Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Vandali oštetili spomenik poginulim pripadnicima Puma, članovi Udruge poručili: Ne dirajte nam svetinje!

Vandali oštetili spomenik poginulim pripadnicima Puma, članovi Udruge poručili: Ne dirajte nam svetinje!

Događanja
13. srpnja 2023.
Alenka Kučić
570
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Prije 11 godina, 25. lipnja 2012. godine, na 1709 metara visokom dinarskom vrhu Velika Duvjakuša, iznad planinarske kuće „Puma“ kojom upravljaju HGSS Stanica Split i PU Dinaridi otkriven je spomenik 31 poginulom i jednom nestalom pripadniku 7.gardijske brigade “Puma” koji su od Zime ‘94. do Oluje poginuli na širem prostoru Dinare. Spomenik su otkrili članovi obitelji poginulih “Puma”.

Nažalost, spomenik je ovih dana oštećen, o čemu su izvijestili članovi Udruge veterana 7. gardijske brigade Puma, a njihovo priopćenje prenosimo u cijelosti:

Do sada nikad nije bilo incidenata, a ove godine smo ožalošćeni i ljuti zbog barbarskog i neciviliziranog čina kojim je oštećen spomenik našim poginulima.

Ovo je prvi puta da je necivilizirana banda koja ne poštuje svetinju i Domovinski rat oskrnavila spomenik 31 poginulom i 1 nestalom pripadniku 7. gardijske brigade „Puma“ koji su svoje živote dali za stvaranje nezavisne i slobodne Republike Hrvatske, za stvaranje države u kojoj ti isti, necivilizirani ljudi, danas žive. Neljudi koji uništavaju tuđe svetinje i posvete onima koji su dragovoljno stali na branik Domovine nemaju svoj identitet pa ne mogu shvatiti kolika je vrijednost u tom malom kamenu. Taj mali kamen za nas je cijela povijest i u njemu je sadržana sva muka i patnja koju smo prošli boraveći na vrletima Dinare. Teško je za to optužiti bilo koga, ali onaj tko uništava spomenike drugih ne poštuje ni svoje spomenike ni svoje mrtve, taj nema svoje povijesti ali nema ni svoju budućnost.

Zajedno sa pripadnicima Hrvatske gorske službe spašavanja i planinarima obnovit ćemo naš spomenik, sagradit ćemo i nove, a ovakva nedjela samo nas još više učvršćuju u želji i volji da kao Udruga veterana 7. gardijske brigade "PUMA" čuvamo uspomenu na naše poginule i 7. gardijsku brigadu "Puma". Također, trudit ćemo se, kroz naše edukacijske aktivnosti da ovakvih neciviliziranih spodoba u našoj Domovini bude čim manje. Vandalima poručujemo da se ostave naših svetinja, jer stići će ih kad tad Božja kazna.

NE DIRAJTE NAM SVETINJE I NE OTVARAJTE NAM RANE!

Inače, spomenik je izgrađen na kamenom podiju u obliku položenog križa i napravljen je od kamenih blokova, doniranih od porušene crkve sv. Mihovila u Kijevu. Križ tvori 31 kameni blok, po jedan za svakoga poginulog, na kojemu je uklesano ime i prezime te dan, mjesec i godina rođenja i pogibije.

Spomenik je ujedno i spomen na 7. gardijsku brigadu „Puma“ koja je svoj pobjedonosni ratni put započela i okrunila na Dinari, za nas svetoj planini. Svake godine, u zadnjem vikendu mjeseca lipnja, posjećujemo spomenik na Dinari i zajedno s prijateljima i suborcima, molimo se za duše poginulih Puma.

vzaktualno.hr

 

 

Alenka Kučić 26665 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Lepoglava brine za mlade obitelji i mlade - za troškove stanovanja osigurala više od 19 tisuća eura
Događanja
2023-07-13

Sljedeća Vijest

Danas imendan slave nositeljice najčešćeg imena u Hrvatskoj - čestitajte im!
Lifestyle
2023-07-13
Izdvojeno
Projekt vrijedan 21 milijun eura: U Čakovcu počela izgradnja Područne škole Sjever, stigao i ministar Fuchs
Gospodarstvo
19. lipnja 2026.
Alenka Kučić
Najljepši popis tjedna! U varaždinskoj bolnici na svijet došlo 14 mališana
Lifestyle
19. lipnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
U Međimurju obilježen Dan antifašističke borbe: Odana počast sudionicima NOB-a i žrtvama rata
Događanja
19. lipnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
policija
Mladić bez vozačke vozio motor i dvije putnice, “skršili” se pa pobjegao s mjesta nesreće
Crna kronika
19. lipnja 2026.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
ONI SU PONOS VARAŽDINSKE ŽUPANIJE 26 državnih prvaka primilo priznanja za izvrsnost
Fotogalerija
17. lipnja 2026.
Povijesni dan za varaždinsko zdravstvo: Otvorena najveća investicija u povijesti OBV-a vrijedna više od 45 milijuna eura – Centralni operacijski blok
Gospodarstvo
16. lipnja 2026.
Otvorena kupališna sezona, na Dravskom kotliću rekordnih 35 ekipa!
Fotogalerija
13. lipnja 2026.
Smotra vatrogasnih vozila i opreme na Kapucinskom trgu okupila varaždinske vatrogasce i građane
Fotogalerija
29. svibnja 2026.
Dan udruga Općine Sračinec okupio brojne posjetitelje u Parku Velika graba
Fotogalerija
25. svibnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.