Tijekom ovogodišnjeg Špancirfesta, u galeriji Zlati ajngel bit će postavljena izložba keramike Hanibala Salvara pod nazivom "Šarena izložba".
Otvorenje je najavljeno za petak, 17. kolovoza, u 20 sati, a izložba će biti otvorena do 9. rujna.
Ovo je jedna u nizu izložbi kojom Salvaro obilježava 60-tu obljetnicu stvaranja. Uvodni tekst napisao je sam autor te ga u cijelosti prenosimo.
Kako se radi o prvoj samostalnoj izložbi Hanibala Salvara u Varaždinu, to se je nametnula potreba ovu dosta šaroliku izložbu također „prošarati“ na način da se izloži i nešto djela nastalih prije pedeset godina, do recentnih skulpturalnih objekata arvinia i slika na platnu koje su na neki način inspirirane Špancirfestom.
"Hanibal Salvaro, sin majke Dubrovčanke i oca Šibenčanina, koji svoje radove potpisuje sa Hani, djeluje od 1958. Rođen je u Čačku te je živio još u Prištini, Skadru, Dubrovniku, Zadru, Korčuli, Lastovu, Rijeci i sada je već više od 60 godina Zagrepčanin. Po edukaciji i profesiji je graditelj, a po vokaciji vizualni umjetnik. Bez formalnog likovnog i umjetničkog obrazovanja ili nekog tečaja za amatere, radi čega rado naglašava kako je totalni diletant, ali se opredijelio za umjetničko djelovanje zahvaljujući svoj sestri kiparici Lidiji Salvaro, zatim obiteljskom okruženju i nekom genetskom kodu u kojem je umjetnost uvijek bila sastavni dio svakodnevice. Najprije je tu majka Danica koja je bila slikarica amaterka, zatim bliža i šira rodbina. Bilježimo: kipar Grgo Antunac, profesor na ALU, slikarica Katarina Ivanišin, arhitekt Krunoslav Ivanišin, arhitekt Ati Salvaro, fotograf Marcel Salvaro.
Uvijek je smatrao kako biti umjetnik nije nešto što se može naštrebati, ali se može formalnom ili neformalnom edukacijom te kvalitetnom komunikacijom, dotjerati i ispolirati Zato je umjetničku komunikaciju koristio kao svojevrstan vid edukacije. A što se manifestira u suradnji i komunikaciji s mnogim velikim umjetničkim imenima u Hrvatskoj i širom svijeta. Stoga ne ćudi što se kao brucoš građevine, već po dolasku u Zagreb, druži s Rukavinom, Sikiricom, Vulasom, Marijom Ujević, Biserkom Baretić, Brunom Mascarelliem, Mladenkom Šolman, Anom Adamec, Danijelom Dragojevićem, a u zadarskom djetinstvu s kiparom Antom Orlićem i glazbenikom Pavlom Dešpaljem.
Prve uspjehe je imao u Ljubljani zahvaljujući i poticajima gospođe Olge Suhi, voditeljice likovnog salona Zavod Borec. Zatim je izlagao u zemlji i inozemstvu te s vremenom postao međunarodno najpriznatiji i najnagrađivaniji hrvatski umjetnik keramike. Dobitnik nagrada: Beograd, Rovinj, Cervia, Faenza, Zagreb, Subotica, Gualdo Tadino (nagrada za životno djelo). Uz prof. Marinu Baričević i Blaženku Šoić Štebih, kao Hrvat član je IAC-a (Međunarodne akademije za keramiku u Ženevi).
Izlagao je na petstotinjak izložaba koje su selektirane ili žirirane i to na svim kontinentima. Autor je velikog broja slikarskih, kiparskih i dizajnerskih djela te skulpturalnih prostornih instalacija i performansa.
Također je bio idejni začetnik ili kurator nacionalnih i međunarodnih izložbi kao što su Keramika 1, Svjetski triennale male keramike (1984 – 1997), Suvremena hrvatska keramika u Barceloni (1986), Antiratna likovna keramička radionica ALKER (1991), Svijetska izložba male i minijaturne keramike Lilliput ceramics (2007, 2008), Hrvatski triennale keramike (2008, 2011, 2014, 2017), Suvremena hrvatska keramika u Prištini (2009), Međunarodni triennale tanjura, Triennale trofejnih pehara, Triennale vaza za cvijeće, Keramika Rijeka, Međunarodna izložba pehara ZELINA, Suvremena hrvatska keramika u Buenos Airesu MIKS i Zagreb Ex Tempore i mnoge druge."
Izložbu ćete tijekom Špancirfesta moći razgledati svakodnevno od 10 do 20 sati, a nakon festivala u uredovno vrijeme galerije od 18 do 20 sati, subotom i nedjeljom od 10 do 12 sati, dok je ponedjeljkom galerija zatvorena.
vzaktualno.hr