Na inicijativu Grada Varaždina i Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zavoda za znanstveni rad u Varaždinu, a u suradnji s Hrvatskim narodnim kazalištem u Varaždinu, Gradskim muzejom Varaždin i Udrugom veterana 7. gardijske brigade Puma, i u Varaždinu se obilježava velika obljetnica - sto godina od završetka Prvog svjetskog rata.
U sklopu obilježavanja ove značajne obljetnice, u petak je u palači Herzer održan znanstveni skup pod nazivom "Varaždin i sjeverna Hrvatska u desetljeću nakon Velikog rata", u organizaciji Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, Zavoda za znanstveni rad u Varaždinu
- Varaždin je tijekom Prvog svjetskog rata bio sastavni dio Austro-ugarske monarhije i bio je sudionik onog razdoblja kad je Monarhija nestala, kad je Prvi svjetski rat završio i Varaždin se opet našao u jednom vrlo turbulentnom razdoblju hrvatske povijesti. Raspala se ta gotovo tisućgodišnja veza s Ugarskom, slikovito rečeno, i petstoljetna veza s austrijskom kraljevskom kućom i Varaždin je došao u jednu novu državnu zajednicu – rekao je Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU u Varaždinu.
Upravo je ono što se dešavalo s Varaždinom i sjevernom Hrvatskom u razdoblju od završetka rata 1918. godine, do proglašenja diktature kralja Aleksandra u siječnju 1929. godine bila središnja tema znanstvenog skupa.
- Interesantno nam je upravo tih 10 godina, jer Varaždin se po prvi put našao u jednom drugačijem političkom, gospodarskom i društvenom okruženju. Promjena je bilo mnogo, cijela se sjeverna Hrvatska prilično promijenila; došlo je do osnutka novih političkih stranaka, Varaždin je postao sjedište vojske i bile su aktivne sve četiri vojarne, promijenio se i etnički sastav grada dolaskom vojnika iz drugih krajeva tadašnje Kraljevine SHS. Grad se u to vrijeme počeo i industrijski razvijati pa je, između ostalog, osnovan i Tivar – naglasio je Huzjan.
A upravo o Tivaru koji ovog mjeseca obilježava 100. obljetnicu osnutka govorila je Spomenka Težak, muzejska savjetnica Povijesnog odjela Gradskog muzeja Varaždin.
- Krajem listopada, odnosno početkom studenoga 1918. godine održana je prva osnivačka skupština Tivara na kojoj su se upisali dioničari i ono što je zanimljivo, kao rezultat istraživanja, jest činjenica da su sad poznata i imena tih dioničara koji su pokrenuli Tekstilnu industriju d.d. u Varaždinu. Sama nam je institucija poznata kao Tivar, a to je sintagma koja se pojavila kod građanstva 30-ih godina i koju su građani prihvatili kao skraćenicu. No, proučavajući dokumente možemo zaključiti da je zapravo Tivar bila modna marka za prve proizvode Tekstilne industrije d.d., tako da je cijeli niz trgovina, njih više od 170 na području Kraljevine, nosio naziv Trgovine Tivar odijela – otkrila je Težak.
Na znanstvenom se skupu moglo doista mnogo toga doznati, ne samo o Varaždinu i Varaždinskoj županiji, već i o Međimurskoj županiji, a Huzjan je otkrio da je plan Zavoda za znanstveni rad HSZU u Varaždinu sva ta izlaganja objaviti u posebnom zborniku radova koji bi trebao biti objavljen iduće godine.
a.kučić/vzaktualno.hr