„Erik/a – vunasti nosorog” jedan je od najvećih projekata Gradskog muzeja Varaždin u proteklih nekoliko godina, a dugotrajni i zahtjevni radovi u svrhu trajne zaštite nalaza rezultirat će izložbom koja će biti otvorena večeras.
Izložba obuhvaća multidisciplinarni prikaz jedinstvenog paleontološkog nalaza - fosilnih ostataka vunastog nosoroga starih oko 20 tisuća godina. Pronađeni su 1982. godine na području Malog Segečaka kod Ludbrega i najbolje su sačuvani primjerak takve vrste u Hrvatskoj.
Nalaz je prva primijetila Erika Ivančić, zbog čega on i nosi njezino ime, ali morfometrijska analiza lubanje napravljena u Hrvatskom prirodoslovnom muzeju u Zagrebu ukazuje na muški spol jedinke. Kako se ime Erika ne bi mijenjalo jer predstavlja svojevrsni brend, ostaje se i dalje pri tom nazivu s naglašenim slovom A (dakle, Erik/a) koje ograđuje znanstvenu spoznaju.
Autorica izložbe Lovorka Štimac-Dedić iz GMV-a ističe:
-Sačuvanost primjerka je 70 posto, a nađen je u primarnom kontekstu i radi se o nacionalnom nalazu koji je tijekom izložbe prikazan ne samo u vidu eksponata, već kroz sve faze koje je je nalaz prolazio. Izložba je koncipirana tako da prati nalaz od otkrića i taj je dio potkrijepljen audiovizualnim zapisima sudionika istraživanja, dok je dio izložbe posvećen zaštiti nalaza, uz rekonstrukciju pleistocenske flore i faune.
Jedan je dio izložbe posvećen i gornjepaleolitičkim lovcima koji su obitavali na tom prostoru kada i Erik/a ovdje živi, a za kraj, tu je centralni eksponat kostura s proširenom stvarnošću.
Projekt „Erik/a – vunasti nosorog” ostvaren je uz potporu Ministarstva kulture RH i Grada Varaždina.
Otvorenje izložbe upriličit će se u 19 sati, na Franjevačkom trgu ispred palače Herzer. Izložbu će, zbog poštivanja epidemioloških mjera, moći razgledati 20 osoba istovremeno, a svi posjetitelji moraju nositi zaštitne maske.
ak/vzaktualno.hr