Da je stanje u hrvatskom zdravstvenom sustavu alarmantno, a promjene su nužne, potvrdila je i priča o kroničnom nedostatku liječnika primarne zdravstvene zaštite koju donosi RTL Potraga.
U zdravstvenom sustavu kronično nedostaje specijalista, poput ginekologa, a liječnika obiteljske medicine koji brinu za čak 80 posto zdravstvenih potreba, jednostavno nema.
Čak trećina starija ih je od 60 godina i ispunjavaju uvjete za odlazak u mirovinu, no kako je mladih liječnika sve manje, postavlja se pitanje tko će nas liječiti?
66-godišnja liječnica obiteljske medicine Željka Perić koja radi u malom slavonskom mjestu Zdencima u Virovitičko-podravskoj županiji za RTL Potragu naglasila je kako nema srca otići u mirovinu jer u njezinoj županiji radi 40-ero liječnika obiteljske medicine starijih od 60 godina koji bi kroz maksimalno pet godina mogli otići u mirovinu. No tko će ih zamijeniti ako nema nijednog specijalizanta?
Kako je poručila Perić, ovo je vapaj umiruće obiteljske medicine, a zdravstveni je sustav pred raspadom.
U njezinoj županiji je svega troje ginekologa koji u prosjeku imaju 58 godina i svega petero pedijatara koji u prosjeku imaju 53 godine, no slučajeva gdje ljudi ostaju bez svojih liječnika ima diljem Hrvatske i to sve više.
Kako je potvrdila zamjenica predsjednika Hrvatske liječničke komore Vikica Krolo, od kada je Hrvatska ušla u Europsku uniju skoro tisuću liječnika je otišlo, a preko 500 bilo ih je bez specijalizacije.
-Trebalo bi pronaći način kako zadržati takve mlade liječnike kako bi ostali raditi u obiteljskoj medicini – rekla je Krolo dok je predsjednica Povjerenstva za primarnu zdravstvenu zaštitu HLK-a Ines Balint zaključila da su rješenja vrlo jednostavna, samo je potrebno imati drugu stranu koja će ih slušati.
tklopotan / vzaktualno.hr / RTL