Zadnja županijska skupština ove godine započela je kao i svaka s aktualnim satom na kojem je županu postavljeno 9 pitanja.
Prvo pitanje koje je postavio Romeo Vincelj (Lista grupe birača) županu je imenovanje ravnatelja Specijalne bolnice Krapinske Toplice i da li župan smatra da je dobar način da na čelo takve ustanove dođe osoba bez iskustva, s 28 godina, i koji dolazi izvan bolničkog sustava. Vincelj je također vođen svjetskim nogometnim prvenstvom županu poklonio mali dar, plišanca u hrvatskom nogometnom dresu.
Župan mu je na isti način odgovorio. Kada Dalić sastavlja sastav za utakmicu, ne razmišlja da Modrić ima 39 godina ili Gvardiol 20 godina, nego u sastav uzima najbolje. Tako je bilo i s izborom ravnatelja bolnice. Na mjesto ravnatelja prijavilo se četvero kandidata, od čega su dva bila prihvatljiva te je dodao Kolar kako je novoizabrani ravnatelj sposoban mlad čovjek. Župan je upitao zašto je problem da se pruži prilika mladom obrazovanom čovjeku te ujedno rekao kako novi ravnatelj Specijalne bolnice Krapinske Toplice ima njegovu 110% potporu. Damir Čvek (HSS) postavio je drugo pitanje odnosno prijedlog za revitalizaciju Sutlanske pruge s obzirom da se početkom godine brišu granice i da se sutlanska pruga ponovo aktualizira. Župan je rekao kako je u posljednje tri godine puno dopisa otišlo prema Ministarstvu prometa. Ulaskom u Schengen spriječile bi se sve barijere i za izgradnju pruge. Župan je još rekao kako su od 2017. godine pisali ministru zamolbu za rekonstrukciju ove pruge, ali, nažalost, to se u pet godina nije dogodilo kao što nije ni u planu za 2023. godinu. U Razvojni sporazum Sjever je ova pruga uvrštena i kako će već 28. ovog mjeseca u Čakovcu imati priliku opet razgovarati s premijerom o ovom pitanju.
Viktor Šimunić (Lista grupe birača) započeo je zamolbom s obzirom na požar koji se desio u Oroslavju gdje se vidjelo da vatrogasne postrojbe nemaju Geigerov brojač kao ni da nigdje ne postoji gromobrani. Još jedna zamolba je bila da se na starozagorskoj cesti postave kamere koje bi spriječile prometene nesreće i izgubljeni životi. Šimunića je još zanimalo koliko je u posljednje dvije godine iz županijske uprave otišlo zaposlenika odnosno dobilo i dalo otkaze. Šimuniuć je tražio pisani odgovor na što mu je i župan odgovorio da će isti i dobiti pisanim putem. Što se tiče kamera na starozagorskoj cesti župan je kazao da su dogovorene radnje za postavljanje sigurnosnih kamera koje su već i nabavljene te će u vrlo kratkom vremenu one i biti postavljene. Što se tiče Geigerovih brojača župan je kazao kako će ih županija financirati iz svojih sredstava.
Hrvoje Novak (SDP) pitao je kada će Hrvatske ceste krenuti u rekonstrukciju ceste od Pregrade prema Humu na Sutli, odnosno klizišta koje se desilo prošli tjedan. Župan mu je odgovorio kako su klizišta u Zagorju svakodnevica. Hrvatske ceste će krenuti u hitno projektiranje i kada dođe ljepše vrijeme da će se krenuti u rekonstrukciju i ovog klizišta. Cesta je i dalje zatvorena i postavljena su pitanja hrvatskim cestama da li će biti otvorena, da li će biti samo jedna traka otvorena.
Davor Kljak (Reformisti) postavio je pitanje vezano za obeštećenja poljoprivrednika oštećenih u elementarnim nepogodama. Radi se o tome kako poljoprivrednici koji su osigurali svoje usjeve, nisu mogli dobiti novac od države i što se misli napraviti u sljedećoj godini. Župan mu je odgovorio kako je to veliki problem i kriva poruka svim poljoprivrednicima, ali i da treba zahvaliti Vladi RH koja je odobrila sredstva za poljoprivrednike koji su bili pogođeni elementarnim nepogodama. Najveći OPG-ovci koji žive od OPG-a nisu se mogli prijaviti za sredstva jer su osigurali svoja poljoprivredna zemljišta, dok su svi oni koji nisu osigurali svoje OPG-ove odnosno svoje usjeve dobili sredstva za nastale štete. Župan je još rekao kako je ministrici Vučković predložio da se poljoprivrednicima koji su osigurali svoja poljoprivredna zemljišta razlika refundira.
Zoran Gregurović (HDZ) upitao je koliko je od 2013. godine do danas u zdravstvenim ustanovama broj djelatnika, koliko je nemedicinskog, a koliko medicinskog u bolnicama i Domovima zdravlja i zatražio je odgovor u pisanom obliku. Župan Kolar kazao je kako misli da OBV neće ići u državno vlasništvo i kako se nisu svi župani nisu složiti s tom odlukom. Štoviše, premijer Plenković je na sjednici Vlade koju smo imali u Splitu rekao da je to tema o kojoj možemo još razgovarati, jer se dio župana, bez obzira na to iz koje političke opcije dolaze, ne slažu s time.
-Imamo tri županije koje nemaju opće bolnice, a imaju kliničke centre i nismo svi u istoj poziciji. S pozicije nas kao osnivača, slažemo se s ministrom da je sustav financijski neodrživ, da limiti nisu dovoljni niti za plaće, a kamoli za poslovanje te da cijena zdravstvene ustanove nije realna i da ne možete dizati plaće, a ne osiguravati sredstva. Rekao sam ministru, a ponavljam i ovdje, može ministar biti ravnatelj svih bolnica u sustavu, ali ih neće moći dobro voditi, koliko god bio sposoban. Svi smo se jednoglasno složili da je prijedlog reforme vrlo dobar, treba čestitati ministru i njegovom timu na hrabrosti jer se išlo u sveobuhvatnu reformu zdravstvenog sustava i to nije lako. Naime, ovaj sustav je zapušten već dugi niz godina, ali, ako dobro uredimo sustav onda sam siguran da ćemo mi u tom sustavu bolje upravljati nego netko iz Zagreba. Kada je država prepustila izdavanje građevinskih dozvola županijama, mi smo brže i učinkovitije to odrađivali i modernizirali smo se. Vlada je to primijetila i donijela odluku da preuzimamo urede Državne uprave i preuzeli smo ih sa 30 posto manje ljudi i radimo isti posao i nema primjedbi na naš posao. Da Ministarstvo upravlja pozitivno s kliničkim centrima, a mi s bolnicama negativno, ovaj bi stav imao smisla, međutim ovako nema - kazao je Kolar.
Marijan Tupek (DP) postavio je pitanje vezano uz dodjelu zemljišta u Svetom Mateju koje bi se koristilo za izgradnju dječjeg igrališta i u kojoj je fazi. Župan mu je kazao kako ima napisano očitovanje prema Općini Gornja Stubica i da će ga svi vijećnici dobiti napismeno, ali je ujedno napomenuo kako Županija podržava izgradnju dječjeg igrališta na zemljištu u Svetom Mateju i dali im upute na koji način to mogu napraviti.
-Mi smo poslali dopis Općini Gornja Stubica 26. veljače 2020. godine u kojem kažemo da uz njihovu zamolbu vezanu za izgradnju dječjeg igrališta KZŽ podržava prijedlog Općine Gornja Stubica za izgradnju igrališta na zemljištu PŠ Sveti Matej gdje ih upućujemo što trebaju napraviti. Prema pravilniku o jednostavnim i drugim građevinama dječje igralište se na građevinskim česticama građevina namijenjenih odgoju i obrazovanju može graditi bez građevinske dozvole, ali u skladu s glavnim projektom za koji potvrdu daje Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju i zaštitu okoliša KZŽ. Zakonom o ustanovama propisano je da škola ne može bez suglasnosti osnivača opteretiti nekretninu čija je vrijednost veća od vrijednosti utvrđene statutom škole, a propisano je da školski odbor u stjecanju, opterećivanju i otuđivanju nekretetnine odlučio uz suglasnost osnivača . Slijedom navedenog, a kako se radi o opterećivnaju nekretnine postavom dječjeg igrališta suglasnost treba zatražiti škola, a ne Općina.
Vladimir Pleško (HDZ) osvrnuo se također na Specijalnu bolnicu Krapinske Toplice, odnosno izbor ravnatelja a vezano na medijske natpise. Kroz medijske natpise se došlo do toga da je bolnica dužna 90 milijuna kuna što nitko do sada nije demantirao, jer se prije govorilo da je dužna oko 40 milijuna kuna. Pleškovo pitanje je koliki je broj djelatnika odnosno medicinskog osoblja, a koliko nemedicinskog osoblja zaposleno u bolnici Krapinske toplice, te koliki je broj kreveta u bolnici i koliki je broj kreveta zakupljeno od strane HZZ-a. Pleško je zatražio broj za tri mandatna razdoblja. Ujedno ga je zanimalo kolike su bile subvencije KZŽ prema Specijalnoj bolnici Krapinske Toplice, ali ne iz decentraliziranih sredstava nego iz vlastitih. Odgovor na ova pitanja Pleško je zatražio da se dostave pisanim putem.
Župan je kazao kako će sve odgovore dobiti napismeno kako je i zatraženo.
Laura Cajhen (HDZ) upitala je da li će se podizati subvencija za studente s obzirom na povećanje svih troškova i kakvo je stajalište županije vezano uz to. Župan je kazao kako KZŽ preko godine isplaćuje preko 450 stipendija i da nitko tko je upisao strukovnu školu nije ostao bez stipendije. Stipendije za studente iznose 700 kuna, a za deficitarna zanimanja iznose 800 kuna. Za slijedeću akademsku godinu biti će povećanje stipendija i za učenike i studente.
msopek/vzaktualno.hr