Varaždinska bolnica prva je bolnica u Hrvatskoj u kojoj je uspostavljen sustav zračne pošte za laboratorijske uzorke pacijenata putem cijevi između zgrade Interne i zgrade Medicinsko-biokemijskog laboratorija.
Ovim će se sustavom transportirati laboratorijski uzorci od mjesta uzorkovanja do mjesta analize, odnosno laboratorija.
- Veliki napredak u radu, zbrinjavanju i pružanju opće zdravstvene skrbi našim pacijentima koji se zbrinjavaju u Hitnoj internističkoj ambulanti i pedijatrijskoj ambulanti je taj što uzorak nakon vađenja krvi dolazi u laboratorij unutar 25 do 31 sekundu. Znači, nema više potrebe za te hitne pacijente da se uzorci prikupljaju i da ih dostavljač nama dostavlja ili po noći su to bile medicinske sestre – rekla je voditeljica laboratorija Ivanka Ostroški.
Uzorak potom odmah odlazi u obradu te se pristupa analizi.
- Od uzorkovanja do isporuke rezultati su dostupni našim kliničarima unutar maksimalno sat vremena. To naravno doprinosi tome da kliničari temeljem naših laboratorijskih nalaza, ali naravno i drugih dijagnostičkih slikovnih tehnika, donose zaključak u tome da li će pacijenta smjestiti na odjel ili će ga otpustiti na kućno liječenje. Ovakav sustav je prvi u Hrvatskoj instaliran početkom 11. mjeseca u fazi covid najtežeg trenutka za našu županiju ovdje kod nas, a kasnije i u Zadru, a u svijetu je još instaliran u 124 bolnice i u 21 zemlji – pojasnila je Ostroški.
Župan Radimir Čačić dodao je kako samo zemlje s najvišom razinom kvalitete medicinske usluge imaju ovakav sustav.
- U realnom vremenu stižu uzorci, potpuno zaštićeno, nema mogućnosti greške, sve je kompjutorski praćeno, s bar kodom. U okviru 25 do 40 sekundi je dostava. Cijela priča košta okvirno milijun kuna i 100 tisuća kuna je bila priprema. Bili smo neposredno potaknuti činjenicom da radovi koje radimo ovdje, objedinjeni hitni prijem i dnevnu kirurgiju, su nam omogućili da odmah te iskope napravimo. Pošta ne ide po zraku kao što bi netko pomislio jer se zove „zračna pošta”, nego ide na pritisak zraka po cijevima koje su pod zemljom – rekao je župan te nastavio:
- Povezali smo te radove, a sve zajedno je kičma, kostur, okosnica jedne mreže koja će biti formirana u cijelom sustavu jer smo mi paviljonski sustav bolnice i ovakva vrsta komunikacije je optimalna, najbolje što možemo učiniti, imajući već u vidu i činjenicu izgradnje novog operacionog bloka na što će se cijeli taj sustav povezati.
Postojeći sustav TEMPUS600 prilikom instalacije odrađen je tako da se može instalirati u nove i postojeće zgrade bolnice te se može povezati sa sustavima automatizacije u laboratoriju. Procijenjena vrijednost sustava linije iznosi 1.000.000,00 HRK, a sastoji se od: ulazne stanice za slanje uzoraka pojedinačno, sa mjesta uzorkovanja (zgrada Interne), transportne pneumatske cijevi duge 195 m i stanice za prihvat uzoraka u laboratoriju.
m.furlan / vzaktualno.hr