Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • U Varaždinu otvorena prva Nacionalna biciklistička konferencija u Republici Hrvatskoj

U Varaždinu otvorena prva Nacionalna biciklistička konferencija u Republici Hrvatskoj

Događanja
15. rujna 2022.
andra
526
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

U Varaždinu je danas, 15. rujna 2022. godine u Kinu Gaj otvorena prva Nacionalna biciklistička konferencija. Organizator konferencije je Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture a na početku konferencije sudionicima u ime ministra i organizatora sudionicima se obratio Dražen Antolović, ravnatelj Uprave za cestovni promet, cestovnu infrastrukturu i inspekciju. Podršku organizatorima, govoreći o važnosti cikloturizma, dala je Sandra Herman, državna tajnica u Ministarstvu turizma i sporta. U ime Varaždinske županije sudionicima skupa obratio se Darko Majhen, pročelnik UO za gospodarstvo i europske poslove.

U ime Grada Varaždina, sudionike konferencije pozdravio je zamjenik gradonačelnika Miroslav Marković koji je istakao zadovoljstvo što se ova konferencija po prvi puta održava upravo u Varaždinu.

-Varaždin je biciklistički grad, bicikliranje je dio naše tradicije. No, tradicija nije dovoljna. Europski pa i svjetski trendovi su usmjereni prema naglom razvoju biciklizma kao dijela ukupne, nove strategije i poimanja mobilnosti. To nije samo posljedica aktualne energetske krize i razvoja ekološke svijesti. Urbani biciklizam postao je hit u urbanom planiranju najrazvijenijih zemalja jer je bicikliranje zdravo, zanimljivo, efikasno, ekonomski prihvatljivo, ekološki održivo. Mi u Varaždinu smo duboko svjesni tih prednosti i u tom cilju radimo u konkretne aktivnosti od početka našeg mandata prošle godine - rekao je Marković.

-Početkom mandata postali smo članovi Europske biciklističke federacije koja je vrelo novih ideja i inspiracija. Nastavili smo program sufinanciranja kupnje novih i servisiranja starih bicikla. Izgradnja biciklističke infrastrukture napreduje, uređuju se biciklističke staze i kritična raskršća. U našim planovima ni jedna ulica se ne projektira a da se istovremeno ne razmišlja kako će je koristiti biciklisti. Ovih dana postavljamo nove, sigurnije stalke za parkiranje bicikla, takozvane klamerice. Također, kao poslodavac smo na pragu dobivanja certifikata Bike Friendly Employer – Poslodavac prijatelj bicikliranja. Također, imamo izvrsnu suradnju s udrugom Varaždinski biciklisti s kojima smo pripremili program Europski tjedan biciklizma od 16. do 22. rujna ove godine - ističe.

-Radimo na novom SUMP ( Strateški urbani plan mobilnosti ).  Tema integriranog prijevoza koja uključuje sve dionike u prometu nije nam strana i vodimo računa o tome. Nama ideje ne nedostaju, a u proračunu ćemo izdvajati potrebna sredstva. Varaždin će i dalje pratiti trendove koji su sve izraženiji jer se gradovi koji su bili potpuno orijentirani na promet automobilima pretvaraju u gradove koji svoje javne prostore otvaraju pješacima i biciklistima. Kao primjer dobre prakse ne trebamo gledati daleko na zapad prema Danskoj i Nizozemskoj. Dovoljno je otići do Ljubljane. Razrađujemo projekt „Bike to Work“ – biciklom na posao, ne samo za djelatnike gradske uprave nego i za djelatnike svih gradskih  trgovačkih društava, institucija i ustanova. Svjesni smo da ćemo daljnjim razvojem biciklističke infrastrukture koja će jamčiti sigurnost biciklista, motivirati još više naših građana da ostave automobile u garažama i krenu pedalirati. Nemojte mi krivo shvatiti, mi nismo najavili rat vlasnicima automobila. Što više, usporedo s razvojem biciklističke infrastrukture radimo na obnovi ulica, prometnica i parkirališnih mjesta za automobile. Automobilski promet, uključivši tu i javni prijevoz, ostat će i dalje prisutan, no mi ćemo građanima omogućiti uvjete i sigurno korištenje alternativnih prijevoza, te ih tako motivirati i ohrabriti da što više koriste bicikle - zaključio je Marković.

Tijekom tri dana konferencije u Kinu Gaj bit će održano dvadesetak predavanja, a konferenciju prati 150 sudionika iz cijele Hrvatske. Sudionici konferencije imat će priliku biciklima proći grad te upoznati kulturno-povijesnu baštinu Varaždina.

Više o konferenciji na poveznici:

Nacionalna biciklistička konferencija (nacionalnabiciklistickakonferencija.com.hr)

 

vzaktualno.hr

andra 3650 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Općina Goričan nizom mjera ulaže u mlade – načelnik Sinković najavio: Unatoč izazovnim vremenima pred nama je realizacija kapitalnih projekata!
Događanja
2022-09-15

Sljedeća Vijest

U Trnovcu održana druga Trnovečka biciklijada – odazvalo se stotinjak mještana
Sport
2022-09-15
Izdvojeno
Donji Kraljevec dobio obnovljenu i suvremeno opremljenu ljekarnu. na otvorenju i župan Posavec
Događanja
16. travnja 2026.
Alenka Kučić
Šafarić: Želimo nastaviti u ritmu prošlog kola i vratiti se kući s pozitivnim rezultatom
Sport
16. travnja 2026.
Alenka Kučić
Mala Anđelina ide u Boston – uz veliku podršku svog Ludbrega
Događanja
16. travnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Hrvatske vode uložile 400.000 eura na području Martijanca – sada su i mještani Vrbanovca sigurniji od poplava
Gospodarstvo
16. travnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Više od 200 hodočasnika prošlo Camino dionicom Kalnik – Varaždinske Toplice, pridružila im se gradonačelnica Ratković
Fotogalerija
13. travnja 2026.
„Rikićevo proljeće” okupilo brojne posjetitelje i još jednom potvrdilo važnost tradicije, druženja i stvaranja
Fotogalerija
13. travnja 2026.
Župan Kolar primio prijavak povijesnih postrojbi uoči Kostelske uskrsne pištole
Fotogalerija
4. travnja 2026.
FOTO Snijeg i olujni vjetar napravili kaos na sjeveru Hrvatske – problemi kod Novog Marofa i Ivanca
Fotogalerija
27. ožujka 2026.
FOTO Velik dio zgrade varaždinskog suda već sravnjen – pogledajte napredak radova!
Fotogalerija
17. ožujka 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.