Izvedbom monumentalnog glazbenog djela “Vespro della Beata Vergine“ Claudia Monteverdija, članovi Hrvatskog baroknog ansambla, Katedralnog zbora Chorus Angelicus i solisti Ivana Lazar, Monika Cerovčec, Franko Klisović, Hugo Hymas, Dejan Maksimilijan Vrbančić, Matija Meić i Christoph Seidl dali su svoj glazbeni doprinos proslavi 20. godišnjice osnivanja Varaždinske biskupije.
Glazbeno slavlje u sklopu 47. Varaždinskih baroknih večeri privuklo je u Katedralu velik broj ljubitelja glazbe, koji su imali prigodu poslušati najambicioznije sakralno ostvarenje prije monumentalnih djela baroknog velikana J. S. Bacha.
- Ono što je za nas novo su partiture, ovo je rani barok. Polifonija je sličnoj renesansnoj, a dosta je i teško u tom smislu što je drugačije od baroknog izričaja. Novost su nam i instrumenti, jer u Hrvatskom baroknom ansamblu za ovu prigodu sviraju i Mađari, puhači okupljeni u ansambl Santores Pannoniae koji sviraju na baroknim instrumentima i sve je to uistinu posebno kada muziciramo zajedno - rekao je Anđelko Igrec, pod čijom je dirigentskom palicom izveden sinoćnji odlični koncert.
- Prošle su godine glazbenici baroknog ansambla uz varaždinski katedralni zbor i soliste izveli Muku po Ivanu, za što im je i pripala festivalska nagrada „Ivan Lukačić“, pa je ovaj koncert svojevrsni nastavak suradnje – istaknula je voditeljica Hrvatskog baroknog ansambla Laura Vadjon.
- Monteverdi se odlično poklopio uz ovu obljetnicu. Ovo je velebno djelo i jako pristaje za ovu priliku. Drago nam je sviramo na Baroknim večerima i vaša je katedrala izvrsna za nas glazbenike, ugodna je i lijepa – dodala je Vadjon. Hrvatski barokni ansambl u manjem obimu nastupit će i sutra u Dvorcu Trakošćan na Koncertu uz baroknu kavu.
- Bit će to zanimljiv program koji obuhvaća djela raznih autora i iz raznih zemalja pisanih za violinu, flautu, obou i basso continuo - najavljuje Laura Vadjon.
Sinoć su održana i posljednja predstavljanja knjiga u sklopu popratnih programa 47. Varaždinskih baroknih večeri. U galeriji Kerameikona u kojoj je u tijeku izložba keramičarskih ostvarenja mađarskih i hrvatskih keramičara predstavljena je knjiga ravnatelja Mađarskog instituta u Zagrebu Dinka Šokčevića „Hrvatska od 7. stoljeća do danas“. Hrvatsko - mađarske odnose dr. sc. Šokčević istražuje već gotovo tri desetljeća od kako je počeo raditi na fakultetu u Pečuhu, gdje je predavao kulturnu povijest Hrvata. Dalo mu je to temelje za pisanje sinteze hrvatske povijesti i dublje istraživanje odnosa između dvije zemlje. Rezultat je knjiga koja je prvo objavljena na mađarskom jeziku 2011. godine i bila rasprodana u svom izdanju u manje od šest mjeseci.
- Bila je to prva povijest Hrvata na mađarskom jeziku, a planiram novo izdanje jer postoji potražnja - ističe dr. Šokčević dodajući kako je kultura najveća poveznica između dvije države.
- Bez obzira na različiti jezik imamo vrlo sličnu i jako povezanu kulturu i to sve od srednjeg vijeka do 20. stoljeća. Bili smo kao narodi najviše povezani u 16. i 17. Stoljeću u doba turske opasnosti, jer smo se zajednički borili protiv zajedničkog turskog neprijatelja. Danas smo u neku ruku bliži nego prije sto godina - dodaje Šokčević.
Kao jedan od popratnih programa VBV-a u varaždinskoj knjižnici predstavljena je i zbirka pjesama Tomislava Dretara „Patetika“. Sinoć je u Krapini nastupio ansambl Musica Profana kojeg večeras očekuje koncert u varaždinskoj Uršulinskoj crkvi u 19 sati. U 21 sat u crkvi svetog Florijana počet će koncert u sklopu Hrvatske glazbene baštine na VBV-u hrvatskog profesionalnog ansambla „Projekt Lazarus“. Zbog velikog interesa publike koncert koji je prvotno bio planiran za održavanje u kapeli varaždinskog Starog grada preseljenj je u Florijansku crkvu.
www.vzaktualno.hr