Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • U Varaždinsku županiju stigla 19. međunarodna medalja, zamjenica Zagorec primila brončanu Lanu Krog

U Varaždinsku županiju stigla 19. međunarodna medalja, zamjenica Zagorec primila brončanu Lanu Krog

Događanja
30. prosinca 2022.
tesa
586
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Učenica Prve gimnazije Varaždin Lana Krog vratila se s 19. Međunarodne prirodoslovne olimpijade mladih (International Junior Science Olympiad – IJSO) održanoj početkom prosinca u Bogati u Kolumbiji okrunjena brončanom medaljom.

Uspjeh je tim veći ukoliko se uzme u obzir da su na natjecanju sudjelovale 44 države i oko 250 učenika iz cijelog svijeta. Tim povodom u Županijskoj palači za Lanu Krog prijem su upriličili zamjenica župana Varaždinske županije Silvija Zagorec, pročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Miroslav Huđek i zamjenica pročelnika Sanja Herceg, a prisustvovali su mu i ravnateljica Prve gimnazije Varaždin Janja Banić te Lanini roditelji.

-Nije da se sve u životu treba mjeriti određenim uspjesima, ali kada se netko zaista trudi, kada daje dio sebe, svoje slobodno vrijeme u stjecanje novih znanja i vještina, onda se to mora priznati i pohvaliti. Ova medalja koju je Lana osvojila samo potvrđuje koliko je ona dobra u svom prirodoslovnom znanju. Osim što je svoje roditelje učinila ponosnima, sebe ispunjenom, obogatila je i naše društvo. Međutim, ovakvih rezultata, bez ogromnog Laninog truda, odricanja roditelja ne bi bilo da nemamo dobro posložen obrazovni sustav, nastavnike, profesore, mentore, ravnatelje koji izvrsno rade s našim učenicima. Svi mi tu postojimo zbog naših mladih, naše budućnosti – rekla je između ostalog zamjenica Zagorec.

Pročelnik Huđek naglasio je kako je ovo 19 medalja koju su naši učenici donijeli s nekog međunarodnog natjecanja.

-Sposobnost našeg sustava je da možemo formirati okvire u kojima naši učenici mogu stjecati nova znanja, vještine uz podršku svojih profesora, ali i svoje obitelji. To je temelj na kojem se onda lako nadograđuje znanje i u konačnici postižu ovako sjajni rezultati – rekao je pročelnik Huđek.

Ravnateljica Banić nije krila zadovoljstvo što još jedna medalja stiže u ovu varaždinsku srednjoškolsku ustanovu.

-Ovakva priznanja prvenstveno su rezultat rada učenika, a onda mentora. Ovdje govorimo o području prirodoslovlja, uz Lanin ogroman trud, obzirom da je učenica dvije srednje škole – Prve gimnazije Varaždin i Glazbene škole Varaždin, pohvale idu i mentoricama Lidiji Klampfl, Heleni Kanešić i Martini Vidović koje su Lanu pripremale iz područja kemije, fizike i biologije. Sve čestitke Lani na volji i trudu, a kad imate takve učenike, onda je lako raditi s takvim mladim ljudima koji nas uvijek razvesele sjajnim rezultatima – poručila je ravnateljica Banić.

Kao što je je Lana naglasila samo natjecanje sastojalo se od teorijskog i praktičnog dijela.

-Ovakav uspjeh nisam očekivala, tim više što sam ostala iznenađena samim brojem sudionika. Zadaci su bili poprilično teški i trebalo je puno truda, volje, ali i znanja uložiti kako bi se osvojila medalja. Kako smo imali svega mjesec dana za pripremu, puno mi je značilo što imam dobro predznanje iz škole, koje sam samo nadogradila i to je bilo dovoljno da osvojim treće mjesto – izjavila je Lana.

Sukladno Skupštinskoj Odluci o nagrađivanju učenika i studenata za posebna postignuća na međunarodnim natjecanjima učenica Lana nagrađena je novčanim iznosom od 2000 kuna za osvojenu brončanu medalju.

Inače, učenici iz Hrvatske osvojili četiri srebrne i dvije brončane medalje. Uz Lanu koja je osvojila brončanu medalju, ovogodišnji dobitnici medalja su i Luka Duplančić iz XV. gimnazije u Zagrebu (srebrna medalja), Roko Marić iz XV. gimnazije u Zagrebu (srebrna medalja), Kim Radešić iz Gimnazije Pula u Puli (srebrna medalja), Karlo Ahel iz Gimnazije Andrije Mohorovičića u Rijeci (srebrna medalja) i Luka Ozvačić iz Srednje škole Ivan Švear u Ivanić Gradu (brončana medalja).

Izbor hrvatskih natjecatelja za Olimpijadu provodio se kroz sustav školskih, županijskih i državnih natjecanja u organizaciji i uz vođenje Agencije za odgoj i obrazovanje i stručnih državnih povjerenstava za pojedina prirodoslovna područja.

Na odabir nacionalnog tima za olimpijadu pozivali su se učenici koji su postigli najbolje rezultate na državnim natjecanjima iz fizike, kemije i biologije. Testiranja se provodilo u organizaciji mentora s Prirodoslovno-matematičkog fakulteta (PMF) Sveučilišta u Zagrebu, a potom su se na fakultetu provodile i pripreme za natjecanje.

vzaktualno.hr

tesa 3885 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Znanstveno - stručni skup o održivoj i regenerativnoj poljoprivredi u Sračincu okupio brojne poljoprivredne proizvođače
Događanja
2022-12-30

Sljedeća Vijest

VARAŽDIN Kakva lukavica! Na skup proizvod nalijepila barcode mnogo jeftinijeg i prevarila blagajnicu
Crna kronika
2022-12-30
Izdvojeno
Sjeverni izazov na dva kotača: Željko Mohenski iz Varaždina kreće motociklom prema Nordkappu
Događanja
21. srpnja 2025.
Alenka Kučić
U smjeru mora kilometarske kolone, čeka se kod Lučkog, Trakošćana i Helene
Hrvatska i svijet
21. srpnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Ludbrežani se ovih dana dobro zabavljaju: Street Painting na Otoku mladosti
Događanja
21. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Danas vruće, ali stižu kiša, pljuskovi i grmljavina. Bioprognoza – loša!
Hrvatska i svijet
21. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Povodom 150 godina rudarstva u Starom Golubovcu, otvorena atraktivna izložba rudarskih predmeta
Fotogalerija
20. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Bogatim programom proslavljen blagdan sv. Benedikta, zaštitnika Svibovca Podravskog
Fotogalerija
14. srpnja 2025.
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.