U današnjem društvu, razgovor o seksualnosti i seksualnim problemima još uvijek predstavlja 'tabu temu'. To ne znači da ljudi ne izražavaju svoju seksualnost, no možda o njoj ne govore, ne komuniciraju s partnerima, ne promišljaju u onolikoj mjeri koliko bi to trebalo, kaže Martina Jerbić-Cecelja, dr.med.spec.ginekologije i opstetricije te jedini seksualni savjetnik u edukaciji u Varaždinskoj županiji s kojom smo popričali o problemima seksualnih poremećaja i saznali kako je Varaždincima pitanje otvorenog razgovora o seksualnosti i seksualnim poremećajima još uvijek 'tabu tema'.
Seksualnost je široki pojam koji podrazumijeva biološki, razvojni, psihosocijalni, kulturološki aspekt kao i aspekt zdravlja svakog pojedinca. Obzirom na navedeno, postoji mnogo problema u seksualnim odnosima kako prema samima sebi, tako i prema partnerima, koji su često razlog konflikata i pomanjkanja komunikacije te na kraju i razmimoilaženja partnera, kaže Jerbić-Cecelja. Zato postoje seksualni savjetovatelji i terapeuti koji su educirani da identificiraju i prepoznaju poteškoće vezane uz seksualne probleme partnera ili pojedinca, koristeći pritom napredne tehnike kako bi smanjili i/ili riješili probleme. Dobra vijest je da je mnoge probleme moguće riješiti uz dobru motivaciju i angažman para i/ili pojedinca , a lošija strana jest da se to ne može riješiti preko noći, već ponekad traje i nekoliko mjeseci pa i godina, objašnjava doktorica.
Najčešći problemi seksualne disfunkcije
Najčešći problemi kod muškaraca su: erektilna disfunkcija, prijevremena ejakulacija, odgođena ejakulacija, nesposobnost postizanja ejakulacije, bolni snošaj i poremećaj seksualne želje, dok su najčešći problemi seksualne naravi kod žena: poremećaj orgazma, poremećaj seksualne želje, vaginizam i bolni snošaj. Statistički gledano, svaka 5. žena ima poremećaj orgazma, svaka 7. žena ima nedostatak seksualne želje, dok svaka 10. žena ima poremećaj uzbuđenja i bol prilikom spolnog odnosa. Otprilike 4% muškaraca ima erektilnu disfunkciju prije 40. godine života, a čak 60% nakon 70. godine života. Doktorica naglašava kako dio ženskih spolnih organa - klitoris ima samo jednu funkciju, a to je postizanje ugode stoga niti jedna žena ne bi smjela imati problema s postizanjem orgazma jer joj je takva anatomija.
Proučavanje seksualnosti nas, između ostalog, uči i kako o toj temi razgovarati s djecom i pripremiti ih da imaju zdrav odnos prema vlastitoj i partnerovoj seksualnosti jer je to podloga za dobru i otvorenu komunikaciju u vezi, a time i sretniji odnos, naglašava doktorica Jerbić-Cecelja i nadodaje kako se u slučaju PTSP-a i kada osoba živi sa zlostavljačem, savjetovanje i terapija ne može provesti.
'Podizači' i 'potiskivači' seksualne želje
I jedni i drugi mogu biti organske i psihogene naravi. U organske 'podizače' seksualne želje ubrajamo testosteron i afrodizijake, a u psihogene 'podizače' ubrajamo privlačnost partnera, romantiku, zaljubljenost, zajedničke ugodne rituale, mirise vezani uz sjećanja, ugodan ambijent i sl. Organski 'potiskivači' seksualne želje su hormonski poremećaji te neki lijekovi ( neki antihipertenzivi te antidepresivi), dok u psihogene 'potiskivače' ubrajamo neprivlačnost partnera, ljutnju, stres, zamjeranje, egzistencijalne krize, financijske probleme i sl.
Ukoliko često fantazirate o seksualnim temama, zdravi ste
I za kraj, doktorica vam predlaže da razmislite o jednoj svojoj seksualnoj fantaziji koja može biti veliki pokretač uzbuđenja i otvorene seksualnosti prema partneru. Ukoliko ne možete fantazirati u tom smislu, onda možda imate problem jer fantazije uvijek ostaju u polju „ fantazija“ koje nisu realnost i ne trebaju poticati osjećaj grižnje savjesti, a ukoliko često fantazirate o seksualnim temama, onda imate otvoren i zdrav pristup individualnoj i partnerskoj seksualnosti.
M.Horvat/www.vzaktualno.hr