Na mjesnom groblju u Višnjici kod Lepoglave u nedjelju su pokopani posmrtni ostaci deset žrtava ubijenih nakon 2. svjetskog rata u šumi Belaš, koji su ekshumirani prošle godine.
Provedenom ekshumacijom potvrđena su brojna svjedočanstva starijih mještana Višnjice koji su nakon gotovo polustoljetne šutnje i straha progovorili o zločinu počinjenom u šumi Belaš. Na tom su mjestu neposredno po završetku 2. svjetskog rata, partizani, nakon što su ih svezane u koloni doveli u Višnjicu, bez suđenja ubili više desetaka pripadnika poraženih vojnih formacija iz okolice Varaždina, najviše s područja mjesta Ilije. Ubijeni su ostavljeni u šumi Belaš gdje su kasnije i zakopani. Tek su nekolicinu tijela ubijenih njihove obitelji odvezle u njihova mjesta i sahranili na mjesnim grobljima.
S demokratskim promjenama 90-ih godina prošlog stoljeća mještani Višnjice podigli su na mjestu zločina spomen križ i od tada se na tom mjestu jednom godišnje slavi misa zadušnica. 2016. godine, inicijativom brigadnog generala Zdravka Jakopa, započela su probna iskapanja koja su potvrdila svjedočanstva mještana Višnjice. Ekshumacija je nastavljena 2017. godine i tada su pronađeni posmrtni ostaci 10-ak žrtava koji će biti pokopani u zajedničku grobnicu na mjesnom groblju u Višnjici. Iako je prema riječima svjedoka broj ubijenih veći, zbog konfiguracije terena i nastalih promjena na samom krajoliku, što je otežalo lociranje svih mjesta na kojima su ubijeni zakopani, posmrtni ostaci ostalih žrtava nisu mogli biti pronađeni.
Nakon mise koju je u župnoj crkvi Pohođenja Blažene Djevice Marije u Višnjici predvodio varaždinski biskup mons. Josip Mrzljak, posmrtni ostaci položeni su u zajedničku grobnicu na mjesnom groblju.
– Danas sam imao podijeljene osjećaje. S jedne strane sam bio sretan da smo došli do toga da dostojanstveno pokopamo žrtve koje su nevine stradale, bez suđenja i mogućnosti obrane. A s druge strane sam žalostan jer sam tijekom ovih istraživanja došao do spoznaja i svjedočanstava da takvih mjesta ima i u našem kraju daleko više i da će trebati vremena i truda da bi se istina doznala – rekao je izaslanik predsjednice Republike Hrvatske državni tajnik ministarstva obrane general Zdravko Jakop.
Izaslanik predsjednika Hrvatskog sabora, zastupnik Anđelko Stričak zahvalio je svjedocima, ali i hrvatskim braniteljima.
– Da nije bilo hrvatskih branitelja i naših ratnih zapovjednika, generala hrvatske pobjedničke vojske i policije, pitanje je da li bi danas smjeli i mogli svjedočiti i pokopati žrtve. Sigurno će biti onih koji će pozivati da se okrenemo budućnosti, da je ovo prošlost. Smatram da upravo iz prošlosti treba učiti i poduzeti sve da nam se ne dogode zločinački režimi koji su sijali strah i mržnju, a iza sebe ostavljali unesrećene i pogubljene – kazao je Stričak.
U Višnjici je bio i izaslanik premijera, ministar branitelja Tomo Medved.
– Generacije su u tišini prenosile informaciju o mogućem postojanju masovnih grobnica, Gotovo svakodnevno pokapamo ostatke žrtava. Iznimno je važno to poglavlje naše povijesti raščistiti, žrtve ekshumirati i dostojno pokopati, a sve kako bi bili spremni koračati dalje u budućnost s jasnim odnosima i s pravom istinom – poručio je Medved, koji je iznio brojke vezane za žrtve 2. svjetskog rata i poraća.
Ukupan broj prijavljenih lokacija mogućih masovnih i pojedinačnih grobnica iz razdoblja 2. svjetskog rata i poslijeratnog razdoblja je 936. Od 21. ožujka 2016. godine zaprimljena je 651 prijava lokacije. U tom periodu Uprava za zatočene i nestale organizirala je, koordinirala i provela 269 terenskih izvida te 25 probnih iskapanja na području šest županija i u Gradu Zagrebu. Provedene su 52 ekshumacije na području 11 županija i Grada Zagreba te je ukupno ekshumirano 776 osoba od kojih je sahranjena 331.
Na groblju u Višnjici vijence su položili i svijeće zapalili mještani Višnjice, predstavnici državnog vrha, Grada Lepoglave i Varaždinske županije te udruga proizašlih iz 2. svjetskog rata i Domovinskog rata.
n.k. / www.vzaktualno.hr