U svim gradovima izdvajanja za poduzetnike iz godine u godinu rastu i to je poticaj koji može otvoriti radna mjesta i biti jedan od najbitnijih mjera za zadržavanje stanovništva, ali i privlačenje novog. S puno povoljnijim uvjetima aktivno se posljednjih godina uključila i država, a za male i srednje poduzetnike na raspolaganju je i novac iz EU fondova.
Prema podacima Ministarstva financija o izvršenju proračuna za 2018. godinu, još prije pet godina gradovi su izdvajali većinom ispod jedan posto proračuna za poduzetnike, a tek dio njih preko dva posto. 2017. godine je broj gradova s izdvojenih dva posto bio veći, dok je prošlogodišnja situacija bila približno jednaka onoj iz 2017.godine.
Sa 3,11 posto Petrinja je prošle godine najviše izdvojila za subvencije poduzetnicima i obrtnicima. Slijedi Pula s tri posto, zatim Novska, Vrbovec, Pleternica, Varaždin, Vrbovsko, Šibenik i Valpovo koji su izdvojili između dva i tri posto, a tek nešto manje Buzet.
Prema per capita kriteriju poredak predvodi Pula s izdvojenih 163,8 kuna po stanovniku. Slijede Petrinja, Novska, Varaždin i Obrovac čija su izdvojena sredstva u odnosu na broj stanovnika iznad 100 kuna, a s iznosima od 90 do 100 kuna po stanovniku slijede Buzet, Pleternica, Opatija, Vukovar i Vrbovsko.
Sisačko-moslavačka, Splitsko-dalmatinska, Zagrebačka, te Karlovačka i Krapinsko-zagorska županija pet je vodećih županija po izdvajanju sredstava iz proračuna u prošloj godini za poduzetnike i obrtnike.
M.Horvat/vzaktualno.hr