Posljednjeg dana zasjedanja Hrvatskog sabora, s prije jednomjesečne stanke, zastupnici su izglasali Zakon o radu koji donosi niz novina.
Izmjene Zakona o radu izglasane su sa 77 glasa za i 54 protiv, donose 24 sata.
Kako je tijekom saborske rasprave istaknuo ministar Marin Piletić, suština izmjena je transponiranje dvije europske direktive - jedna je o transparentnim i predvidivim radnim uvjetima, a druga o ravnoteži između privatnog i poslovnog života.
'Povećanje satnice nedjeljom na 50 posto'
Novina u Zakonu je minimalno povećanje satnice od 50 posto za rad nedjeljom za sve radnike u svim sektorima.
-Ovim Zakonom se sprječava neopravdano sklapanje ugovora na određeno vrijeme i potiče zapošljavanje na neodređeno vrijeme. Zakon je odredio da mora postojati objektivni razlog koji opravdava svako sklapanje na određeno kako prvog tako i onog uzastopnog - naveo je ministar, a Zakon propisuje mogućnost samo tri uzastopna ugovora na određeno vrijeme.
Preciznije se propisuje rad na izdvojenom radnom mjestu, za čime je potreba nastala posebno u Covid pandemiji.
-Razdvojili smo rad od kuće i novi institut rada na daljinu, pri čemu poslodavac i radnik ugovaraju da radnik samostalno određuje gdje će rad na daljinu obavljati - rekao je ministar.
Zakonom se uređuje i zaštita posebnih kategorija radnika.
-Prvenstveno mislimo na roditelje djece do osme godine života i to u slučaju nejednakog rasporeda radnog vremena, kao i prekovremenog rada. Za takav rad će biti potreban pisani pristanak radnika roditelja, što je svakako vrsta demografske mjere kojom želimo omogućiti bolju ravnotežu obiteljskog i poslovnog života - naglasio je Piletić, a prenosi portal 24 sata.
Izmjenama Zakona obuhvaćen je i neplaćeni dopust od pet dana za pružanje skrbi, odsutnost s posla jedan dan zbog hitnih obiteljskih razloga, kao i da se prekovremeni, noćni, rad u otežanim uvjetima, blagdanom ne smije obračunati na iznos niži od minimalne plaće
Novina je i pravo na nedostupnost radnika u profesionalnoj komunikaciji s ciljem bolje ravnoteže privatnog i profesionalnog života. Kako piše u Zakonu, tijekom korištenja prava na odmore i dopuste, radnik i poslodavac moraju voditi računa o ravnoteži između privatnog i poslovnog života i načelu nedostupnosti u profesionalnoj komunikaciji, osim ako se radi o prijekoj potrebi, odnosno kada se zbog prirode posla komunikacija s radnikom ne može isključiti ili kada je kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu ugovoreno drukčije.
-Unaprjeđuje se i novi način rada putem digitalnih radnih platformi uz zaštitu osoba koje na takav način rade - rekao je ministar, a pri tome se misli na platforme poput Glova, Ubera, Bolta.
vzaktualno.hr/24sata.hr