Iako je tijekom dugotrajne ekonomske krize bio među najjače pogođenim gospodarskim djelatnostima, hrvatski građevinski sektor u posljednje vrijeme pokazuje znakove oporavka. To je osobito vidljivo tijekom ove godine značajnim povećanjem broja građevinskih dozvola i predviđenih vrijednosti radova, piše tportal, iako su brojke još uvijek daleko ispod onih iz predrecesijskih godina
Unatoč pozitivnim pomacima, građevinske tvrtke opterećene su brojnim problemima, od prezaduženosti do nedostatka radne snage, a zbog dugotrajne krize mnogi veliki građevinari proteklih su godina prošli su kroz mukotrpne postupke predstečajnih nagodbi, a neki su, poput Konstruktora i Viadukta, završili u stečaju. Za razliku od niskogradnje, koja bilježi pozitivne trendove vidljive u rastu prihoda i profitabilnosti, u visokogradnji još uvijek prevladavaju slabosti.
Među vodećim graditeljima u visokogradnji najbolje stoji križevački Radnik koji je lani ostvario 310 milijuna kuna prihoda i čistu dobit od 21,8 milijuna kuna. U odnosu na konkurenciju bilježi nekoliko puta višu bruto profitnu maržu (7,64 posto), a prednjači i po niskoj zaduženosti i zavidnoj likvidnosti. U odnosu na konkurenciju bilježi nekoliko puta višu bruto profitnu maržu (7,64 posto), a prednjači i po niskoj zaduženosti i zavidnoj likvidnosti. Znatno uspješnije od sektorskog prosjeka su i tvrtke Kamgrad i Ing-grad. Zanimljivo je da građevinske kompanije puno zvučnijih imena poput Tehnike, Strabaga i Zagreb-Montaže bilježe znatno slabije poslovne rezultate. Inače, među 10 vodećih građevinskih tvrtki su još Projekt-gradnja, Gradnja Osijek, GIP Pionir i Ri Petrol.
Na listi najjačih građevinara nema ni jedne tvrtke iz Varaždinske županije – među deset vodećih više nije ni Zagorje-Tehnobeton, tvrtka koja je nekad bila među najvećim građevinarima u Hrvatskoj, a od 2014. godine je u postupku predstečajne nagodbe.
www.vzaktualno.hr/tportal