Tomislav Đuričin, stečajni upravitelj Varteksa, na ispitnom ročištu održanom 8. listopada na varaždinskom Trgovačkom sudu rekao je da je Varteks nakon stečaja nastavio s poslovanjem te da je obavljena robna proizvodnja u vremenskom roku od 11 dana koja se pokazala uspješnom.
Stoga su, naveo je, naručeni materijali kako bi se obavila proizvodnja artikala koji bi bili isporučeni dućanima u listopadu i studenome ove godine i iz koje bi stečajni dužnik ostvarivao prihode.
Kada budu poznati točni parametri isplativosti proizvodnje, dodao je Đuričin, pripremit će se izvješće na temelju kojeg će vjerovnici odlučiti ima li nastavak proizvodnje smisla. Predložio je također odgodu izvještajnog ročišta koje je sud zakazao za 21. listopada.
Na ročištu je ujedno ispitano više od 600 tražbina radnika Varteksa od preko šest milijuna eura te preko 180 tražbina tzv. drugog reda, uglavnom banaka i trgovačkih društava, od 29,1 milijun eura.
Odluka suda je da se sastavi tablica ispitanih tražbina i potom će se odlučiti u kojem iznosu i u kojem isplatnom redu su tražbine utvrđene, odnosno, osporene, a uslijedit će odluka i o upućivanju na parnicu radi utvrđivanja, odnosno osporavanja tražbina.
Stečaj Varteksa otvoren je 18. srpnja nakon što je Trgovački sud u Varaždinu zaprimio prijedlog predsjednika Uprave Karla Kopreka za otvaranje stečaja zbog više neizvršenih osnova za plaćanje u razdoblju dužem od 60 dana i neisplata tri uzastopne plaće.
Sudskim rješenjem pozvani su razlučni i izlučni vjerovnici da stečajnog upravitelja u roku od 60 dana obavijeste o pravnoj osnovi svojih razlučnih i izlučnih prava i dijelu imovine Varteksa na koji se odnosi njihovo pravo.
Zemljišno-knjižni odjel Općinskog suda u Varaždinu dobio je nalog i da izvrši upis zabilježbe otvaranja stečaja u zemljišnim knjigama na nekretnine Varteksa – industrijske zgrade, skladišta, dvorišta, zemljišta, poslovne prostore i stanove u Varaždinu, Gornjem Kućanu, Biškupcu i na Trešnjevci u Zagrebu. Također je sudovima u Srbiji naloženo da zabilježe otvaranje stečaja na nekretnine u toj zemlji, a isto vrijedi i za Bosnu i Hercegovinu.
– Stečajni dužnik je vlasnik mnogobrojnih nekretnina i pokretnina i ima zaposlen veliki broj radnika. Zbog svojih poslovnih odnosa za očekivati je da će imati veliki broj vjerovnika gdje će stečajni upravitelj morati, između ostalog, raditi na sastavljanju i popisivanju brojne imovine, kao i na ispitivanju velikog broja tražbina vjerovnika – stoji u sučevu rješenju.
Dodajmo da je istovremeno s prijedlogom za otvaranje stečaja u srpnju bila objavljena i potvrda Financijske agencije o blokadi računa i novčanih sredstava ovršenika, prema kojoj je evidentirano 64 dana neprekidne blokade Varteksa, odnosno 68 dana blokade u prethodnih šest mjeseci s ukupnim neizvršenim osnovama za plaćanje od 2,24 milijuna eura.
vzaktualno.hr