Varaždinska županija je u top pet županija po planiranim sredstvima za obrazovanje u ovoj godini, a u vodećih pet je bila i prema podacima o izvršenju proračuna za 2020. godinu, pokazala je naša nedavna analiza. Tako je u 2020. godini Županija po stanovniku za obrazovanje izdvojila 2.865,66 kuna, ove je godine riječ o 3.594 kune, odnosno ukupno 632,3 milijuna kuna, pokazuju podaci Otvorenog proračuna, donosi župan.hr
Kako je više puta istaknuo župan Anđelko Stričak, naglasak se u proračunu stavlja na zdravstvo i školstvo, kao dva ključna sektora.
Tako je već na početku mandata najavljena dogradnja škole u Ivancu, Novoj Vesi, Svibovcu Podravskom i Strmcu te gradnja školskih dvorana u Bisagu, Vinici, Remetincu, Kamenici, Varaždinskim Toplicama, Donjoj Voći, Završju, Črešnjevu i Druškovcu. Plan je i dogradnja Srednje škole Ludbreg, te u Varaždinu Gospodarske, Strukovne i Glazbene škole.
Nedavno su županijski vijećnici jednoglasno prihvatili projekt postavljanja solarnih elektrana na 12 školskih zgrada, čiji je osnivač Varaždinska županija. Projekt se sa 2,25 milijuna kuna financira iz programa „Energija i klimatske promjene“, a razliku će osigurati Varaždinska županija nakon provođenja postupka javne nabave. Riječ je o osnovnim školama Klenovnik, Maruševec, Ivanec, Ludbreg, Petrijanec, Sveti Đurđ, Trnovec, Vinica i Sračinec te Elektrostrojarskoj školi, Gospodarskoj školi i Strojarskoj i prometnoj školi.
Ove je godine dodijeljeno 65 novih stipendija, od čega 53 studentima i 12 učenicima srednjih škola. Umjesto prošlogodišnjih 300, učenici od ove godine primaju 400 kuna mjesečno, a studenti umjesto 700 kuna, mjesečno primaju 800 kuna, svih 12 mjeseci u godini. Od ove godine stipendije automatizmom dobivati i učenici srednjih škola koji su na međunarodnim natjecanjima osvojili prvu, drugu ili treću nagradu te učenik koji je izabran za najboljeg učenika završnih razreda srednjih škola.
Jedna od najznačajnijih investicija u sjevernoj Hrvatskoj je obnova dvorca Opeka, budućeg Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi. Riječ je o projektu koji se provodi u tri programa. Prvi se odnosi na rekonstrukciju i opremanje dvorca u vrijednosti od 43 milijuna kuna, od čega su gotovo 30 milijuna kuna sredstva iz europskih fondova, a ostatak dijele Varaždinska županija i ministarstvo. Drugi dio je uspostava Regionalnog centra kompetentnosti u poljoprivredi čija vrijednost je 49 milijuna kuna, u potpunosti financirano europskim novcem. Treći dio odnosi se na revitalizaciju samog Arboretuma koji je u pripremi i čija je vrijednost 50 milijuna kuna. Prostor neće koristiti samo srednjoškolci, nego će biti namijenjen i za cjeloživotno obrazovanje.
Medicinska škola Varaždin imenovana je pak regionalnim centrom kompetentnosti inovativnih zdravstvenih tehnologija.
Nedavno je u Srednjoj školi Ludbreg svečano otvoren Strukovni centar izvrsnosti iz strojarstva, prvi u Varaždinskoj županiji. U sklopu njega djeluje HTEC – HAAS tehnološki-edukacijski centar. U moderno opremljenim prostorima učenici će se educirati i osposobljavati za nove tehnologije, 3D, robotiku, CAD/CAM alate, CNC tokarenje i CNC glodanje. Riječ je o trećem centru u Hrvatskoj uređenom u suradnji s američkom kompanijom HAAS. U opremanje centra te novih učionica Varaždinska županija uložila je gotovo 1,5 milijuna kuna.
Pri srednjim školama osnovano je još 11 centara izvrsnosti: Centar izvrsnosti za matematiku (Strojarska i prometna škola Varaždin), Centar izvrsnosti iz informatike (Prva gimnazija Varaždin), Centar izvrsnosti za biologiju (Prva gimnazija Varaždin), Centar izvrsnosti za fiziku (Elektrostrojarska škola Varaždin), Centar izvrsnosti za hrvatski jezik (Elektrostrojarska škola Varaždin), Centar izvrsnosti za nove tehnologije – CENT (Elektrostrojarska škola Varaždin), Centar izvrsnosti iz poduzetništva (Gospodarska škola Varaždin), Centar izvrsnosti za kemiju (Graditeljska, prirodoslovna i rudarska škola Varaždin), Centar izvrsnosti za komunikaciju (Srednja škola Novi Marof), Centar izvrsnosti za nacionalnu povijest (Gospodarska škola Varaždin) te Centar izvrsnosti za likovnu kulturu (Srednja strukovna škola Varaždin).
Varaždinska županija u ovoj školskoj godini provodi projekt „Mi možemo“ ukupne vrijednosti 4,3 milijuna kuna, a kroz koji je osigurano 96 pomoćnika u nastavi za 98 učenika s teškoćama u razvoju iz 29 osnovnih i srednjih škola čiji je osnivač Varaždinska županija.
Kroz projekt „Osiguravanje školske prehrane za djecu u riziku od siromaštva (školska godina 2021. – 2022.)“ Županija je povukla gotovo milijun kuna čime je omogućena besplatna prehrana za 994 učenika iz 33 osnovne škole kojima je osnivač. Uz to, Varaždinska županija iz svojeg proračuna osigurava dodatnih 2,3 milijuna kuna, čime se financira besplatna prehrana za sve učenike u 33 osnovne škole koji ostvaruju pravo na dječji doplatak. Varaždinska županija nastavlja i sa sufinanciranjem prehrane učenika srednjih škola.
Varaždinska županija provodi Projekt organizacije cjelodnevnog boravka učenika osnovnih škola, a realizira se u 22 osnovne škole kojih je osnivač Varaždinska županija te je ukupno organizirano 54 odgojno-obrazovnih skupina u kojima se program produženog boravka izvodi.
vzaktualno.hr/zupan.hr