Na jučerašnjoj sjednici varaždinskog Gradskog vijeća jednoglasno je usvojen prijedlog Strategije izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom na području Grada Varaždina za razdoblje od 2019. do 2020. godine.
Predsjednik Gradskog vijeća Damir Habijan iskoristio je svoju poslovničku mogućnost te tu točku stavio na sam početak dnevnog reda radi toga što takve teme često padnu u drugi plan, a treba im puno više dati na važnosti. U svom je izlaganju istaknuo da želi da ovaj dokument ne bude samo formalnost, da se ne donosi samo zato jer su vijećnici na to obvezni sukladno Nacionalnoj strategiji koju je donijela Vlada RH, već da se donosi radi sugrađana – osoba s invaliditetom, njihovih obitelji, ali i svih građana.
– Smatram da svatko od nas može svojim postupcima i svojim radnjama uključiti se u rješavanje, razradu i provedbu ove strategije. Naime, prema zadnjem popisu stanovništva u gradu Varaždinu živi više od 8 i pol tisuća osoba s teškoćama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti što je 18 % cjelokupnog stanovništva našeg grada. Mi u HDZ Grada Varaždina smo to prepoznali, te ću Vas podsjetiti da smo prije mjesec dana pokrenuli inicijativu „želiš li se mijenjati za mjesto?“ zajedno u suradnji s Crtoradom. Naime, riječ je o projektu kojim smo željeli skrenuti pažnju na zlouporabu parkiranja na mjestima za osobe s invaliditetom. Stoga su na svim mjestima diljem grada na mjestima za parkiranje postavljene table naših sugrađana stvarnih osoba s invaliditetom kao upozorenje svima koji zloupotrebljavaju navedena mjesta te parkiraju na ista mada na to nemaju pravo. Mobilnost je temelj inkluzivnosti osoba s invaliditetom, i upravo zato smo krenuli s predmetnom inicijativom. Ovim putem pozivam ponovno i policiju i komunalne redare na revno kontroliranje parkirnih dozvola za parkiranje na mjestima s osobama s invaliditetom jer postoje brojni slučajevi zlouporabe navedenih dozvola – rekao je Habijan te dodao Varaždin treba učiniti više po pitanju stanovanja, mobilnosti i pristupačnosti.
– Arhitektonske prepreke za osobe s invaliditetom predstavljaju najveći problem mobilnosti navedenih osoba. Smatram da bi grad, gradske ustanove i trgovačka društva čiji je grad vlasnik ili suvlasnik trebale poduzeti mjere osiguravanja pristupačnosti osoba s invaliditetom. Iz tog razloga, nakon razgovora s predstavnicima osoba s invaliditetom zatražio sam od Hrvatske pošte da osigura pristup osobama s invaliditetom u zgradu pošte kako bi mogli koristiti njihove usluge. Također, uputio sam dopis Općoj bolnici Varaždin koja je također nažalost primjer loših arhitektonskih rješenja, koja uvelike onemogućavaju mobilnost navedenih osoba – kazao je predsjednik Gradskog vijeća i nastavio da javni međugradski prijevoz ne omogućava osobama u kolicima da ga koriste zbog nemogućnosti ulaska i izlaska iz autobusa, a spomenuo je i problem zapošljavanja osoba s invaliditetom.
– U odnosu na zdravstvenu zaštitu osoba s invaliditetom ističem i problem čekanja na dogovoreni pregled, odnosno pravo prvenstva prilikom dolaska u bolnicu. Naime, osobe s invaliditetom, korisnici domova, dolaze na dogovorene preglede u bolnicu s pratnjom u dogovoreno vrijeme. Međutim, najčešće te osobe čekaju nekoliko sati prije nego dođu na red jer ne postoji pravo prvenstva prilikom čekanja u redu za osobe s invaliditetom. To su samo neki od slučajeva, problema s kojima se osobe s invaliditetom susreću. Stoga želim vjerovati da ćemo u narednom razdoblju sve mjere predviđene ovom strategijom, one koje u istoj nisu obuhvaćene, početi primjenjivati i kako ovaj dokument neće ostati samo formalnost – završio je Habijan.
Gradonačelnik Ivan Čehok je istaknuo da se puno toga može napraviti, da ovo nije samo administrativna odluka.
– Varaždin po mišljenju mnogih ima najmanje barijera, ali mi znamo da ih još uvijek imamo previše – kazao je gradonačelnik.
n.k. / vzaktualno.hr