Grad Varaždin s partnerima iz Slovenije, Poljske, Italije i Hrvatske provodi projekt „HICAPS“ (HIstorical CAstle ParkS), sufinanciran iz programa Europske unije – Interreg Central Europe, a jedna od informativnih radionica održana je danas u Varaždinu.
Projekt HICAPS temelji se na zajedničkoj strategiji implementacije i upravljanja parkovima povijesnih utvrda i od velikog je značaja za širu javnost. Raznoliki projektni partneri osigurat će transnacionalnu dodanu vrijednost te će zajedno izraditi strategiju upravljanja parkovima povijesnih utvrda. Svaki partner u okviru lokalne aktivnosti realizirat će pilot projekt čija će evaluacija rezultirati izradom Akcijskog plana.
Aktivnosti u Varaždinu odnosit će se na uređenje dijela šetališta Josipa Juraja Strossmayera, odnosno parka oko Starog grada, s ciljem povećanja dostupnosti osobama smanjene pokretljivosti, objasnila je voditeljica projekta HICAPS, Goranka Grgić.
- U planu je najprije istražiti primjere dobre prakse s našim međunarodnim i hrvatskim partnerima, odnosno vidjeti koja su moguća rješenja. Kako bismo došli do rješenja, istraživali smo što je ranije bilo napravljeno i što se još smije napraviti, s obzirom na vrijednost Starog grada i činjenicu da je to očuvano područje pod zaštitom Konzervatorskog odjela. Nekih veći problema u realizaciji projekta ne bi trebalo biti, ako postoje dobra volja i odgovarajuća suradnja – rekla je Grgić.
Vodeći partner iz Slovenije je Grad Velenje, čija je predstavnica Helena Knez istaknula kako je najveća vrijednost projekta to što je fokusiran na stanovnike koji imaju mobilne ili neke druge poteškoće.
- U Sloveniji imamo dva takva pilot projekta, jedan u Velenju, a drugi u Ptuju. U Velenju smo fokusirani na ljude s vizualnim poremećajima, a radit ćemo i na tome da putovi budu što prohodniji za teško pokretljive osobe.
U ime Grada Varaždina, sudionike radionice pozdravila je zamjenica varaždinskog gradonačelnika Sandra Malenica koja je istaknula da je cilj projekta osigurati svim osobama jednak pristup kulturnoj baštini.
- Prema nekim proračunima, petina stanovništva Europske unije ima nekakav oblik invaliditeta ili poteškoća. Mi trenutno radimo na prijavi našeg kazališta za nagradu "Social Inclusion", a puno radimo i na tome da sve ostale zgrade stavimo u funkciju pa tako, primjerice, planiramo napraviti lift u palači Sermage. Ovo je dobar projekt tijekom kojeg ćemo naša iskustva dijeliti s drugima i zapravo koristiti tuđa iskustva i primjenjivati ih u našem gradu – izjavila je Malenica.
Ukupna vrijednost projekta koji će trajati do 30. svibnja 2020. godine iznosi oko 1,8 milijuna eura.
a.kučić/vzaktualno.hr