U ponedjeljak, 26. srpnja svoj dan proslaviti će Općina Lobor u kojoj je u tijeku i manifestacija Janine. Kako bismo saznali kakvi su sve daljnji planovi za Općinu koju predvodi načelnica Ljubica Jembrih posjetili smo ovaj istočni dio Zagorja.
Da načelnica Jembrih ima afiniteta za vođenje ovog pitomog kraja dokaz su brojni projekti što su prepoznali i mještani, a čime je zaslužila i drugi mandat, na čemu je svojim mještanima ovom prilikom uputila zahvalilu.
– Sve ono što smo najavili u predizbornom programu, sve ono o čemu smo komunicirali s našim mještanima, krenulo je. Očekuje nas novo četverogodišnje razdoblje, u kojem se očekuje i pozitivan uzlet po pitanju razvoja cijele Općine Lobor. Radi se puno. Lobor je jedno veliko gradilište. Završava se vrtić, rekonstrukcija općinske zgrade, uredilo se i asfaltiralo kompletno parkiralište kod mjesnog groblja Lobor, asfaltiraju se nerazvrstane ceste, vrši se sanacija klizišta, uređuju se autobusna stajališta i dječja igrališta, proširuje se javna rasvjeta, uređuju se odvodni kanali, makadamski putevi, ulaže se u djecu i mlade, ulaže se u školstvo – rekla je Jembrih i izrazila zadovoljstvo i zahvalu prema građanima na svakoj pomoći i suradnji, kako kaže „S veseljem i još jačim elanom krećemo dalje”.
Od značajnijih investicija izdvojila je dva kapitalna projekta – izgradnju dječjeg vrtića koji je pred samim završetkom, a čija vrijednost doseže gotovo 10 milijuna kuna i uređenje općinske zgrade – Kulturnog centra kojim će Općina dobiti adekvatan multimedijski kulturni centar koji će se koristiti u svrhu provedbe aktivnosti u kulturi, podizanju kulturne svijesti te očuvanju kulturne i povijesne baštine kraja
– Izgradnjom dječjeg vrtića pružiti ćemo roditeljima i djeci jednu sigurnost i uključivanje u program ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja koji je utemeljen na znanstveno-humanističkom pristupu, iz čega proizlazi cilj i zadaće u stjecanju znanja, vještina i navika potrebnih za život, rad i školovanje djece. To podrazumijeva poticanje cjelovitog razvoja djeteta, prije svega, poštivanjem prava djeteta na osobnost u zadovoljavanju individualnih potreba. Uz to da mlade obitelji moraju imati dobro plaćen posao, mi u Općini moramo im osigurati sve ostale uvjete kako bi mogli nastaviti živjeti u malim ruralnim mjestima – dodala je.
– Provjerili smo interes roditelja i jako smo zadovoljni. Imamo upisano 57-ero mališana, od kojih njih 50 zasad nije uključeno niti u jedan vrtić, niti je u čuvaonicama, a više od 40-ero djece trenutno imamo u susjednim vrtićima i čuvaonicama. Veseli nas interes roditelja, kao i početak rada vrtića kojeg planiramo u rujnu, s početkom nove pedagoške godine, a vjerujem da ćemo kapacitet vrtića popuniti – najavila je Jembrih.
Podsjetimo, na nedavno održanoj 2. sjednici Općinskog vijeća Lobora donijeta je Odluka o davanju suglasnosti na Statut Dječjeg vrtića Ivančica, Odluka o davanju suglasnosti na Pravilnik o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada Dječjeg vrtića te Odluka o davanju suglasnosti na Pravilnik o upisu djece i ostvarivanju prava i obaveza korisnika usluga u Dječjem vrtiću Ivančica. Prema Pravilniku o unutarnjem ustrojstvu i načinu rada, određena je sistematizacija radnih mjesta, a prema prijavi Agenciji za plaćanje u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju, u prvoj godini Općina ima obavezu zapošljavanja ravnateljice i osam odgojitelja te ostalo tehničko osoblje (kuhar/ica, spremaćica).
– Sve ostale usluge kao što su računovodstvo, administracija, odnosno domar, pružit će Općina samoj ustanovi za prvu godinu. Kako će se javljati potreba za novim radnim mjestima, tako ćemo ih i prema sistematizaciji otvarati – rekla je načelnica.
Uređenje zgrade Općine u Kulturni centar s multimedijalnim sadržaje omogućiti će se kvalitetniji uvjeti za rad Općini, stvoriti će se prostor za korištenje mještana te je stavljen naglasak i na razvoju kulturnog turizma kroz prezentaciju povijesno-kulturnih vrijednosti.
– Dio prostorije je namijenjen za stalni postav izložbe povijesnih umjetnina kojima područje Općine Lobor obiluje. Na taj će se način i promicati vrijedne kulturne i povijesne baštine ovog ruralnog kraja. Multifunkcionalni prostor će služiti za održavanje izvannastavnih aktivnosti za učenike i djelatnike Osnovne škole Franje Horvata Kiša Lobor te ostale obrazovne ustanove na području Krapinsko-zagorske županije. Na taj će se način podizati svijest o kulturnoj baštini, a što će uvelike podići kvalitetu života lokalnog stanovništva te stvoriti dobre temelje za daljnji razvoj kulturnog turizma i očuvanja lokalnih vrijednosti – rekla je Jembrih i dodala kako će prostor služiti i za rad udruga, kao i za manifestacije, programe i događanja čime se podiže standard života u kulturnom, turističkom i poduzetničkom smislu.
Što se prometne infrastrukture tiče, do sada je asfaltirano 10 kilometara nerazvrstanih cesta, Ulica Tomislava Krajnika, Benkovići-Rihtarići, Šeremeti, Horvati-Viški, Bezaki -Androići, Beljaki, Završje Loborsko gornje, Ulica Josipa Vedrine, naselje Kuharići-Šipki, Šalahi, Pakšeci, Jajtići, Rizmani, Petrinci, Labaši gornji, Markuši, Vinogradska ulica, te dio ulice Ante Kovačića. Sanirana su 4 klizišta, dva na Štrekici u Starom Golubovcu (ispred kuće Behin), jedno u Petrovoj Gori, te ispod mrtvačnice u Loboru, a rješavala se i odvodnja u Petrovoj Gori, Velika Petrovagorskoj, Vojnovcu, Zagrebačkoj ulici i Vinipotoku. U ovoj godini završava se još 5 dionica u Završju, Ulici Augusta Šenoe, Petrovoj Gori.
– Općina Lobor ima površinu od 44,20 km2, stoga u registru ima 90 km nerazvrstanih cesta. Kada se radi godišnji plan asfaltiranja uzima se u obzir da prioritet imaju sela i kuće za stanovanje, te kvaliteta postojećih cesta. Provođenjem dobre politike vlade RH i programa koji su nam na raspolaganju, naše sumještane oslobodili smo sufinanciranje rekonstrukcije nerazvrstanih cesta. Dok ne riješimo sve probleme sa cestama one nam ostaju kao prioritet komunalnih radnji – poručila je načelnica i objasnila daljnje planove za Lobor.
– Ove godine završavamo sve započete projekte, te pripremamo projektnu dokumentaciju za nove. 2021. godina mora biti godina projektiranja i priprema za novu financijsku omotnicu. Ono što je jako važno za napomenuti da ovu godinu moramo završiti sa otkupom zemljišta za nogometno igralište, odnosno naš Loborski sportski centar. To je jedan od prioritetnih projekta koji mora biti spreman za novu financijsku omotnicu. Za to vrijeme intenzivno uređujemo i uvjete u Cukovcu. Sportska kuća napokon ima struju, sada se uređuje elektro instalacije u samoj zgradi, a radi se i na rasvjeti glavnog i pomoćnog igrališta. U tijeku je i javna nabava za projekt uređenja poučne staze, gdje je obuhvaćena i rekonstrukcija sportske kuće u Cukovcu. Sve to iziskuje veliko financijsko ulaganje, ali ulaganje u sport i naše mlade nam je ulaganje u budućnost i čini nas sretnim – rekla je.
Jembrih dodaje kako u se u naredne 4 godine moraju stvoriti uvjeti da Lobor postane mjesto ugodno za rad i život.
– To nam je jedini način da zadržimo život na našim prekrasnim bregima. Apeliram na županijsku i državnu vlast da prate naše projekte, naše potrebe jer samo zajedničkim radom možemo uspjeti u tome – poručila je.
Detaljnije smo se dotakli i teme turizma na području Općine Lobor i pozornice u Zazidju koja ima ogroman potencijal. Jembrih kaže kako su planovi tu, ali da je jak udarac korone uvelike utjecao na daljnji razvitak turizma i kulture.
– U Loboru je veliki naglasak na društvenom životu. On je poznat po svojim manifestacijama kroz cijelu godinu. Uz Janine i Loborfest, tu su i dani Franje Horvata Kiša, sva kulturna događanja vezana za naš KUD, naše folklorne i dramske sekcije, a imamo posebnu manifestaciju preko zima „Loborska devenica” kroz koju devenicu predstavljamo kao loborski brend. U fazi smo izrade strategije turizma. U principu, taj nacrt je gotov, čekamo da mjere popuste i u narednim danima očekuje nas javno savjetovanje strategije kako bismo je mogli završiti i krenuti s projektima – rekla je Jembrih i dodala kako Lobor ima veliki prirodni potencijal.
Svakako treba izdvojiti Svetište Majke božje gorske koje je najstarije svetište u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, gdje su pronađeni prvi koraci hrvatstva, gdje je krstionica koja datira iz perioda od 4. do 6. stoljeća.
– Imamo veliki prirodni potencijal koju obogaćuje povijest Lobora i to u svakom slučaju moramo turistički iskoristiti. Manifestacije su korak prema turističkom razvitku i vjerujem da će Lobor postati središte kulturnog događanja – poručila je načelnica Jembrih.
– Za razvoj našeg mjesta prioritet su ljudi, naše Loborke i Loborci i njihove potrebe. Maksimalno pomažemo i posredujemo koliko možemo u svim potrebama naši mještana. Ima posla, ima izazova, ali ima i velike volje da i dalje naš Lobor biser Hrvatskog Zagorja činimo boljim i ljepšim – poručila je na kraju Jembrih i uputila čestitke svim mještanima Općine Lobor i župljanima Župe Sveta Ane Lobor uz Dan Općine i Dan župe.
mčaržavec/vzaktualno.hr