeja, a u subotu natjecanje u kuhanju lovačkog kotlića, uz 22 lovačka društva iz Hrvatske i Slovenije. U subotu i nedjelju održat će se Sajamski kup u gađanju letećih meta kojeg u Ljubešćici organizira LD „Vepar“ Ljubešćica.
Uz postav lovačkog muzeja Hrvatskog lovačkog saveza, posebno je istaknuta izložba fotografija „Jelen obični, kralj šuma“ autora Josipa Horvata, koja na 32 fotografije prikazuje životni ciklus jelena. Gradski muzej Varaždin se povodom 100. obljetnice osnivanja na sajmu predstavlja izložbom oslikanih streljačkih meta.
Novost u programu Sajma je radionica izrade biljnih terarija, a za djecu su, uz Dječji kutak HLS-a, organizirane dvije predstave „Huja haj – kamišibaj”, u nedjelju u 10 i 11 sati i to za djecu od četiri do deset godina starosti.
U sklopu sajma i ove će se godine moći vidjeti ptice grabljivice, a tijekom sva tri dana sa šumske strane dvorane posjetitelje očekuje i ugostiteljski šator s bogatom ponudom jela i pića - od lovačkog gulaša, do šarana na rašljama.
Radno vrijeme Sajma je u petak i subotu od 9 do 18 sati, a u nedjelju do 17 sati.
Ulaznice se mogu kupiti na blagajni Sajma po cijeni od 5,00 eura za odrasle, 4,00 eura za umirovljenike i studente, te 3,00 eura za učenike i osobe s invaliditetom. Za djecu do sedam godina ulaz je besplatan.
ak/vzaktualno.hr