Na posljednjoj sjednici Općinskog vijeća u Vidovcu raspravljalo se o prikupljanju komunalnog otpada, o groblju te o cikloturizmu.
Pojašnjen je Cjenik javnih usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada i biorazgradivog komunalnog otpada na području Općine Vidovec koji će vrijediti od 1. srpnja. Načelnik Bruno Hranić istaknuo je da se sve općine moraju uskladiti s novim zakonom.
– Pred nama je novi način selektiranja otpada i naši ljudi će ga morati selektirati na svom kućnom pragu. Doći će do malog povećanja cijene, desetak kuna, i smanjit će se broj odvoza na dvaput mjesečno. Ali moramo shvatiti da selekcijom otpada neće biti potrebno tjedno odvoženje, jer ako pravilno selektiramo otpad crna kanta s ostalim otpadom se neće napunit u dva tjedna – rekao je Hranić i najavio uvođenje i treće kante, za plastiku, te kompostera.
Na dnevnom je redu bilo nekoliko odluka vezanih u groblje i pogrebne usluge.
– Puno smo investirali u vidovečko groblje, proširili, napravili parking, ide se u uređivanje novog dijela. Smanjene su naknade za određene usluge, prvenstveno naknade za održavanje grobnog mjesta za 10 % te za radove na groblju skoro za polovicu. Otkad smo groblje dali na upravljanje Čistoći nemamo primjedbi već samo pohvale da smo organizirali dostojan ispraćaj pokojnika s područja naše općine – kazao je načelnik koji se dotaknuo i problema s Gradom Varaždinom.
– Nije tu samo groblje, nego i vjerski objekti i škole koje koriste mještani Gojanca na području Općine Vidovec. U prethodnom mandatu sam razgovarao s gradonačelnikom Čehokom, a s Habušem sam došao do nekog rješenja. Sad sam tražio nekoliko sastanaka, ali nije bilo razumijevanja. Činjenica je da 9 % grobnih mjesta koriste mještani Gojanca. Imali smo investiciju od 900.000 kuna, nešto više od 60.000 kuna otpada na Grad Varaždin i bilo bi korektno da to pokriju jer ćemo morati to prenijeti na građane. Suprotno, imamo pozitivan primjer s Gradom Ivancem za njihovo groblje u Radovanu koje koriste naši mještani iz Tužnog, a mi sufinanciramo 40 % uređenja groblja – dodao je Hranić.
Pokrenuta je izradu mikrostrategije razvoja cikloturizma o čemu načelnik kaže da imaju puno kapaciteta za razvoj kontinentalnog turizma, uz Bajer, dvorce, ugostiteljske objekte, vinorodno područje naselja Tužno, rijeku Plitvicu, a namjera je uz sve to povezati bučino ulje i varaždinsko zelje.
Općina Vidovec nije prošla na natječaju programa ruralnog razvoja za dječji vrtić.
– Razočarani smo natječajem, ispunili smo sve uvjete, ali problem je indeksacija. Imamo po cijeloj Hrvatskoj općine koje su razvijenije od Vidovca, ali su upale u potpomognuta područja, mi smo na granici. Udruga općina pokrenut će akciju da se izmijeni indeksacija općina jer ima apsurdnih primjera. Govori se o demografskoj politici i iseljavanju stanovništva, ja sam vatrogasac i znam koliko znači vatrogastvo, ali prioritet nisu društveni domovi i nogometna igrališta, nego vrtići. Puno takvih projekata je prošlo i to treba ispraviti. Očekujemo sektorski natječaj samo za dječje vrtiće. Ako ne prođe, imamo građevinsku dozvolu od 2013. i uzet ćemo kredit. Otplatili smo kredit za dvoranu i moći ćemo sami izgraditi vrtić – zaključio je Hranić.
n.k. / www.vzaktualno.hr