U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Varaždin u utorak, 22. svibnja, održana je prva informativna radionica o zgradama gotovo nulte energije (ZG0E). Naime, od početka 2019. godine sve zgrade javne namjene moraju biti izgrađene po principu zgrada gotovo nulte energije koji nameće nove standarde gradnje i nove zahtjeve pred investitore.
Županijska komora Varaždin nositelj je projekta EN-EFF – Novi koncept treninga za energetsku učinkovitost, sufinanciranog iz programa Interreg Mađarska-Hrvatska, u sklopu kojeg je održana radionica. Vrijednost projekta je 177.000 eura, a sudjeluju po tri partnera iz Hrvatska i Mađarske. Projekt traje 16 mjeseci i završava 30. studenog ove godine.
– Projektom se promovira novo zakonodavstvo Europske unije koje je vezano uz zgrade nulte potrošnje energije koje će se i u Hrvatskoj morati primjenjivati za zgrade javne namjene od početka slijedeće godine, a za sve ostale, dakle, privatne, od početka 2021. godine – ističe Renata Papec, viši stručni suradnik u Županijskoj komori Varaždin te dodaje da nakon ove radionice za zgrade javne namjene slijedi još jedna za zgrade privatne namjene.
– Održat ćemo i edukaciju za poslovni sektor i sve zainteresirane koji se moraju prilagoditi novom zakonodavstvu. To je posebno važno za građevinski sektor. Projektno partnerstvo dobro funkcionira, to su „stari“ partneri i nadamo se da će projekt imati dobar završetak i efekt na građevinarski sektor koji se budi i prosperirat će sljedećih godina – dodaje Papec.
Damir Mandić iz Regionalne Energetske Agencije Sjever iz Koprivnice ističe da su s pojmom zgrade gotovo nulte energije uglavnom upoznati oni koji se time bave, uža grupa ljudi, projektanti i ljudi sa sveučilišta.
– Predstavnicima tijela javne vlasti treba još informacija i edukacija. To više nije budućnost, već je ispred nas i rokovi su krenuli. Što se tiče obiteljskih kuća obveza počinje 2020., ali još ne postoji svijest da će i obiteljske kuće morati biti tako građene. Radi se o kompletnoj integraciji elemenata termoizolacije koja mora postići gotovo nultu potrošnju energije, a ta mala količina energije koja je potrebna treba se zadovoljiti iz sustava koji koriste obnovljive izvore energije, dizalice topline, solarne kolektore – kaže Mandić.
O tome kako graditi i obnavljati zgrade do ZG0E govorio je doc. dr. sc. Bojan Milovanović s Građevinskog fakulteta u Zagrebu.
– Zgrade nulte energije zapravo znače zgrade s niskom potrošnjom energijom, gotovo nulom. Ideja je da se smanji potrošnja energije i resursa i da se što više promoviraju obnovljivi izvori energije. Projektiranje zgrada za tijela javne vlasti, poput škola ili vrtići te sličnih, krenulo je od početka ove godine, a gradnja kreće od 2019. – naglašava Milovanović te dodaje da je praksa s jedne strane pokazala pokazala određene probleme, a s druge su se neki već prilagodili i neke zgrade su se već izgradile po tim standardima.
– Ideja je da se što više projektanata obrazuje jer je to jedan sasvim drugi način razmišljanja od onoga što smo na fakultetima učili. Treba nam cjeloživotno učenje što se tiče projektanata, ali nam definitivno treba i kvalificirana radna snaga za ovakvu razinu gradnje. A znamo da nam je već sada nedostaje – kaže Milovanović.
Što se tiče troškova gradnje po novim standardima, Milovanović naglašava da su veći benefiti koji se dobiju kroz životni ciklus zgrade nego što je skuplja sama gradnja.
– Ministarstvo graditeljstva je napravilo analizu koja je pokazala da je za najskuplje vrste zgrada, poput bolnica i hotela, cijene veća samo 10 %, a i to se vrlo brzo vraća. A i kvaliteta život u takvim zgradama, po pitanju buke, temperature, CO2, prašine, je puno bolja – zaključuje Milovanović.
www.vzaktualno.hr