Na Odjelu za radiologiju Opće bolnice Varaždin danas je obilježen početak rada novog, 128 slojnog MSCT aparata.
Uređaj je vrijedan 5.571.250,00 kuna s PDV-om, a izvor financiranja su sredstva za decentralizirane funkcije za zdravstvene ustanove Varaždinske županije za 2017. i 2018. godinu.
Novi Siemensov CT uređaj SOMATOM Definition AS+ sa 128 slojeva po svakoj rotaciji RTG cijevi omogućuje iznimno brzu i preciznu dijagnostiku uz minimalnu dozu zračenja, a specijalni pedijatrijski protokoli osiguravaju snimanje najosjetljivijih pacijenata s posebno niskim dozama zračenja.
Varaždinski župan Radimir Čačić naglasio je da u zdravstvenom sustavu rezultatu daju tri segmenta – ljudi, oprema, prostor.
– Aparat je vrlo moderan rendgen koji košta i ozbiljan novac, 5,6 milijuna kuna. 13 je takvih aparata u Hrvatskoj, devet je kupilo Ministarstvo. Za razliku od drugih mi kupujemo sami. To je, nažalost, naš odnos s Ministarstvom zdravstva. Mi smo kontinuirano i snažno oštećeni, od način odlučivanja i dodjele sredstava. I ovdje smo ponovno financirali sami iz decentraliziranih sredstava. Očekujemo oko 7,1 miliju na magnetskoj rezonanci koju će financirati Ministarstvo. Spremni smo s prostorom, a očekujemo da se završi u petom-šestom mjesecu. Omjer za CT i magnetsku rezonancu je sličan, 6 naprema 7 milijuna kuna, ali budžeti nam nisu slični. Jasno je da magnetsku rezonancu moramo imati. 40 takvih aparata je u Hrvatskoj, mi ne spadamo niti u top 40, a prošli CT koji ovdje imao, 64 slojni, bio je prvi u Hrvatskoj, bili smo prva bolnica koja je to imala. A sada s MR-om nismo ni u 40. Moramo pratiti tehnologiju. Svakih desetak godina je nužno da se to učini. Lista čekanja je četiri mjeseca – rekao je Čačić te najavio ulaganja u zadržavanje postojećeg, dovođenje te obrazovanje i školovanje zdravstvenog kadra.
– Imamo prostor, imamo stroj, nemamo dovoljno kvalitetnih ljudi. Ovo što imao su prvorazredni ljudi, ali trebamo još tih ljudi jer ovaj stroj kad da podatke netko to mora prepoznati i netko mora zaključiti iz tih podataka. Čovjek je ključan. Podaci su odlični, ali čovjek mora donijeti odluke. Na tome moramo raditi. Zadnji put, prije 10-12 godina, kad sam bio na funkciji župana ta tema je bila otvorena. Nažalost, svih godina se nije radilo ništa. To su dugoročni projekti – dodao je župan te podsjetio da je u tijeku obnova zgrada u bolnici vrijednosti 83,5 milijuna kuna i najavio da idu još tri objekta iz europskih fondova.
Božena Barišić Skok, dr. med., radiolog, istaknula je da se godišnje napravi između 11 i 12 tisuća pregleda.
– Razlika između ovog i onog koji smo imali, 64 slojnog, je što je ovaj brži, i što je najbitnije za pacijenta, da je manje zračenje. Postoji bolje rekonstrukcije, posebno kod onkoloških i vaskularnih pacijenata. To iziskuje više vremena za obradu, ali puno je precizniji tako da znaju onkolozi što dalje, ide li se na kemoterapiju ili ne. Sad imamo dva aparat, ako je jedan u kvaru, imamo drugi i ne trebamo voziti pacijente te u druge ustanove, a neki nekad nisu transportibilni. Možemo radit konstantno – rekla je Barišić Skok, a ravnatelj Opće bolnice Varaždin Nenad Kudelić, dr. med., naglasio je da su liste čekanja do 4 i pol mjeseca.
– Treba imati u vidu da se određeni pacijenti naručuju u točno određeno vrijeme ako se radi o onkološkim bolesnicima. Hitni pacijenti se zbrinjavaju promptno, bez odgode. Ovaj uređaj je hvalevrijedan, dobrodošao u našu ustanovu. Mi smo do sada radili na deset godina starom uređaju. Nekakav vremenski period u kojem bi se oprema trebala zanavljati je oko 8 godina. Uređaj je još uvijek u funkciji. Omogućit će i dalje funkcioniranje hitne službe i da u trenucima redovnog servisiranja ili popravka ne ostanemo bez uređaja. CT uređaj je danas apsolutno neophodan za normalno funkcioniranje bolnice kao što je Opća bolnica Varaždin – kazao je Kudelić.
Varaždinska bolnica sada očekuje uređaj za magnetsku rezonancu.
– U fazi smo pripremanja prostora. U tijeku je postupak javne nabave koju provodi Ministarstvo zdravstva. Odabran je uređaj u vrijednosti od 7.145.000 kuna. Očekuje se potpis Ministarstva zdravstva na ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava iz EU fondova i nakon toka rok je 90 dana za isporuku uređaja. Vjerujem da ćemo biti među prvim od tih sedam uređaja koji će biti instalirani na području Republike Hrvatske – zaključio je ravnatelj varaždinske bolnice.
n.k. / www.vzaktualno.hr