UDVDR OGRANAK IVANEC U Vukovaru i Aljmašu odana počast žrtvama velikosrpske agresije – neki od sudionika prvi puta vidjeli mjesta na kojima su najveće strahote prolazili hrvatski branitelji i civili
U organizaciji Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranak Ivanec u subotu su posjećena mjesta sjećanja u Vukovaru, te Svetište Gospe od utočišta u Aljmašu. Uz kolege iz HVIDR-e, među posjetiteljima bili su članovi udruga, sponzori i donatori s kojima UDVDR Ogranak kroz godinu ostvaruje kvalitetnu suradnju i koji uvelike pomažu u provedbi programa kojima se promiču vrijednosti Domovinskog rata.
Među njima je bilo školske djece, a većina od 52 sudionika ovog komemorativnog puta je prvi puta imala prigodu vidjeti mjesta najvećih stradavanja u Domovinskom ratu i, na neki način, proživjeti strahote kojima su bili izloženi žitelji najistočnijeg dijela Hrvatske. Posjet je započeo u Spomen domu hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, gdje je odana počast generalu Blagi Zadri i svim poginulim hrvatskim braniteljima. Uslijedio je obilazak 'Mjesta sjećanja - Vukovarska bolnica 1991', gdje su se uz kratki, potresni dokumentarac i stručno predavanje Zdenke Štimac obišlo podrumske prostorije u kojima su tijekom rata, u praktički nemogućim uvjetima, boravili civili, bolesnici i ranjenici, te obavljane brojne, pa i one najteže operacije. Sada su ti prostori mjesta sjećanja.
Potom je na spomen području, odnosno Spomen domu i Masovnoj grobnici Ovčara, odana počast žrtvama, mučki ubijenima na tom mjestu u noći s 20. na 21. studeni 1991. godine. Trojica sudionika obrane Vukovara i zatočenika koncentracijskih logora u Srbiji, Vjekoslav Špac, Zvonko Držaić i Vlado Horvatić, okupljenima su ispričali neke detalje o danima obrane grada, te o boravku u logorima u Srbiji. Vidno potreseni onime što su čuli od vukovarskih branitelja, okupljeni su potom posjetili i Spomen dom Ovčara, gdje su u stručnom predavanju još jednom čuli kroz kakve su patnje prije svoje smrti prolazili ubijeni na Ovčari, među kojima su bili i Tomo Jambor i Josip Kapustić iz Žarovnice.
Žrtvama se poklonilo i na Memorijalnom groblju žrtava Domovinskog rata, gdje su zapaljene svijeće kod centralnog spomen-obilježja, te na grobovima heroja obrane Vukovara, Blage i Roberta Zadre, te Marka Babića. Putem povratka u grad zastalo se i kod simbola obrane Vukovara, Vodotornja, koji je trenutno u fazi obnove, žrtvama agresije na Vukovar poklonilo se i kod bijelog križa uz obalu Dunava, a na mostu koji u Vukovaru spaja Slavoniju i Srijem i nosi njegovo ime, počast je odana i dragovoljcu HOS – a, Francuzu Jean-Michelu Nicolieru. Potom je veći dio krenuo u obilazak grada Vukovara, a nakon toga svi su se zajedno zaputili u Memorijalni centar Domovinskog rata, bivšu vojarnu 204. Vukovarske brigade. Za vrijeme rata bila je to 'kasarna JNA', odakle se pripremala i provodila koordinirana agresija na Sajmište, po mnogima najtežu bojišnicu gradu, pa i na ostatak Vukovara.
Putem do vojarne, delegacija UDVDR Ogranak Ivanec i HVIDR-e Ivanec ponijela je prehrambene artikle Socijalnoj samoposluzi Vukovar. Tamo ih je dočekala Tamara Mikulić, predsjednica Humanitarne udruge Duga Vukovar u sklopu koje i djeluje Socijalna samoposluga, zahvalila na donaciji, rekavši kako je svaka dobrodošla jer skrbe o 600 vukovarskih obitelji. U Memorijalnom centru Domovinskog rata su uz stručnu pomoć stožerne narednice Tamare Rupčić razgledani postavi „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar“, prikaz srpskih koncentracijskih logora „Stajićevo“ i „Begejci“, izložba pješačkog naoružanja korištenog u Domovinskom ratu, kao i vanjski postav, sastavljen od teškog naoružanja, aviona, vozila i drugog.
Uslijedilo je odavanje počasti kod ostataka srušene zgrade Borovo commercea, gdje je u obrani Vukovara sudjelovao najveći broj branitelja tadašnje Policijske postaje Ivanec, a trojica branitelja Vukovara i na tom su mjestu s nazočnima podijelili još neka svoja sjećanja. U završnom dijelu posjećeno je Svetište majke božje od utočišta u Aljmašu, gdje je o povijesti tog svetišta, kao i tragičnoj sudbini stanovnika toga kraja u Domovinskom ratu, govorio župnik i upravitelj Ante Markić.
Bila je to ujedno i zadnja lokacija ovog posjeta, tijekom kojeg su se sudionici s punim pijetetom prisjetili žrtve koju je taj dio Hrvatske dao u njezinoj obrani i oslobađanju od sprpskog agresora. Predstavnici prijateljskih udruga, sponzori i donatori UDVDR Ogranak Ivanec, vidno potreseni sviem što su čuli i vidjeli, našli su brojnih prigodnih riječi hvale na račun organizacije i provedbe ovog posjeta, kojeg su nazvali potresnim, poučnim i nadasve zanimljivim.
„Sve od organizacije pa do tih priča i svega ostaloga je sjajno. Baš mi je drago i osjećam se privilegirano što sam imao čast biti s Vama i tim ljudima koji su to proživjeli“, riječi su jednoga od njih.
„Bilo je super i poučno... imamo samo riječi hvale...“, dodao je još jedan sudionik posjeta u ime jedne od udruga.
Spomenimo kako se delegacije koje su u iem svih paljenjem, odavale počast stradalima na svim lokacijama bile sastavljeen upravo od djece, sponzora, donatora i članova udruga s kojima kroz godinu surađuje UDVDR Ogranak Ivanec.
Također, dio posjeta je sniman i bit će korišten za dokumentarni film „Zaboravljena mladost“, koji govori o ulozi hrvatskih branitelja s područja bivše Općine Ivanec u Domovinskom ratu.
Posjetom Vukovaru i Aljmašu, kojeg je omogućilo Ministarstvo hrvatskih branitelja, okončani su „6. dani sjećanja na žrtvu Vukovara – Ni Sjene više nema“, kojima su se ivanečki branitelji, članovi UDVDR Ogranak Ivanec i HVIDR-a Ivanec, zajedno s brojnim građanima, tijekom kolovoza, studenog i prosinca s nekoliko manifestacija prisjetili stradanja Vukovara.
vzaktualno.hr