Varaždinski županijski vijećnici na sjednici u ponedjeljak, između ostalih, prihvatili su odluke o nagrađivanju učenika i studenata.
Tako su u dosadašnju odluku o nagrađivanju učenika za posebna postignuća na međunarodnim natjecanjima dodani i studenti. Visina novčane nagrade utvrđuje se u neto iznosu za osvojenu zlatnu medalju ili 1. mjesto ili 1. nagradu 5000 kuna, za osvojenu srebrnu medalju ili 2. mjesto ili 2. nagradu 3000 kuna te za osvojenu brončanu medalju ili 3. mjesto ili 3. nagradu 2000 kuna.
Također, umjesto dosadašnjih 4000 kuna, nagrada najboljem učeniku završnih razreda srednjih škola na temelju postignutog uspjeha u školovanju, izvannastavnim i izvanškolskim aktivnostima, a prema kriterijima koje pravilnikom utvrđuje župan, iznosit će 5000 kuna.
Prihvaćen je i projekt rekonstrukcije elektrotehničkih komunikacijskih instalacija na zgradi Osnovne škole Ludbreg, koju pohađa 759 učenika u 38 razrednih odjela te je zaposleno 120 djelatnika. Škola ima organiziranu nastavu u jednoj smjeni. U starom dijelu školske zgrade koja je građena 60-tih godina prošlog stoljeća zbog dotrajalosti elektrotehničkih instalacija potrebno je izvršiti njihovu rekonstrukciju kako bi se osigurala ispravnost radi sigurnosti učenika i zaposlenika te imovine. Izmjena elektrotehničkih i komunikacijskih instalacija obuhvatiti će oko 2600 m2 školskog prostora. Financijska vrijednost projekta na bazi projektiranih cijena i vrijednost stručnog nadzora nad izvođenjem radova iznosi milijun i pol kuna. Projekt će financirati Varaždinska županija, po ugovorenim cijenama nakon provedenog postupka javne nabave u proračunskoj 2022. godini.
Najdužu je raspravu izazvala prezentacija Strategije održivog razvoja modela privatizacije i upravljanja zdravstveno lječilišnog i turističkog kompleksa Varaždinske Toplice. U njoj su naveden tri potencijalna pravna modela: preoblikovanje u trgovačko društvo, osnivanje trgovačkog društva od strane Specijalne bolnice te podjela Specijalne bolnice i preoblikovanje u trgovačko društvo. Izradu Strategije pokrenula je bivša županijska vlast, a aktualni župan Anđelko Stričak kazao je da nakon preuzimanja dužnosti nisu htjeli preuzeti Strategiju jer nije uključivala Grad Varaždinske Toplice ni upravu Specijalne bolnice te je dogovoreno da se prolongira za šest mjeseci kako bi ih se upoznalo. Gradonačelnica Varaždinskih Toplica i županijska vijećnica Dragica Ratković dodala je da su i oni trebali biti uključeni, ali nisu bili sve do nove dolaska novog župana.
– Ako je Topličancima u interesu da gledaju bazen preko ograde i da ne mogu doći na red u bolnicu, izglasajte i idemo u privatizaciji. Ja osobno nikad neću biti da se i jedan metar privatizira – poručio je župan Stričak.
Vijećnik Reformista Robert Vugrin ustvrdio je da je privatizacija jedna od mogućnosti, dok se bolnica ne može privatizirati.
Na dnevnom redu Županijske skupštine bilo je izvješću o radu za drugu polovicu prošle godine župana Anđelka Stričaka, koji je naglasio da su njegovim programom „5+2“ obuhvaćena sva područja od interesa za građane Varaždinske županije ta da interes, primjerice veleposlanika koji u posljednje vrijeme dolaze u Varaždinsku županiju, pokazuje povećani interes za njezin razvoj.
U priopćenju je istaknuto potpisivanje Razvojnog sporazuma za sjever Hrvatske te Plan za industrijsku tranziciju sjeverne Hrvatske.
Razvojni sporazum za pet županija sjevera Hrvatske ukupne vrijednosti 15,2 milijarde kuna potpisan je u prosincu 2021. godine u Županijskoj palači u Varaždinu. Projekti Varaždinske županije su ukupne vrijednosti gotovo 1,5 milijarde kuna. To su Opća bolnica Varaždin - Centralni operacijski blok, vrijednost 405.584.000 kuna, Fakultet organizacije i informatike, Sveučilište u Zagrebu - Sveučilišni kampus Varaždin - faza II, vrijednost 186.787.177 kuna, Varaždinska županija s partnerom Glazbenom školom Varaždin - Palača Erdődy Patačić – umjetničko obrazovni centar sjeverne Hrvatske, vrijednost 110.000.000 kuna, Varaždinska županija s partnerima Općinom Mali Bukovec i Bukotermalom d.o.o. - Izgradnja geotermalne elektrane za eksploataciju geotermalne vode eksploatacijskog polja "Lunjkovec - Kutnjak" s proizvodnim i utisnim bušotinama, vrijednost 615.000.000 kuna, Varaždinska županija s partnerom Srednjom školom Arboretum Opeka - Revitalizacija Arboretuma Opeka u Marčanu, vrijednost 58.492.550,92 kuna, Varaždinska županija - Obnova i prenamjena dvorca Šaulovec u Europski talent centar – Centri izvrsnosti Varaždinske županije, vrijednost 25.000.000 kuna te Varaždinska županija - Znanstveno-nastavno-tehnologijski STEM centar Sveučilišta Sjever u Varaždinu; vrijednost 32.000.000 kuna. Uz to je predviđeno 17,5 milijuna kuna za pripremu projektno-tehničke dokumentacije projekata Varaždinske županije. Okvirna vrijednost zajedničkih infrastrukturnih projekata, onih koji objedinjuju sve sjeverne županije, jest gotovo 9,2 milijuna kuna.
U studenome 2021. usvojen je Plan za industrijsku tranziciju sjeverne Hrvatske, zajednička inicijativa Ministarstva regionalnoga razvoja i fondova Europske unije i pet županija kojom će se pružiti podrška jačanju konkurentnosti Sjeverne Hrvatske kroz izradu strateškog i provedbenog okvira za korištenje fondova Europske unije u razdoblju 2021.-.2027. u okviru Integriranog teritorijalnog programa. Utvrđeno je pet prioritetnih sektora: uslužni sektor visoke dodane vrijednosti, kao što je gaming industrija i zdravstveni turizam, zdravstvena industrija, sektor zelenog rasta, pametna industrija i automobilska industrija. U okviru Integriranog teritorijalnog programa za industrijsku tranziciju alocirano je ukupno 400 milijuna eura, od čega 100 milijuna eura za sjevernu Hrvatsku.
Varaždinska Županijska skupština donijela je i odluku da se naziv ustanove mijenja iz „Zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije“ u „Nastavni zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije“. Naime, zavodi za hitnu medicinu jedinica područne (regionalne) samouprave u kojima se obavlja nastava iz područja hitne medicine, odnosno koji su nastavna baza visokih učilišta zdravstvenog usmjerenja, imaju pravo na dodatak svom nazivu – nastavni zavodi za hitnu medicinu.
Bilo je riječi i o nezaposlenosti i zapošljavanju na području Varaždinske županije u 2021. godini. Prosječna stopa nezaposlenosti iznosila je 3,6%, a u Republici Hrvatskoj 8,0%. Varaždinska županija ima najnižu stopu u Hrvatskoj, ispred Grada Zagreba (3,7%), Istarske (4,6%), Međimurske (4,9%), Koprivničko-križevačke (5,5%) i Krapinsko-zagorske (5,8%). Prema podacima Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje, na području Varaždinske županije u 2021. godini su prosječno mjesečno bile evidentirane ukupno 66.673 zaposlene osobe što je 1,7% (1097 osoba) više u odnosu na prosjek 2020. godine.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr