Uoči Međunarodnog dana primalja koji se obilježava 5. svibnja., Interesni odbor žena Reformista Varaždinske županije održao je jučer, 3. svibnja, okrugli stol na temu ''Samostalnost primalja - izazov ili potreba u bolničkom sustavu" koji je izazvao veliki interes.
Na okruglom stolu sudjelovale su Natalija Martinčević, potpredsjednica Narodne stranke - ReformistiI, Vesna Bednjanić,prvostupnica primaljstva, Silvija Kovačić, diplomirana primalja,Tita Stanek Zidarič, magistra primaljstva, savjetnica za dojenje i predavačica na Zdravstvenom fakultetu u Ljubljani i Irena Stipešević Rakamarić, zamjenica ravnatelja Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije.
Međunarodni dan primalja prilika je da se naglasi važna uloga primalja u zdravstvenoj zaštiti žena i novorođenčadi, ali isto tako i da se proširi ideja o primaljama i primaljstvu.
Na okruglom stolu sudionice su raspravljale o kontinuiranoj primaljskoj skrbi koja, nažalost, u Hrvatskoj nije kao u većini zemalja Europske unije. Dugoročan cilj je osigurati mogućnost svakoj ženi koja to želi da upozna i primalju i prostor u kojem će rađati. Jedna žena – jedna primalja, standard je naprednih društava.
Vesna Bednjanić se u svojem izlaganju osvrnula na povijest primaljstva kao i na primaljstvo na području Republike Hrvatske.
Gošće predavačice iz Slovenije prezentirale su svoja bogata iskustva o primaljstvu, iskustvima primalja u Sloveniji te su prezentirale porođajnu sobu koja je prva u Sloveniji napravljena u Jesenici 2014. godine. Prezentirale su važnost sudjelovanja primalja u porođaju kao i važnost kohezije između liječnika i primalja koje svojim znanjem i ovlastima mogu voditi zdrave trudnoće kao i porode. Upravo zbog te kohezije broj fizioloških poroda u Sloveniji je u rastu, a načinom suradnje zadovoljni su i liječnici i primalje, a najviše žene.
Irena Stipešević Rakamarić osvrnula se na hormone i emocije tijekom poroda, te iznesla statističke podatke Opće bolnice Varaždin u kojima je vidljivo da je u 2016. godini porođeno 1543 djece, od ukupno 37 128 koliko je rođeno na području Republike Hrvatske. Također, prema statistici od 2013. do 2017. godine broj poroda u varaždinskom rodilištu se smanjuje.
Natalija Martinčević prezentirala je ulaganje Varaždinske županije u zdravstvo. U posljednjih 10 mjeseci pokrenuto je više od 83 milijuna kuna investicija samo u Općoj bolnici Varaždin za obnovu zgrada u krugu bolnice po modelu energetske obnove, otvoren je novi odjel za hemodijalizu,12 milijuna kuna uloženo je u sustav primarne zaštite u opremu i obnovu Doma zdravlja, a 14 milijuna kuna dobiveno je europskog novca za specijalizaciju liječnika. Iz skromnog Županijskog proračuna izdvojeno je 400.000 kuna za edukacije i školovanje liječnika.
- Ulaganje u ljude, ulaganje u primalje je ulaganje u naše majke i našu djecu. Inicijativa s današnjeg okruglog stola bila bi nadogradnja postojećeg standarda našeg rodilišta tzv. porođajnom sobom. Uz minimalna ulaganja, naše bi varaždinsko rodilište dobilo novu dimenziju koju nema niti jedno rodilište u Hrvatskoj – zaključila je Martinčević.
Na okruglom stolu prisutni su bili i zamjenici župana Tomislav Paljak i Robert Vugrin, Valerija Paljak, predsjednica Interesnog odbora žena Reformista Varaždinske županije, Tina Trojko, potpredsjednica Reformista Međimurske županije, Renato Podbojec, ravnatelj Doma zdravlja Varaždinske županije, Aleksandra Špoljarić, dr.med. spec.ginekologije i opstertricije iz Opće bolnice Varaždin, Blaženka Sumpor, glavna primalja Zavoda za porodništvo iz bolnice u Vinogradskoj sa kolegicama i Antonija Cesar DULA Varaždin.
www.vzaktualno.hr