U varaždinskoj Županijskoj palači danas je svečano obilježen Dan hrvatskih knjižnica.
Podsjetimo, odlukom 37. skupštine Hrvatskoga knjižničarskog društva održane 2010. godine u Tuhelju, dan proglašenja prvoga hrvatskog Zakona o bibliotekama 11. studenoga 1960. godine obilježava se kao Dan hrvatskih knjižnica. Hrvatsko knjižničarsko društvo ustanovilo je ovaj dan s ciljem bolje vidljivosti i prepoznatljivosti knjižnica i knjižničnih aktivnosti u javnosti, upoznavanja s mnogostrukim i važnim poslanjem i ulogom knjižnica u informiranju, obrazovanju i kulturi pojedinaca i zajednice u cjelini te razgradnje stereotipnih predodžbi o knjižnicama i knjižničarima.
U sklopu današnje svečanosti, županijski ročelnik Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Miroslav Huđek je najčitateljima školskih knjižnica uručio prigodne nagrade.
- Bez obzira na nove tehnologije, informatiku i internetizaciju svega i svačega, knjigu ništa neće zamijeniti! Mi upravo krz ovakve manifestacije i obilježavanja potičemo naše mlade prijatelje da čitaju – rekao je pročelnik Huđek iz čijih je ruku nagrade primilo 76-ero učenika, najčitatelja iz osnovnih i srednjih škola čiji je osnivač Varaždinska županija.
Među nagrađenima je Domagoj Obadić, učenik 4. razreda Graditeljske, prirodoslovne i rudarske škole.
- Ako mi tako dođe, mogu pročitati i tri knjige u tjedan dana, ali ima i tjedana kad ne pročitam ni jednu knjigu jer sam zauzet obvezama. Inače, najviše volim čitati eksperimentalnu prozu, volim i pjesnike poput Charlesa Bukowskog, distopijske pisce kao što su Aldous Huxley i George Orwel...Generalno volim umjetnost i mislim da je čitanje jedan od najljepših oblika umjetnosti, a knjige me inspiriraju i u glazbi, i u drugim stvarima u mom životu. Zato volim čitati – rekao je Domagoj.
Čitati voli i Valentina Kranjec, učenica 8. razreda Osnovne škole Breznički Hum.
- Moj su prvi izbor kriminalistički romani jer mi se jako sviđa upravo ta tematika. Čak sam u jednom trenutku života poželjela biti pisac, ali odustala sam od te ideje i odlučila se školovati za odvjetnicu, odnosno sutkinju – rekla nam je Valentina.
Emina Husnjak knjižničarka je u OŠ Ivana Rangera u Kamenici i njezin je dojam da mladi ipak premalo čitaju.
- Danas mladi više čitaju knjige koje nisu dio lektire, nešto što je više vezano uz sadašnjicu. U svakom slučaju, mlade treba što više poticati na čitanje – zaključila je Husnjak.
Vrijedi istaknuti kako je najnovije istraživanje hrvatskog tržišta knjiga, koje je agencija GfK Hrvatska provela u ožujku 2017. na uzorku od tisuću ispitanika starijih od 15 godina metodom osobnog intervjuiranja u kućanstvima, pokazalo da je u proteklih godinu dana barem jednu knjigu pročitalo 53 posto populacije, u usporedbi s 47 posto iz prošlogodišnjeg istraživanja. I dalje se ponajviše čita na hrvatskom jeziku - 82 posto, dok se 15 posto knjiga čita na engleskom jeziku, ali je došlo do podjele u opredjeljenju na strane i domaće autore, pa se najviše čitaju prijevodi stranih autora (40 posto). Knjige koje se čitaju najčešće se posuđuju i to najviše u knjižnicama (46 posto).
a.kučić/vzaktualno.hr