Predavanjima o haiku poeziji započeo je posljednji festivalski ponedjeljak 48. Varaždinskih baroknih večeri.
Zahvaljujući Veleposlanstvu Japana i Japanskoj fondaciji u klubu Europa media varaždinskog HNK-a na druženju s ljubiteljima haiku poezije bili su i poznati pjesnici iz zemlje izlazećeg Sunca. Natsuki Ikezawa, pisac, pjesnik, dobitnik Akutagawa nagrade za književnost, govorio je o haiku poeziji i zašto je haiku toliko kratak, dok je Takeaki Hori, potpredsjednik međunarodnog P.E.N.-a i predsjednik japanskog P.E.N.-a održao predavanje pod nazivom Živi život haiku. Bio je to i posljednji popratni program 48. Varaždinskih baroknih večeri kojem je nazočio i veleposlanik Japana u RH N. E. Keiji Takiguchi, a nakon Varaždina druženje s haiku pjesnicima održano je i u Zagrebu.
U crkvi Svetog Florijana jedanaesta festivalska večer donijela je koncert s djelima hrvatske barokne baštine, skladatelja i diplomata Luke i Antuna Sorkočevića. Hrvatskim glazbenicima – Goranu Končaru na violini, Ljerki Končar Gamulin na violončelu i Pavlu Mašiću na čembalu, pridružila se i Kimiko Nakazawa, poznata japanska violinistica, a upravo njen nastup u Varaždinu bila je prigoda i da festivalska publika uživa u čarobnoj glazbi koju ova violinistica stvara na iznimno vrijednoj Stradivarijevoj violini „Da Vinci“.
– Veseli me što smo na ovom koncertu izveli isključivo domaće skladatelje. Navikli smo na djela najvećih baroknih skladatelja, koji su tome posvetili svoj život i to je vrijednost kojom se bavimo, no da smo mi u Hrvatskoj imali nekog tko je bio diplomat i bavio se širokim krugom djelatnosti i napisao je ovakve zgodne kompozicije, čini mi se da je to posebnost i da to moramo znati cijeniti – istaknuo je jedan od najistaknutijih hrvatskih violinista Goran Končar, dodajući kako su upravo varaždinsko i dubrovačko područje bila okosnica glazbe koja se u vrijeme baroka svirala u salonima, a koncert poput ovog u Svetom Florijanu otvara vrata onoga što je Hrvatska u svijetu baroka.
– Naša je gošća iz dalekog Japana zadivljena kako ovim djelima tako i ljepotama Varaždina. Često su ona i suprug, jedan od najcjenjenijih restauratora instrumenata u svijetu, u Beču i kako su rekli čuli „da je Hrvatska pripadala Austriji dugo vremena, a čini nam se da je Austrija pripadala Hrvatskoj“ – otkrio je Končar, koji je zajedno s gostima iz Japana sudjelovao i na predavanjima profesorima i učenicima varaždinske Glazbene škole.
Večeras u 19 sati u varaždinskoj Katedrali održat će se finalni koncert ovogodišnjih 48. Varaždinskih baroknih večeri. Nastupit će svjetski poznati Bach Collegium iz Japana s programom „Bachu s ljubavlju“, a organizatori upravo ovaj koncert nazivaju koncertom desetljeća festivala. Festivalski žiri nakon tog će koncerta odlučiti o dobitnicima festivalskih nagrada koje će biti dodijeljene sutra u 19 sati u varaždinskoj Gradskoj vijećnici.
www.vzaktualno.hr