U Županijskoj palači u Varaždinu u srijedu je predstavljen projekt ranog učenja informatike od 1. do 4. razreda osnovne škole.
U travnja ove godine donijet je Zaključak o pokretanju projekta STEM kompetencije, a osnovni ciljevi su razvijanje pedagoškog standarda u području znanosti, tehnike i matematike počevši u petom razredu osnovne škole, omogućavanje dostupnosti suvremenih tehnologija generacijama učenika te oblikovanje načina razmišljanja mladih za sudjelovanje u globalizacijskim procesima. Provedba projekta podrazumijeva upotrebu edukativnog alata, micro:bitova u STEM predmetima.
Zamjenik župana Tomislav Paljak istaknuo je da je Varaždinska županija uvođenjem informatike od 1. do 4. razreda osnovne škole ponovo pionir u nacionalnim okvirima.
– STEM kompetencije su potreba današnjeg svijeta i upravo razvoj tih kompetencija garantira konkurentnost na globalnom tržištu. Potpisali smo sporazum s Institutom za razvoj i inovativnost mladih i kupili 1440 micro:bitova, vrijednosti 211.500 kuna. Uručeni su učenicima petog razreda protekle školske godine, održana je edukacija za sve nastavnike STEM predmeta koji će raditi s učenicima i educirano je 120 djelatnika, ravnatelja, nastavnika i voditelja centara izvrsnosti. Analiza je pokazala da od 10.583 učenika od 1. do 8. razreda njih 5807 pohađa nastavu informatike, 55 %. Nekoliko se škola samostalno uključilo u uvođenje informatike u nižim razredima, od 33 škole njih 15-ak je u tom segmentu uvodilo neki oblik ranog učenja informatike. Mi smo sada napravili da to bude sustavno. Od 5. do 8. razreda informatiku pohađa 100 % učenika bez obzira što je riječ o izbornom predmetu. I roditeljima i djeci je jasno da informatiku moraju učiti, i žele učiti. Pozdravljamo odluku ministrice o uvođenju informatike u osnovne škole kao obaveznog predmeta – rekao je Paljak te dodao da je za provedbu projekta nužna informatička oprema.
– U našim školama imam 2051 računalo. U prosjeku pet učenika radi na jednom računalu. Državni prosjek je 12 učenika, u Europi tri učenika. U našim okvirima dobro stojimo, međutim standard Europe još treba dostići. Imamo 47 nastavnika informatike i sa stručnim kadrom nemamo problema. Gotovo 95 % naših nastavnika i učitelja informatike dolaze iz varaždinskog Fakulteta organizacije i informatike – kazao je zamjenik župana i naglasio da je ovaj kurikulum napravio županijski Centar izvrsnosti za informatiku.
– Nastava informatike će biti organizirana kao izvannastavna aktivnost. Za taj smo projekt izdvojili 560.000 kuna, za 30 sati nastave informatike kroz školsku godinu. S predavačima će biti potpisani ugovori o djelu. Nastavu će pohađati 4731 učenik. Institut je poklonio više od 1200 micro:bitova i danas raspolažemo s 2700 micro:bit računala, a to ćemo i širiti – najavio je Paljak te završio da je osnovni preduvjet za ovaj projekt jednosmjenska nastava te da nije slučajno da je Varaždinska županija prije više od deset godina pokrenula izgradnju i dogradnju školskog prostora pa je danas 95 % škola u jednoj smjeni.
Nenad Bakić, osnivač Instituta za razvoj i inovativnost mladih, istaknuo je da su u Varaždinskoj županiji imali odličnog partnera.
– Često se izgovaramo ograničenim resursima, procesima ili drugim formalnim i neformalnim ograničenjima, a bitno je vodstvo. Ovdje smo imali partnera koji je prepoznao naš rad. Ovo je najbolji primjer kako se može nešto napraviti za svoju djecu – kako je Županija ovdje zbog svojih građana, tako su škole zbog djece. Nije poanta napraviti tehnološki naprednu djecu pa da ona konkuriraju nekakvoj drugoj djeci na tržištu rada, nego da imamo djecu koja su ravnopravni građani 21. stoljeća kroz koncepte kao što su digitalna pismenost, razvoj kreativnosti, kritičko razmišljanje, vještine rješavanja problema, ukupno stvaranje kulture uspjeha. Micro:bit je za razvoj digitalni kompetencija i kreativnosti puno bolje od skupljih računala, svega 15 eura, a omogućuje izrazitu kreativnost i tehnološku složenost uz male ulazne barijere – rekao je Bakić te dodao da ja Varaždinska županija motivirala druge jedinice uprave i samouprave pa je ovo prijelomni trenutak u hrvatskom obrazovanju.
Pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport dr. sc. Miroslav Huđek naveo je da u osnovnim školama kojima je osnivač Varaždinska županija ima 1615 učitelja, a u srednjim 1068.
– To je snaga koja nas pokreće. Za svaku reformu potrebnu su ljudi. Tehniku imamo. Prosječan broj računala u našim osnovnim školama je 62, najmanji je 30, najveći 141. Uz 2700 micro:bitova, to je procesorska snaga koja može projekt pokrenuti. Imamo i 47 informatičkih učionica. Stvorili smo filozofiju da se kod nas može i da mi to želimo i da u svaki projekt ulazi ukupna mreža škola. I to se pokazalo najboljim – kazao je Huđek te dodao da će obrazovne cjeline iz informatike za niže razrede osnovne škole biti računalo, digitalni sadržaji, programiranje i internet.
Na kraju je voditelj Centra izvrsnosti za informatiku Darko Krznar naglasio da Županija puno ulaže u napredak i informatizaciju.
– Zimska škola informatike prerasla je u Centar izvrsnosti, a posljednje je uvođenje informatike kao izvannastavne aktivnosti u niže razrede. Osnovna je ideja bila da se djeca kroz uvođenje micro:bit računala zainteresiraju za proces programiranja, da ih se privuče da počnu programirati i logički razmišljati. Da se razvija svijest za pravilno i sigurno korištenje računala, ali i ostale opreme s kojom odrastaju poput mobitela i tableta. I da se u četiri godine pripreme za ono što ih čeka u višim razredima. Našoj djeci omogućujemo da su opet korak ispred nekih drugih sredina – rekao je Krznar i najavio da će učenici nižih razreda informatiku imati od listopad do kraja školske godine.
n.k. / www.vzaktualno.hr