Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • U Varaždinu na židovskom groblju održana komemoracija povodom Dana stradanja židovskog naroda

U Varaždinu na židovskom groblju održana komemoracija povodom Dana stradanja židovskog naroda

Događanja
6. svibnja 2024.
Nikolina Pofuk Bajz
604
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

U spomen na šest milijuna Židova stradalih u holokaustu na varaždinskom židovskom groblju zajednički vijenac položili su zamjenik varaždinskog gradonačelnika Miroslav Marković i zamjenica varaždinskog župana Silvija Zagorec.

Marković je tom prilikom istaknuo kako je Varaždin u vrijeme Drugog svjetskog rata također bio jedan od gradova u kojem Židovi nisu bili dobrodošli.

- Mislim da trebamo svi zajedno osvještavati što se dogodilo prije više od 80 godina i da se takve stvari i zvjerstva, samo zato što ste drugačiji, ne bi ponovile - rekao je zamjenik Marković dodavši kako je Sinagoga u Varaždinu također jedno od mjesta uspomena te da će ove godine projekt njezine obnove provesti kraju i pretvoriti je u jedan multimedijski centar.

Zamjenica varaždinskog župana Silvija Zagorec rekla je kako je holokaust najmračniji dio povijesti civilizacije.

- On u potpunosti negira humanizam, negira temeljne ljudske vrijednosti. Današnji dan mora biti podsjetnik da se takvo zlo apsolutno više nikada ne smije ponoviti. Isto tako, mi to ne smijemo zaboraviti. Upravo njegujući kulturu sjećanja mi gradimo budućnost - rekla je Zagorec istaknuvši kako jednakost, sloboda, tolerancija i međusobno uvažavanje moraju biti vrijednosti na kojima će se graditi sadašnjost i budućnost.

Uime Zajednice udruga antifašističkih boraca i antifašista Milivoj Dretar rekao je kako je Varaždin nekada slovio kao jedna od najstarijih organizacija židovskih općina na tlu Panonske Hrvatske.

- Broj nije bio pretjerano velik, govori se o pet, šest posto stanovništva koji su bili Židovi. Međutim, unatoč broju, imali su itekako trag u gospodarstvu, bili su pokretači raznih akcija, ali radili su i na humanitarnom, odnosno društvenom planu. Onda je došao taj srpanj 1941. i praktički u jednoj noći je sve okončao. Velika tuga i žalost, ostali su prazni domovi, uspomene koje nikad nisu dovršene, a ljudi koji su se uspjeli spasiti praktički se nisu imali kamo vratiti - rekao je Dretar.

n.p.bajz/vzaktualno.hr

Nikolina Pofuk Bajz 3504 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Sutra počinje Eurosong! Jesu navijački rekviziti spremni?
Hrvatska i svijet
2024-05-06

Sljedeća Vijest

Vrijeme DANAS promjenjivo s pljuskovima, ponesite kišobrane
Hrvatska i svijet
2024-05-07
Izdvojeno
Oblačno i vjetrovito uz povremenu kišu: dan bez stabilnih vremenskih prilika
Hrvatska i svijet
4. veljače 2026.
Jozica
Priuštivo stanovanje u fokusu EBRD-ova foruma: sudjeluje i gradonačelnik Ludbrega
Događanja
3. veljače 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Grad Ivanec nastavlja s programom gerontodomaćica, potpisan ugovor za 2026. godinu
Događanja
3. veljače 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin ide u temeljitu rekonstrukciju – potpisani ugovori
Događanja
3. veljače 2026.
Jozica
Video & fotogalerija
U srcu Staroga grada Čakovca održano nacionalno otvorenje Noći muzeja 2026.
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Javnozdravstvena akcija u Areni Varaždin: crvenim i žutim haljinama protiv moždanog udara i raka vrata maternice
Fotogalerija
31. siječnja 2026.
Prava zimska idila na sjeveru Hrvatske – snijeg kakav dugo nismo vidjeli
Fotogalerija
7. siječnja 2026.
Sport, igra i nova iskustva: Deseto izdanje Zimskog sportskog višeboja u Varaždinu izazvalo veliko zanimanje osnovnoškolaca
Fotogalerija
5. siječnja 2026.
FOTO Moto Mrazovi ponovno ugrijali Sračinec
Fotogalerija
2. siječnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.