Sukladno zakonu Grad Varaždin i Čistoća d.o.o. potpisali su ugovor o upravljanju reciklažnim dvorištem Motičnjak, kojim Grad reciklažno dvorište na upravljanje ustupa Čistoći. Ugovor su potpisali gradonačelnik Ivan Čehok i direktor Čistoće Davor Skroza.
– Jako puno građana nas je pitalo kad će se otvoriti reciklažno dvorište. Danas smo ga na upravljanje ustupili tvrtki Čistoća. Nakon što dobiju identifikacijski broj u sljedećih desetak dana, moći će se početi voziti otpad. Građani će s računima dobiti specifikaciju, taksativno navedene vrste otpada koje se tamo mogu odložiti. To je veliki korak u gospodarenju otpadom i u skladu s EU direktivama i u skladu s nacionalnim zakonodavstvom. Siguran sam da će Varaždinci savjesno i odgovorno dovoziti u reciklažno dvorište sve ono što ne mogu kod kuće u redovnom prikupljanju otpada zbrinuti. To je velik korak prema onome što želimo postić, a to je Varaždin zeleni grad – rekao je gradonačelnik Čehok i najavio daljnje planove.
– Vidjet ćemo najprije kako će ovo zaživjeti, a odmah potom ćemo ići na jedno pokretno reciklažno dvorište. Zakonska regulativa je takva da bi gradovi iznad 25.000 stanovnika trebali imati nekoliko reciklažnih dvorišta. Imamo lokaciju u Poljani Biškupečkoj gdje je također predviđeno drugo reciklažno dvorište, ali nekako smo skloniji varijanti mobilnog reciklažnog dvorišta. U svakom slučaju ispunit ćemo svoje zakonske obveze, a uvjeren sam da će Čistoća postupati upravo prema načelima zaštite okoliša – doda je Čehok.
Investitor izgradnje reciklažnog dvorišta bio je Grad Varaždin, Ukupna vrijednost je 4,825 milijuna kuna s PDV-om. Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost sufinancirao je 1,7 milijuna kuna, a ostalo je iz gradskog proračuna.
– Kao davatelji javne usluge prikupljanja miješanog komunalnog otpada na području Grada Varaždina po zakonu moramo obavljati poslove reciklažnog dvorišta s obzirom da će se ti troškovi, koji su za građane besplatni, morati ukalkulirati kasnije u cijenu za sve korisnike. Može se odlagati nekih 32 vrsta otpada. Zamišljeno je da se tamo odlaže otpad koji ne bi smio završiti u prirodi, a najviše se pažnje posvećuje opasnom otpadu – kazao je direktor Skroza.
n.k. / www.vzaktualno.hr