Danas su svečano otvoreni regionalni obrazovni centri u pet hrvatskih gradova – Osijeku, Rijeci, Splitu, Varaždinu i Zagrebu. Na središnjoj svečanosti u varaždinskoj Prvoj gimnaziji bila je i ministrica znanosti i obrazovanja prof. dr. sc. Blaženka Divjak.
ROC je multifunkcionalni tehnološko-inovativni prostor namijenjen prvenstveno obrazovnim aktivnostima, otvoren za škole i lokalnu zajednicu. Smješteni su u školama odabranim putem Poziva za iskaz interesa za osnivanje Regionalnih obrazovnih centara u sklopu projekta „e-Škole: Uspostava sustava razvoja digitalno zrelih škola“. Nalaze se u Prvoj gimnaziji Varaždin, Prirodoslovnoj školi Vladimira Preloga u Zagrebu, Osnovnoj školi Gornja Vežica u Rijeci, Osnovnoj školi Franje Krežme u Osijeku i Obrtnoj tehničkoj školi u Splitu.
Svaki ROC opremljen je opremom koja prati najnovije obrazovne trendove i metode poučavanja, uključujući IKT infrastrukturu za održavanje edukacija i edukativnih događanja. ROC ima žičnu i bežičnu mrežu, 30 prijenosnih računala, 30 tablet uređaja s tipkovnicom te 2 ekrana osjetljiva na dodir, jedan s predavačkim računalom i web kamerom, drugi s videokonferencijskim sustavom sa samostalnom kamerom. U ROC će se provoditi sustavna edukacija u školama, ali i različite aktivnosti u organizaciji škole i lokalne zajednice.
Ministrica Divjak je došla u školu u kojoj je počela karijeru.
– Vidi se velik iskorak vezan baš uz digitalnu transformaciju i to je poruka da mi u vrijeme četvrte industrijske revolucije moramo iskoračiti digitalno i u našim školama. Prva gimnazija prednjači i zato je regionalni obrazovni centar. U Varaždinu se škole dobro uključuju u te procese – Druga gimnazija je u eksperimentalnom programu Škola za život. Danas učenici u svom svakodnevnom životu koriste tehnologiju. Oni jesu motivirani za korištenje tehnologije, ali mi moramo iskoristiti tu tehnologiju kako bismo poticali njihovo učenje. To je ideja. Ne korištenje tehnologije radi tehnologije, nego pedagoški, metodički načini korištenja tehnologije koji onda pospješuju ishode učenja. To je važno za učenike, za njihovu motivaciju, a kasnije i za njihovo snalaženje u svom profesionalnom i osobnom životu – rekla je Divjak te dodala da naši učenici moraju biti zapošljivi i samozapošljivi, a u tom smjeru idu i stipendije za STEM područje, za zanimanja budućnosti.
Ravnateljica Prve gimnazije Janja Banić istaknula je da će se ROC koristiti za razne aktivnosti, od nastavnih do edukacija CARNET-a.
Na svečanosti su bio i zamjenik župana Tomislav Paljak, koji je podsjetio da Varaždinska županija prednjači u obrazovanju.
– Ovo je visokokvalitetan, nužan projekt. Predstavlja programsku i podršku u opremi te dizanje pedagoškog standarda u školama u kojima se provodi i određuje platformu kao model koji bi trebao biti primjenjiv za sve ostale škole. U Varaždinskoj županiji ovakve potrebe su odavno prepoznate. O tome svjedoči činjenica da već deset godina uspješno rade naši centri izvrsnosti, posebice informatički, koji ima sjedište upravo u Prvoj gimnaziji. Na nacionalnoj razini uvedeno je učenje informatike kao redovnog predmeta, a mi smo otišli korak dalje i uveli smo rano učenje informatike od prvog do četvrtog razreda. U ovom trenutku 80 % učenika pohađa rano učenje informatike – kazao je Paljak.
– Mi smo sada povezani kao regionalno središte s ostatkom Hrvatske. Ako išta danas povezuje ljude, bez obzira na jezike, barijere, geografsku udaljenost, to je znanje. Dobro je da to naša djeca osjete, da imamo ovakve učionice gdje mogu raditi i povezivati se s kolegama u cijeloj Hrvatskoj – dodao je gradonačelnik Ivan Čehok.
Inače, pilot projekt e-Škole završava ove godine, a uključeno je 10 % škola u Hrvatskoj, odnosno 151 škola s više od 7 tisuća nastavnika i 23 tisuće učenika. Projekt je vrijedan 307 milijuna kuna, a 85 % se sufinancira iz EU fondova. Druga faza projekta će se provoditi od 2019. do 2022. godine, a trebala bi obuhvatiti sve osnovne i srednje škole. Predviđena vrijednost druge faze projekta e-Škole je 1,3 milijardi kuna.
n.k. / www.vzaktualno.hr