Još jedna novost u obrazovnom sustavu Varaždinske županije! U srijedu je u Varaždinu predstavljena brošura „Građanski odgoj i obrazovanje u praksi - projekti osnovnih i srednjih škola Varaždinskoj županije u školskoj godini 2021./2022 ".
Riječ je o jedinstvenoj knjižici u Hrvatskoj koja objedinjuje vrijedne projekte građanskog odgoja provedene u čak 47 osnovnih i srednjih škola, a projekte je putem javnog poziva sufinancirala Varaždinska županija s po 10.000 kuna.
-Ono o čemu drugi pričaju, mi to radimo. Nema uvoza nekih projekata i to jednostavno mora tako biti jer obrazovni sustav Varaždinske županije ima dovoljno snage da osmisli i da realizira projekte. Danas možemo tome svjedočiti – 47 projekata u manje od godinu dana i smatram da je to prekrasan uspjeh – rekao je pročelnik županijskog Upravnog odjela za prosvjetu, kulturu i sport Miroslav Huđek.
Uz Huđeka, brošuru je predstavio župan Anđelko Stričak koji je istaknuo da se još početkom ove školske godine na jednom kolegiju svih osnovnih i srednjih škola razgovaralo temama građanskog odgoja te došlo do zaključka da bi na ovaj način, dakle samostalnim projektima, bilo najbolje motivirati učenike da sami promišljaju o potrebama svoje zajednice, svog mjesta, svoje škole.
-Na taj smo način u ovu akciju uključili 47 osnovnih i srednjih škola, za što je Županija izdvojila pola milijuna kuna. Smatram da im je na taj način učenicima omogućeno da u svojem kraju, svojoj školi, sredini u kojoj žive, uočavaju prednosti, nedostatke, mogućnosti tog kraja i to je iznjedrilo dobra rješenja – rekao je Stričak.
Župan je objasnio da je najviše tema vezano uz zaštitu okoliša, a tu su i zdravstvene teme, sport, očuvanje tradicije i kulturne baštine, kao i teme vezane uz racionalno ponašanje s financijama.
-Zaista puno zanimljivih, izvrsnih tema. Upravo smo stoga i tiskali ovu brošuru – s jedne strane da škole mogu podijeliti dobra iskustva koja su stekla radeći na svojim projektima, a s druge strane, da učenici i škola za kojih 10, 20 ili 30 godina mogu vidjeti čime su se bavili učenici te škole – rekao je Stričak dodavši da ono što je dobro treba nastaviti te da će Županija i u idućoj školskoj godini za takve projekte osigurati sličan iznos, dakle oko pola milijuna kuna.
Na svečanosti u Glazbenoj školi župan Stričak ujedno je proglasio pet najuspješnijih projekata, tri u konkurenciji osnovnih škola i dva u konkurenciji srednjih škola, po izboru četveročlanog povjerenstva. Riječ je o projektima „Financije razumijem, pametno kupujem” OŠ Bisag, „Naš zeleni otisak” OŠ Petar Zrinski Jalžabet, „Održivo, a domaće”, OŠ Tužno te „Ne stigmatiziraj! Ne diskriminiraj” projekt Glazbene škole u Varaždinu i „Multikulturna integracija” SŠ Ivanec.
Ravnateljicama i ravnateljima škola nagrade je župan je uručio novčane nagrade od po 10 tisuća kuna.
O projektu Glazbene škole u Varaždinu govorio je ravnatelj Davor Matačić.
-U principu radi se o tome da je kolegica Marina Sopek, koja je izradila nacrt ovog samog programa, zaključila da prava seksualnih manjina izazivaju diskriminaciju i određeno nezadovoljstvo u društvu. Odrađen je čitav niz radionica s učenicima i s roditeljima, s nastavnicima je odrađena i terminologija LGBT zajednice i mislim da smo na taj način pokazali kako možemo hrvatsko društvo otvarati – rekao je Matačić naglasivši da su i seksualne manjine vrlo ugledni članovi našeg društva te da smatra kako i oni moraju imati jednaka prava.
Josip Puček, ravnatelj OŠ Tužno rekao je kako su sa svojim projektom krenuli lani u rujnu.
-Na našoj školi to je vrlo jednostavno jer smo imali jednu zanimljivu aktivnost koja se zvala Domaćinstvo i koju smo planirali prijaviti da dobijemo financiranje. Županija nam je tu uskočila s ovim projektom, dobili smo sredstva, opremili smo svoju kuhinju i krenuli smo s dalje s aktivnostima. Učili smo djecu od najjednostavnijih stvari poput postavljanja stola i izrade jednostavnih jela. Sve smo to ukomponirali s održivim razvojem, kroz korištenje održivih namirnica. Na kraju je to bila jedna lijepa priča – rekao je Puček.
Hrvoje Kovač, jedan od članova Povjerenstva naglasio je kako su doista iznenađeni količinom dobrih ideja koje učenici imaju, što prema njegovom mišljenju dodatno potvrđuje da su djeca i mladi izvor i inspiracija, ali i dobrih ideja s kojima možemo razvijati društvo.
-Vidi se mala razlika između pristupa projektima od strane srednjoškolaca i osnovnoškolaca, ali kad se sve skupa pogleda, to su ideje koje su došle od mladih od učenika srednjih i osnovnih škola i kod takvih su jako važni jer zapravo ocrtavaju upravo ovo što klinci danas žele. Roditeljska uloga treba biti usmjerena na to da odgajamo buduće aktivne građane, a istovremeno osluškujemo njihove potrebe i aspiracije i kako oni vide bolje društvo – rekao je Kovač.
Na predstavljanju brošure naglašeno je kako je najveći plus ovog natječaja činjenica da su osnovnoškolci i srednjoškolci osmislili i realizirali cijeli niz zanimljivih projekata te da će upravo na tome graditi drugu godinu te dodatno naglasiti važnost uključivanja ideja učenika jer se upravo na taj način mogu izabrati one prave stvari koje učenici zapravo žele.
ak/vzaktualno.hr