U Srednjoj školi u Zaboku danas je održana uvodna konferencija projekta ReCeZa – Regionalni centar Zabok, ukupne vrijednosti 66,6 milijuna kuna, financiranog sredstvima iz Europskog socijalnog fonda.
Projektom je planirano uspostavljanje Centra koji će moći brzo odgovoriti na promjene trendova u sektoru turizma i ugostiteljstva. Uz projekt ReCeZa, Srednja škola Zabok provodi i projekt Regionalni centar kompetentnosti u turizmu i ugostiteljstvu Zabok, koji je financiran iz Europskog fonda za regionalni razvoj - vrijednosti 35 milijuna kuna.
Transformacijom u Centar kompetentnosti, Srednja škola Zabok će moći osigurati uvjete za adekvatno obrazovanje, stjecanje znanja i vještina kakvo se od turističkog kadra očekuje u privatnom sektoru. Centar će uz modernizirane i nove učionice, praktikume, trening centar i zajedničke prostore dobiti i akademis - ugostiteljski objekt sa smještajnim jedinicama različitih kategorija, koji će kroz segmente poslovanja u realnim situacijama pružati najbolju praktičnu nastavu polaznicima Centra.
Uz stvaranje odgovarajućih uvjeta za vrhunsko obrazovanje, cilj je u takvom objektu omogućiti učenje temeljeno na radu, pružiti jedinstven primjer dobre prakse i pokazni primjer zelene arhitekture i funkcionalnosti u gospodarskom sektoru u Hrvatskoj i okruženju.
Da bi srednja škola Zabok, koja je relativno mala škola u malom gradiću mogla dobiti ovako veliki i značajni projekt, morali smo biti dobri i kvalitetni, to je dokaz da zidovi i zgrade ne čine školu , instituciju, nego njezini nastavnici, djelatnici i njihova lokalna zajednica koja ih podupire, rekla je uvodno ravnateljica SŠ Zabok Draženka Jurec.
-Mi smo bili prema vrednovanju, prema kriterijima ministarstva znanosti i obrazovanja po kvaliteti druga ugostiteljska škola između 70-tak bodovanih u Republici Hrvatskoj i bili smo treća od 351 bodovane škole u vezi sektora koji su dobili regionalne centre kompetentnosti. Jedini smo regionalni centar između Osijeka i Opatije, što je velika čast, ali i uvjetno velika odgovornost koje smo svi mi svjesni. Da bismo postali Centar, prvo nam je trebalo da nas podupre naš osnivač, Krapinsko-zagorska županija koja je to odlučno i sa srcem napravila i koja nam pomaže od prvog dana. Nema nerješivih problema, koliko god nam se teški činili i za to nam se pobrinuo i naš grad, Grad Zabok s kojim uspješno rješavamo sve poteškoće do koje je nastalo. Od prvog dana pisanja projekta pa vjerujem do zadnjeg dana, do završne konferencije, tu su nam naše suradnice iz Zagorske razvojne agencije. Uvijek nam je na raspolaganju i naše Ministarstvo znanosti i obrazovanja koje nas prati na svakom koraku, kao i Ministarstvo turizma i sporta, a zahvaljujem i voditeljici projekta koja od prvog dana pisanja projekta, danonoćno i zdušno, radi na njegovoj realizaciji – rekla je Jurec.
„SŠ Zabok godinama je nizala uspjehe”
Voditelj regionalnog centra Zabok, Andrej Ivankov podsjetio je da je Srednja škola Zabok godinama nizala uspjehe na natjecanjima u Republici Hrvatskoj i van nje te godinama gradila kadar u sektoru turizma i ugostiteljstva.
-Stručnjaci Ministarstva znanosti i obrazovanja su 2018. godine došli na ideju da nagrade 25 najboljih strukovnih škola na području Hrvatske i tako je Srednja škola Zabok proglašena jednom od šest srednjih škola Regionalnim centrom kompetentnosti u sektoru turizma i ugostiteljstva. Cilj ovog projekta je jačanje kompetencija svih nastavnika, profesora i mentora, poboljšanje i priprema za nadolazeće nove aktivnosti koje ćemo imati u sklopu regionalnog centra. Provest će se niz aktivnosti, a prva od njih je obrazovanje, odnosno izrada četiriju novih zanimanja i svih popratnih sadržaja koji idu uz to – izrada kurikuluma, standarda zanimanja, standarda kvalifikacija i svih potrebnih materijala -rekao je Ivankov i dodao da ReCeZa želi raditi i na neformalnim, odnosno puno stručnijim usavršavanjima znanja i vještina iz područja turizma i ugostiteljstva.
Okupljenima se obratila i Helena Matuša, zamjenica ravnateljice Zagorske razvojne agencije.
- Ovdje specijaliziramo jednim dijelom za segment turizma i ugostiteljstva i dajemo i određene životne vještine i omogućavamo i odraslima i djeci i svima onima koji se žele obrazovati da steknu široko znanje koje mogu primijeniti u različitim sektorima. Tu je bogatstvo ovog projekta, da možemo povezati različite sektore, od turizma, ugostiteljstva, poljoprivrede, poduzetništva – kazala je Matuša.
-U ovom projektu najčešće se vodimo infrastrukturnom komponentom jer to je ono što se vidi, ali jasno je da bi bez programa ovo bila samo zgrada – zaključila je.
Mamić Goričanec: „Bilo je puno izazova”
Ivan Hanžek, gradonačelnik Zaboka naglasio je da je Grad posljednjih godina stavio naglasak na orijentaciju prema potrebama mladih i mlađih.
-Uz uspješno predškolsko, srednjoškolsko i fakultetsko obrazovanje sve to je zapravo dobra osnova za ovo što danas vidimo pred sobom. Ovo su važne stvari za obrazovanje, za našu županiju, za naš grad, ali su i važne stvari za sve one prethodne generacije profesora, nastavnika, mentora koji su uložili svoj život i rad, svoje znanje i sposobnosti, svoju ljubav prema mladima, da bismo stvorili temelj za ove zgrade – rekao je zabočki gradonačelnik nakon kojeg se nazočnima obratila Jelena Mamić Goričanec, ravnateljica Odjela za praćenje programa za razvoj, izvještavanje, komunikaciju i vidljivost pri Ministarstvu turizma i sporta.
-Naše ministarstvo osim nadležnog tijela za ovaj centar razine 1 u turizmu i ugostiteljstvu je na taj način stalo uz sve centre, svih šest centra koliko ih ima u ovom sektoru. Ovaj Centar je jedan od njih i sve aktivnosti se s obzirom na uvjete kakvi jesu provode. Bilo je puno izazova, kao i u svakoj provedbi projekta, to svi koji rade na provedbi znaju. Mi zajedno sa svim centrima pokušavamo koliko god možemo riješiti sve te izazove koji su pred nama, trudit ćemo se i dalje – kazala je Mamić Goričanec.
Vesna Šerepac, ravnateljica Uprave za odgoj i obrazovanje pri Ministarstvu znanosti i obrazovanja naglasila je da su nizom sastanaka u području ugostiteljstva dane određene smjernice ne samo za rad ovdje nazočnih profesora nego isto tako i sa onim koji ovdje nisu prisutni, a to je kroz sudjelovanje 11 partnera kroz ovaj projekt i kroz ovu ulogu koju će centar imati po završetku, ne samo kroz ovaj hvalevrijedan projekt unutar zgradarstva, nego prije svega kroz ulogu onih aktivnosti koje su značajne za odgoj i obrazovanje, a to su određeni dijelovi koji se odvijaju unutar formalnog, ali isto tako i neformalnog dijela obrazovanja koji potiče cjeloživotno učenje, cjeloživotni razvoj. Svatko od nas mora prije svega ulagati kroz razvoj specijaliziranih znanja unutar svog područja, ali ono što je možda bitnije, prenositi na mlađe naraštaje sve ono što želimo i na koji način želimo da i ovdje učenici ove škole, ali isto tako i učenici šire sredine, mogu i žele dati u svom razvoju, ali i razvoju onoga što ustvari oni žele – rekla je Šerepac.
Kolar: „Ovo je jedna od faza koje radimo od 2018. godine“
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar istaknuo je da samo kroz dobar posao i viziju, uz sjajan tim ljudi koji znaju provesti što ste si zacrtali, možete doći do ovakvih rezultata.
-Ova konferencija za nas nije početna, nego jedna od faza koje radimo od 2018. godine. Mi ćemo školu preseliti u Regeneraciju s kojom smo potpisali ugovor i koja nam priprema prostor i naši učenici će nastaviti svoje školovanje sljedeće školske godine u prostorima Regeneracije da bi se ovdje mogli normalno odvijati radovi. Dio koji se tiče ugostiteljskog dijela bit će u dvorcu Bračak za praktičnu nastavu – kazao je Kolar.
Podsjetio je da je lokacijska dozvola izdana 16. studenoga 2020. godine, ali se moralo ići na izmjenu.
-Moramo raditi i novu trafostanicu, a to je dodatnih milijun kuna za Županiju. Međutim, dobit ćemo novu lokacijsku dozvolu, a zahtjev za građevinsku dozvolu predat ćemo 4. svibnja. Paralelno pripremamo i javnu nabavu i čim dobijemo građevinsku dozvolu, kreće postupak javne nabave, a očekujemo da ćemo do kraja godine početi s radovima – rekao je župan.
Dodao je da je uvjeren da će se poštivati svi rokovi.
-Vjerujem i da imamo dovoljno kvalitetnu građevinsku operativu koja će prepoznati značaj ovog projekta za čitavu ovu regiju i javiti se, a mi ćemo odabrati najpovoljniju ponudu. Ovaj projekt neće samo promijeniti odnose i uvjete u školi, nego ovdje govorimo i o cjeloživotnom programu i to je projekt za sljedećih 50 godina. Vjerujem da ćemo značaj ovog projekta za gospodarstvo shvatiti tek kroz nekoliko godina – naglasio je župan Kolar.
ak/vzaktualno.hr