U javno savjetovanje upućene su izmjene Zakona o doprinosima, a tim se izmjenama predlaže ukidanje dosadašnje mjere oslobađanja od obveze plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje za osobe mlađe od 30 godina.
Kako donosi Novi list, to bi na snagu trebalo stupiti prvog siječnja iduće godine, a u objašnjenju se navodi da bi ukidanje postojeće olakšice „trebalo doprinijeti održivosti sustava zdravstvenog osiguranja”.
Namjeru da ukine oslobađanje plaćanja doprinosa za zdravstveno osiguranje za mlađe od 30 godina u Vladi opravdavaju povećanom gospodarskom aktivnošću koja se očituje i u smanjenoj stopi registrirane nezaposlenosti u odnosu na prethodna razdoblja. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, stopa registrirane nezaposlenosti je u 2014. godini, kada je uvedena ova olakšica, iznosila 19,6 posto s 1.342.149 zaposlenih osoba, dok je stopa registrirane nezaposlenosti u 2023. godini iznosila 6,1 posto s 1.663.522 zaposlenih osoba.
– Korištenjem oslobođenja od obveze doprinosa na osnovicu za mladu osobu u uvjetima povećane potražnje za radnicima te posljedično i povećane zaposlenosti, odnosno pada registrirane nezaposlenosti, izazov je postići održivost sustava zdravstvenog osiguranja, navodi se u objašnjenju.
Novi list piše da je stopa nezaposlenosti mladih u Hrvatskoj triput veća od opće stope nezaposlenosti, a poduzetnici, koji ne vide razloge za ukidanje ove mjere, strahuju da bi broj nezaposlenih mladih osoba mogao početi rasti.
Kako objašnjava predsjednik udruge Glas poduzetnika Hrvoje Bujas, oslobađanje plaćanja doprinosa za zdravstveno za mlađe od 30 godina bio je „push” poslodavcima da zaposle mlade ljude i ta mjera Vlade je, kaže, dala određene rezultate. Dodao je da svrha te mjere nije bila da poslodavac ostvari nekakvu uštedu, nego da upravo mladi što prije nađu posao, zbog čega najavu ukidanja obveze za zdravstveni doprinos mladima smatra korakom unazad.
Poduzetnici upozoravaju da je najava oslobađanja od obveze plaćanja doprinosa za zdravstveno za mlađe od 30 godina u direktnom sukobu s najavama Vlade da želi porezno opterećenje s rada prebaciti na porezno opterećenje na imovinu.
vzaktualno.hr/novi list.hr