U nadolazećim desetljećima smrtonosni toplinski valovi postat će zbog klimatskih promjena još veći problem nego što su danas, navodi se u najnovijoj studiji objavljenoj u specijaliziranom časopisu Nature Climate Change, piše tportal.
Novoobjavljena studija upozorava kako će do 2100. godine tri od četiri stanovnika Zemlje biti izravno pogođen klimatskim promjenama koje će, pak, uzrokovati najmanje 20 ekstremno vrućih i vlažnih dana u godini ukoliko emisije stakleničkih plinova nastave rasti sadašnjim tijekom. Čak i ako se značajnije smanji emisija fosilnih goriva, kao što to predviđa Pariški sporazum o klimatskim promjenama, kombinacija povišene temperature i razine vlažnosti povećat će intenzitet i učestalost smrtonosnih toplinskih valova.
Koristeći podatke o 783 smrtonosna toplinska udara u 164 grada u 36 zemalja, istraživači su otkrili zajednički prag kada toplinski val postaje smrtonosan. Trenutno, jedna trećina svjetske populacije smještene na 13 posto zemljine površine doživljava najmanje 20 dana godišnje kada je dostignut smrtonosni prag. Do 2100. godine, taj će postotak ovim tempom zahvatiti 74 posto ukupnog stanovništva rasprostranjenog na 47 posto Zemljine površine.
Studija također pokazuje kako će najveća prijetnja životu biti u tropskim područjima poput Indonezije koja je trenutno na samom rubu smrtonosnog praga.
www.vzaktualno.hr / tportal.hr