Pred hrvatskim, pa tako i varaždinskim gospodarstvom, je uvođenje eura i niz prilagodbi. A opća situacija se brzo mijenja i zbog rata u Ukrajini. Kako sve to utječe na gospodarstvo, a što donosi potrošačima.
Predsjednik HGK – Županijske komore Varaždin Dragutin Gložinić smatra da pri uvođenju eura idemo u dobrom pravcu.
– Opća je ocjena da je zakonska regulativa dosta jednostavna, taj složeni postupak će biti dobro proveden. Našim izvoznicima bit će bitno pojednostavljeni rizici, a za građanstvo bankovni krediti, itd. Ocjena je da se stvarno ide u dobrom pravcu – rekao nam je Gložinić.
A kako će ruski invazija na Ukrajinu utjecati na varaždinsko gospodarstvo?
– Imamo nekoliko firmi koje imaju značajne izvoze u Rusiju i Ukrajinu. Zasad se procjenjuje što će se događati. Neke firme će imati ozbiljnih problema. Neki značajniji izvoz nemamo, ali nekoliko kompanija je vrlo angažirano i tu će biti problema – odgovorio je prvi čovjek varaždinske gospodarske komore.
Predsjednik Uprave Vindije Nenad Klepač očekuje pozitivne učinke uvođenja eura.
– Uvođenje eura će nama olakšati poslovanje, povećati našu konkurentnost. Nadamo se da će imati pozitivne učinke ne samo za nas kao kompaniju nego i za hrvatsko gospodarstvo i hrvatsko stanovništvo. Smatram da neće utjecati na cijene. Smatram da bi alat da se kroz puna četiri mjeseca dvojako vode cijene, u kunama i eurima, trebao prevenirati bilo kakvu inflaciju – rekao je Klepač.
– Situacija u Ukrajini se ne održava direktno na Vindiju, nemao neke posebne odnose ni s Ukrajinom ni s Rusijim tako da nema utjecaja. Ali pratimo situaciju. Teško je u ovom trenutku imati kristalnu kuglu, ali sigurno će imati utjecaja – kazao je predsjednik Uprave Vindije.
Da je uvođenje eura korisno za gospodarstvo misli i predsjednik Uprave Koke Stjepan Sabljak.
– Uvođenje eura je korist za gospodarstvo, planiranje i proizvodnju. Međutim, važno je reći da u ovakvoj situaciji država treba prepoznati važnost prehrambene industrije, a rečeno je da ona ulazi u strateški plan, hrana bez koje nema života onda dobiva malo drugačiji status. Vidjeli smo u covid krizi da je vrlo važna samodostatnost. Grupa Vindija je odgovorila brzom prilagodbom, u 24 sata sva naša roba isporučena u bilo koju trgovinu – izjavio je Sabljak.
– Što se tiče podizanja cijena, malo je teško govoriti jer smo u postcovidu, imamo ogromni tektonski poremećaj tržišta, prije svega žitarica, i na to se događa veliki stres – rat Rusija-Ukrajina. Rusija i Ukrajina su zajedno 25-30 % svjetskog izvoza pšenice. Ukrajina 17 % svjetskog izvoza kukuruza. Cijena pšenice je porasla. Jako teško je reći gdje će to završiti i na koji način se boriti – kazao je Sabljak.
n.kalajdžija / vzaktualno.hr