U sklopu obilježavanja Mjeseca borbe protiv ovisnosti i povodom 20 godišnjice rada i postojanja varaždinskog Centra za prevenciju ovisnosti, Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije, Udruga apstinenata "Hrabrost" i Referentni centar Ministarstva zdravstva za liječenje ovisnosti KBC "Sestre milosrdnice" danas su u Varaždinu organizirali simpozij pod nazivom "Interdisciplinarni pristup prevenciji ovisnosti u Varaždinskoj županiji".
U posljednjih deset godina u Varaždinskoj županiji imamo stabilan trend i po pitanji liječenih ovisnika, i po pitanju novopridošlih, a najbolji je pokazatelj stanja bolesti ovinsoti u županiji broj novooboljelih, a mi godišnje imamo dva do tri nova heroinska, dakle opijatna ovisnika što je sasvim malo, rekla je dr. Irena Stipešević Rakamarić:
- Malo ih je i na razini Hrvatske – prošle godine bilo je 187 novopridošlih, što je manje nego ikad. Usporedbe radi, 2000. godine imali smo oko tisuću novih ovisnika koji su ušli u sustav. To pokazuje da naš sustav jako dobro funkcionira. Primjerice, u SAD- u je situacija poražavajuća i oni imaju učetverostručenje broja oboljelih, heroinskih ovisnika, a isto tako bilježe i porast smrti od predoziranja. Kod nas u županiji imamo nekoliko smrti godišnje i nisu sva od predoziranja.
Od novopridošlih ovisnika to su uglavnom konzumenti kanabinoida, i taj trend ipak malo raste, možda od 2013. godine kad je došlo dekriminalizacije posjedovanja za osobne potrebe i to je na neki način ipak bila poruka mladima da je to nešto što nije tako štetno, a to je laž i treba taj mit o marihuani razbijati, rekla je Stipešević Rakamarić te dodala:
- Kad govorimo o ovisnicima, daleko je manje žena, odnosno omjer je otprilike 6:1 u korist muškog spola. Zadovoljni smo i činjenicom da među maloljetnicima nemamo opijatnih ovisnika već niz godina unatrag, a to je još jedan dokaz da dobro funkcionira i sustav za tretman, ali i represivni apaarat i to je ono što sve zajedno može donijeti rezultate. Poremeti li se bilo što od toga, mogli bismo vrlo brzo imati ove trendove koji se vide u SAD-u i Rusiji, gdje nema dostupnih tretmana i vidi se značajan porast hepatitisa C i HIV-a, a to su epidemije koje mi na našem području ne želimo.
O perspektivi i viziji centara za mentalno zdravlje govorila je Danijela Štimac iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo koja je istaknula kako se, kad je u pitanju mentalno zdravlje, pomaci mogu napraviti na svim razinama, počevši od društva u cjelini, do samih zdravstvenih službi.
- Ono što je naša zadaća i u HZJZ-u i u svim županijskim Zavodima jest osnaživanje službi za mentalno zdravlje i prevenciju ovisnost, uz značajnu suradnju službi sa svim zdravstvenim institucijama, ali i s civilnim udrugama i korisnicima zdravstvene zaštite, odnosno onima kojima je pomoć najpotrebnija, njihov angažman i osnaživanje upravo njih, kako bi preuzeli odgovornost za vlastito zdravlje i da bi uspjeli ostvariti sve one svoje preostale potencijale za zdravlje i voditi normalan i kvalitetan život. U Hrvatskoj je još uvijek jako prisutna stigmatizacija kad su u pitanju mentalni poremećaji, odnosno ovisnosti, stoga nam je za unapređenje mentalnog zdravlja itekako potrebna destigmatizacija - ne samo društva u cjelini, već se moramo boriti i protiv autostigme samih pacijenata. Želim svakako reći da kako svatko ima pravo na zdravlje, tako ima pravo i razboljeti se i kad je bolestan tražiti i dobiti pomoć. Ni jedna bolest nije ničija krivnja i zbog toga nitko ne treba biti stigmatiziran, a svatko ima pravo na pomoć, ima pravo vratiti se u svoju zajednicu i u njoj nastaviti djelovati i voditi produktivan život, na način na koji on to i zaslužuje i kako može – poručila je Štimac.
T. Paljak: "Svaka ovisnost dovodi do neslobode"
Varaždinska županija podupire rad svog Centra za borbu protiv ovisnosti koji obilježava 20. godišnjicu postojanja i koji je dosad ostvario dobre rezultate, rekao je zamjenik župana Tomislav Paljak.
- Na neki način, ovaj je put naglasak na problemu s alkoholom, ali ima, naravno, i brojnih drugih ovisnosti. Ima i nekih poraznih podataka koji potvrđuju da je riječ o širem društvenom problemu, bilo da je riječ o konzumiranju duhana, ili o konzumiranju alkohola, a i droge su, posebice marihuana, svakim danom sve dostupnije. Prema istraživanjima obavljenim 2015. godine, 92 posto učenika u Hrvatskoj probalo je alkohol, a u samo 30 dana 55 posto njih pilo je alkohol te 16 posto osjetilo pijanstvo. To je zabrinjavajuće! Treba poručiti da svaka ovisnost i svako stanje koje odudara od normalnog, racionalnog, dovodi do neslobode, a alkohol je problematičan zato što različiti ljudi različito reagiraju na njega. Kad se to pretvori u kroničan problem, pate obitelji i imamo puno neželjenih posljedica, među njima i nasilje u obitelji za koje je često upravo alkohol glavni okidač – naglasio je zamjenik Paljak.
Na dašanjem će, između ostalog, biti riječi o hrvatskom modelu liječenja ovisnosti o psihoaktivnim drogama, o prespektivi i viziji razvoja centara za mentalno zdravlje u Hrvatskoj, dualnim poremećajima, o javnozdravstvenom pristupu i značaju međusektorske suradnje u prevenciji ovisnosti i brojnim drugim temama, o čemu će govoriti niz stručnjaka iz Varaždina, Čakovca i Zagreba.
a.kučić/vzaktualno.hr