Danas je u posjet Varaždinskoj županiji, na radni sastanak sa županom Radimirom Čačićem i njegovim suradnicima, stigla delegacija iz slovačke regije Bratislava, predvođena potpredsjednicom Regije, Alžbetom Ožvaldovom.
- Regija Bratislava je najbogatija, najnapućenija regija Slovačke, a grad Bratislava dio je te regije. Ja sam suradnju uspostavio i potpisao sporazum s Regijom Bratislava još 2005. godine, kad sam prvi put bio župan. Oni su za nas tada bili dobar primjer županije u državi koja je bila neposredno pred ulaskom u Europsku uniju, što se i desilo – objasnio je župan Čačić naglasivši kako su Slovaci izvanredno iskoristili šanse kroz europske projekte.
– Od 11,2 milijarde eura, koliko je Slovačka dobila u prvoj lisnici 2007.-2013., oni su iskoristili sve, sav ponuđeni novac, za razliku od Hrvatske koja će barem 2 milijarde propustiti. Oni su savršen uzor kako koristiti europski novac i to je bio jedan od razloga za ovaj njihov posjet i prezentaciju, posebno na projektima prometa, s naglaskom na željeznicu. Mi smo prezentirali naš projekt brze pruge Zagreb-Krapina- Varaždin-Čakovec – rekao je župan dodavši da i Slovaci od nas imaju što naučiti:
- Naša iskustva i dobra praksa u segmentu u kojem oni mogu nešto naučiti od nas svakako su naši Centri izvrsnosti, budući da smo mi jedan od samo 23 europska centra. Upravo tu je njihov interes, da preuzmu neka od naših iskustava.
Ocijenivši današnji posjet iznimno korisnim, Čačić je zaključio:
- Za nas je jako važno imati dobru suradnju s Iranom, i s Kazahstanom, sutra nam dolazi i delegacija Elbasana, ali suradnja s našim prvim susjedima sa sličnom tradicijom i sličnim mentalitetom, ljudima koji nam mogu ponuditi svoje spoznaje jer su krenuli s istim problemima i suočavali se s istim situacijama, industrijskim i političkim, to je dobro za sve. Oni su za nas interesantni i važni partneri, a vjerojatno i mi za njih.
vzaktualno.hr