Eurostat je nakon analize objavio alarmantne podatke o siromaštvu hrvatskih umirovljenika. Naime, svaki četvrti jedva spaja kraj s krajem, odnosno, na rubu je siromaštva, donosi Dnevnik.hr.
Najgore je umirovljenicima u Estoniji, gdje ih gotovo polovica živi na rubu siromaštva, a slijede Latvija, Litva, Bugarska i Hrvatska. Ako uzmemo prosječnu mirovinu koja u Hrvatskoj iznosi 2620 kuna, kada plate režije i hranu, umirovljenicima do kraja mjeseca ostane 620 kuna. No, znamo da je mnogo umirovljenika koji imaju daleko manju mirovinu od prosječne!
- Država radi na novom zakonu o socijalnoj skrbi, a cilj je povećati minimalnu socijalnu naknadu. Svega 9 posto naših starijih stanovnika su trenutno korisnici ove mjere. U svakom slučaju prijedlog je da bude znatno više nego što je sada, naravno u okviru mogućnosti. Sada je 800 kuna po osobi - rekla je za Dnevnik Nove TV Marija Pletikosa, državna tajnica u Ministarstvu demografije.
"Ako imate 1000 kuna mirovine, onda vi za RH niste siromašan umirovljenik"
Profesor Zdenko Babić s Pravnog fakulteta smatra kako bi država trebala povećati osnovicu za zajamčenu socijalnu naknadu.
- Ako ste u Hrvatskoj umirovljenik i imate 1000 kuna mirovine, onda vi prelazite osnovicu koja je 800 kuna i vi za Republiku Hrvatsku niste siromašni umirovljenik. Kad bi ta osnovica porasla na 1500 kuna, onda bi se zapravo jedan dio umirovljenika koji ima mirovinu između 1000 i 1500 kuna mogao obratit sustavu socijalne skrbi za pomoć - objašnjava Babić,inače član Hrvatske mreže protiv siromaštva.
U Ministarstvu rada i mirovinskog sustava svjesni su, kažu, da su mirovine male, pa umirovljenicima predlažu da se ponovno vrate u svijet rada, što zakon omogućuje od ove godine. Mjeru već koristi 5 tisuća ljudi.
vzaktualno.hr/novatv