Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar u petak je u Svetom Križu Začretju na OPG-u Ivice Hercigonje uručio ugovore vrijedne 477.100 kuna korisnicima koji su ostvarili pravo na potporu Krapinsko-zagorske županije za uzgoj zagorskog purana. Na natječaj je pristiglo 36 zahtjeva, a njih 35 zadovoljilo je uvjete.
– Kad dođemo na ovakav OPG, kad napravimo analizu potpora koje imamo za zagorske purane od 2017. godine, onda bih se, zahvaljujući ljudima koji su danas ovdje s nama, usudio reći da smo vratili zagorskog purana na zagorske brege – započeo je svoje obraćanje Kolar.
–Mi smo od 2017. godine kroz potpore plasirali gotovo 2,9 milijuna kuna bespovratnih sredstava našim proizvođačima i 36.600 kljunova je prošetalo kroz naše zagorske pašnjake pod uvjetima – 25 kvadrata za ispašu po svakome kljunu, 163 korisnika, odnosno proizvođača je koristilo tu mjeru. Neki od njih su to činili svih pet godina, a ima i onih, poput gospodina Hercigonje, koji je ove godine treći put u mjeri, ali je već certificiran. Na natječaju imamo propozicije da je maksimalan broj kljunova 500 i da je maksimalan iznos 25.000 kuna, odnosno 50 kuna po kljunu, a 2017., 2018. i 2019. godine smo davali 100 kuna po kljunu. Omogućili smo certificiranim proizvođačima mogućnost da idu do 50.000 kuna, da uzmu do tisuću kljunova, što je gospodin Hercigonja i iskoristio – rekao je Kolar.
Podsjetio je i na mjeru Županije pomoći s po 50 tisuća kuna bespovratnih sredstava za organiziranje klaonica na samim OPG-ovima te da je Hercigonja prošle godine iskoristio i tu mogućnost.
– Gospodin Hercigonja ima i svoju klaonicu, a s ugovorima s našim restoranima zatvorili smo ciklus od proizvodnje pa do stola. To je ono ključno što želimo napraviti, ne samo sa certificiranim proizvođačima, nego sa svima. Mislim da je vrijeme da svi zajedno počnemo razmišljati o zadruzi, budući da postoji veliki interes za zagorskog purana koji ima europsku zaštitu, skočila je i cijena na tržištu, a za meso zagorskog purana zainteresirana su vanjska tržišta, no još uvijek imamo premale količine i moramo povećati proizvodnju – rekao je župan dodavši da je Županija ove godine osigurala u proračunu 400 tisuća kuna i povećali sredstva na 477.100 kuna, kako bi svi koji su se javili dobili sredstva – rekao je Kolar.
-S mjerom ćemo nastaviti i sljedeće godine jer je bitno da proizvođači znaju s čime mogu računati i to prenijeti svojim poslovnim partnerima, da znaju s kojom količinom mogu računati – istaknuo je Kolar.
Načelnik Općine Sveti Križ Začretje, Marko Kos, istaknuo je kako je područje kraj kapele sv. Vida jedno od najljepših dijelova KZŽ i kako su upravo na tom području savršeni uvjeti za uzgoj zagorskih purana.
– Obzirom da sam i sam poljoprivrednik, znam koliko znače ovakve potpore našim poljoprivrednicima. Od strane općine i Županije pokušavamo napraviti program sukladno programima ministarstva da na neki način dopunjujemo sredstva s malim potporama. To subrza i efektivna sredstva koja zapravo našim poljoprivrednicima daju vjetar u leđa kako bi bili uspješniji i konkurentniji, da se mogu natjecati sa trgovačkim lancima. Vjerujem da je poljoprivreda naša budućnost – rekao je Kos.
– Općina Sveti Križ Začretje ima 20-ak konkretnih mjera koje su usuglašene s agencijom za plaćanje, ministarstvom poljoprivrede, od potpore za osjemenjivanje stoke do sitne mehanizacije koja se ne kosi s potporama ministarstava, pa do trajnih nasada autohtonih sorti. To je brži i efikasniji način nego što su velike mjere koje plasiraju agencije za plaćanje ministarstva. Tako mi pokušavamo našim poljoprivrednicima pomoći i nastojimo biti brzi i ekspeditivni, direktno ih potpomagati – završio je Kos.
Inače, Hercigonja posjeduje 5 jata i 60 komada purića, a ovu je priliku iskoristio da zahvali Županiji i županu Kolaru na pomoći bez koje se razvitak OPG-a ne bi mogao realizirati.
vzaktualno.hr/mcarzavec