U Županijskoj palači u Varaždinu u četvrtak je održan gerontološki javnozdravstveni simpozij povodom Svjetskog dana Alzheimerove bolesti, 21. rujna. Skup su organizirali Referentni centar za gerontologiju Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Zavod za javno zdravstvo Varaždinske županije.
Zamjenik varaždinskog župana Robert Vugrin naglasio je da se razmišlja o uspostavi centra ili tima za gerontološku preventivnu zdravstvenu zaštitu.
– Stupanj razvijenosti društva ogleda se u načinu kako ono postupa sa svojim najstarijim članovima. U Varaždinskoj županiji prosječna starosna dob je 41,7 godina, a pedeset godina prije bila je oko 32-33 godine. Znači da starimo, dijelom zbog pada nataliteta, dijelom zbog podizanja očekivane životne dobi. Prvi put imamo udio stanovništva iznad 65 godina veći nego udio djece do 14 godina. Zato se moramo pobrinuti za zdravstvenu zaštitu za starije. Na razini liječenja u Varaždinskoj županiji ona je dobra, ali moramo unaprijediti preventivu. Imamo inicijativu za uspostavu specijaliziranog centra ili tima posvećenog organizaciji gerontološke preventivne zdravstvene zaštite – rekao je Vugrin, a mr. Irena Stipešević Rakamarić, dr. med. spec. javnog zdravstva, iz Zavoda za javno zdravstvo dodala je da potreba postoji u segmentu zaštite mentalnog zdravlja.
– Imamo savjetovalište za zaštitu mentalnog zdravlja, a od listopada ove godine kreće i savjetovalište za probleme povezane s prehranom što bi također bilo dobro ponuditi osobama starije životne dobi. Varaždinska županija je statistički gledano u depopulacijskoj fazi, ukupni broj stanovništva se smanjuje, a broj stanovništva starijeg od 65 se progresivno povećava iz popisa u popis. U posljednjem smo imali nešto više od 29 tisuća starijih od 65 godina. Ako je prema procjenama 10 posto prevalencija Alzheimerove demencije, to nas dovodi do 3 tisuće osoba koje trebaju našu preventivnu zaštitu i rano otkrivanje – kazala je Stipešević Rakamarić.
O ranom otkrivanje Alzheimerove bolesti i drugih demencija u psihogerijatriji govorila je dr.sc. Marija Kušan Jukić, dr. med.
– Rano otkrivanje bolesti je izuzetno važno jer omogućava pravodobno otpočinjanje liječenja. Utječe se na tijek bolesti, ublažava niz psihičkih simptoma, obitelj se priprema na sve što ih čeka tijekom njegovanja bolesnika. U Hrvatskoj, nažalost, još uvijek Alzheimerovu bolest prepoznajem kasno. Prvi simptomi su slični zaboravljivosti koju svi iskusimo u stresnim okolnostima, ali ako zaboravljamo neposredne događaje, ako otežano donosimo odluke, ako dolazi do poteškoća u organizaciji vlastitog samostalnog života, to već sve upućuje da se redi o početku bolesti – rekla je Kušan Jukić.
O gerontološko-javnozdravstvenim pokazateljima Alzheimerove bolesti i drugih demencija u Hrvatskoj 2015. govorio je prof. dr. sc. Branko Kolarić, dr. med.
– Prosječno 9 do 15 posto ljudi starijih od 65 godina imaju neki oblik demencije. Alzheimerova bolest čini 60 % toga. A na liječenju ih godišnje imamo tek 700-800 na razini cijele države. To je bolest koja nije prepoznata. Sada se rade istraživanja u domovima za starije, tek smo u prikupljanju podatka koliko oboljelih ima u populaciji. Žene dvostruko više oblijevaju od muškaraca. Faktor rizika je životna dob, a žene u prosjeku 5 godina duže žive od muškaraca i dosežu dob u kojoj je Alzheimer češći. 70 na 1000 starijih od 75 godina dobije Alzheimerovu bolest – kazao je Kolarić te dodao da se starijima preporuča zdravi stil života i mentalna i fizička aktivnost, od rješavanja križaljki do druženja i učenja stranog jezika.
Prvi hrvatski Sveučilišni udžbenik o ranom prepoznavanju Alzheimerove bolesti predstavila je doc. dr. sc. prim. Spomenka Tomek-Roksandić, dr. med.
– Udžbenik govori kako prepoznati tu bolesti, kako je rano otkriti, kako sustav zdravstva i socijalne skrbi može osigurati primjerenu skrb za tako bolesne starije osobe. Već u ranoj starosti moramo voditi računa, od 65 do 74 godine, na kojoj način možemo spriječiti pogoršanje te bolesti i omogućiti olakšanje članovima obitelji jer oni tu imaju presudnu ulogu – rekla je Tomek-Roksandić.
O značenju Programa četiri stupnja gerijatrijske zdravstvene njege sa sestrinskom dokumentacijom i kategorijskim postupnikom u Domu za starije osobe govorila je Marica Lukić, dipl. med. techn., a o Strateškom okviru za palijativnu zdravstvenu zaštitu u Varaždinskoj županiji Nataša Dumbović, bacc. med. techn., koordinatorica palijativne skrbi Varaždinske županije iz Doma zdravlja.
n.k. / www.vzaktualno.hr