Na varaždinskom Korzu po treći je put obilježen Dan nacionalnih manjina, a Varaždincima su se bogatim programom te na nekoliko štandova predstavili pripadnici albanske, bošnjačke, slovenske, srpske i romske nacionalne manjine.
Ova se manifestacija održava u organizaciji Grada Varaždina i Varaždinske županije, a brojnim su se građanima „manjinci” predstavili tiskovinama i predmetima koji karakteriziraju njihov nacionalni identitet, ali i glazbom te svojim gastronomskim posebnostima.
- Nacionalne su manjine dio našeg građanskog i kulturnog života. Gradska vlast s pripadnicima manjina surađuje na najboljoj mogućoj razini i cijelu godinu održavamo koordinacije, kako bismo čuli što oni žele, koje su im potrebe. Uređujemo im prostore i fokusirani smo da djelujemo u najboljem interesu - rekao je zamjenik varaždinskog gradonačelnika Zlatan Avar.
Zamjenik župana Robert Vugrin pak je istaknuo da nacionalnih manjina na području Varaždinske županije, na žalost, nema puno.
- Ako gledamo broj stanovnika Varaždinske županije od nekakvih 170 tisuća, građana koji se izjašnjavaju kao pripadnici nacionalnih manjina je između 3 i 3,5 tisuća, znači manje od dva posto, a na razini županije imamo 17 nacionalnih manjina. Kulturna raznolikost iznimno je važna i obilježavanje Dana nacionalnih manjina je fantastična mogućnost da ljudi vide tu raznolikost, upoznaju kulturne i povijesne vrijednosti, običaje pripadnika manjina koji su odlično integrirani u kulturni i društveni život županije – kazao je Vugrin.
Da je ova manifestacija iznimno važna za pripadnike nacionalnih manjina naglasio je predsjednik Vijeća srpske nacionalne manjine u Varaždinu, Mile Sekulić,
- Otvaramo se prema svojim sugrađanima i prema našim biračima, a posebno da nas prihvati naš većinski narod i naš grad. Suradnja s Gradom Varaždinom je primjerena i nemamo primjedbi, rješavamo sve probleme koji se pojavljuju – rekao je Sekulić.
Na proslavi Dana nacionalnih manjina bili su i Slovenci, predvođeni predsjednicom Vijeća slovenske nacionalne manjine u Varaždinskoj županiji, Barbarom Antolić Vupora.
- Mi u Hrvatskoj imamo široko postavljena prava kao nacionalna manjina, putem ustavnog Zakona o pravima nacionalnih manjina, međutim njime nije detaljno uređeno područje financiranja i djelovanja, odnosno načina pomoći koje svaka jedinica lokalne samouprave ima prema pojedinoj manjini. Imamo vrlo različite suradnje, primjerice u Županiji se za godišnji rad predstavnika nacionalnih manjina daje 4.900 kuna, dok je u Varaždinu ta svota zaista pristojna i iznosi oko 20 tisuća kuna na godišnjoj razini i s tim novcem nešto možete napraviti, dok je sve ostalo ispod razine mogućnosti djelovanja. To je i razlog da neke manjine to jednostavno ne mogu preživjeti. Mi Slovenci smo se snašli, prijavili smo se za sredstva Europske unije i preko tih sredstava smo omogućili da nekoliko stotina učenika sudjeluje u različitim projektima. Budućnost ispred slovenske nacionalne manjine uvijek postoji, bez obzira na to što nam brojnost pada – izjavila je Antolić Vupora dodavši da na ovom području ima tek 80-ak Slovenaca:
- To kompenziramo svojim djelovanjem u Slovenskom kulturnom društvu Nagelj koje okuplja i one koji nisu Slovenci, ali vole slovensku kulturu.
Uz svoje je sunarodnjake na obilježavanju Dana nacionalnih manjina bio i Alija Redžaj, predstavnik albanske nacionalne manjine u Varaždinu. Uz obilježavanje Dana neovisnosti Kosova, Dan nacionalnih manjina njima je također vrlo važan.
- Osjećam se ponosno među manjincima i Varaždincima koji lijepo žive zajedno i dobro surađuju.Imamo podršku lokalne samouprave i samih manjinaca. Danas ovdje građanima predstavljamo našu kulturu i naša jela, a imamo posebne specijalitete kao što su pite zeljanice, baklave i druga jela koja mi Albanci pripremamo.
Bilo je veselo, imalo se što čuti i probati, ali i vidjeti, poput srpske nošnje stare 150 godina, ili pak preslice stare 105 godina.
U kulturno-umjetničkom dijelu programa Slovenci su predstavili svoje pjesme i plesove s gostima iz Beltinca i članovima društva Nagelj, srpsku nacionalnu manjinu predstavljalo je Srpsko kulturno-umjetničko i duhovno društvo Đurđevdan iz Drežnice i SKD Prosvjeta iz Zagreba, Albanci su ugostili i predstavili KUD Shqiponja iz Bjelovara te pjevača Martina Gojanija. A Bošnjaci su Varaždincima predstavili Ženski pjevački zbor Bulbuli KUDB Preporod iz Zagreba.
ak/vzaktualno.hr