Svake godine diljem svijeta, druge subote u rujnu obilježava se Svjetski dan prve pomoći. Odjel sestrinstva Sveučilišta Sjever u suradnji s Nastavnim zavodom za hitnu medicinu Varaždinske županije zajednički su održali radionicu pod nazivom „Osnovne mjere održavanja života odraslih uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora“.
Radionici su prisustvovali djelatnici Medicinske škole Varaždin, Sveučilišta Sjever, bivši i sadašnji studenti Odjela sestrinstva Sveučilišta Sjever. Cilj radionice bila je pravovremena reakcija djelatnika Sveučilišta Sjever i Medicinske škole Varaždin u slučaju potrebe, adekvatno zbrinjavanje osobe sa srčanim arestom te djelovanje hitne medicinske službe u suradnji sa Sveučilištem Sjever.
Bivši i sadašnji studenti Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever prezentirali su vještine osnovnih mjera održavanja života uz upotrebu automatskog vanjskog defibrilatora na lutkama za vježbu, a prisutni su mogli vježbati pristup unesrećenoj osobi.
Radionicu koju je vodio prim. Nikola Bradić, dr. med., iz Klinike za anesteziologiju, reanimatologiju i intenzivnu medicinu Kliničke bolnice Dubrava i Zoran Žeželj mag.med.techn. predavač Sveučilišta Sjever. Radionici su prisustvovali ravnatelj Nastavnog zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije Mladen Smoljanec, mag.oec. i ravnateljica Medicinske škole Varaždin mr.sc. Mirjana Grabar Kruljac, prof., te pročelnica Odjela za sestrinstvo Sveučilišta Sjever izv.prof.dr.sc. Marijana Neuberg.
-Prva pomoć nije zamjena za hitnu medicinsku pomoć, već je važan početni korak u spašavanju života, smanjenju invaliditeta i povećavanju šansi za preživljenje. Učenjem i usvajanjem vještina prve pomoći svatko se može pripremiti za situaciju u kojoj svojim znanjem i primjenom naučenog može spasiti nečiji život - istaknula je prilikom otvaranja radionice Marijana Neuberg.
vzaktualno.hr/varazdinska-zupanija.hr