Pretjerani rad je postao standard. U SAD, jednoj od najbogatijih i najproduktivnijih privreda na svijetu, zaposleni su sretni ako dobiju dva tjedna odmora godišnje. Ovakav način rada i nedostatak odmora uzrokuje stres i iscrpljenost koji su potencijalni ubojice, tvrdi Peter Fleming u članku u The Guardianu, a prenosi Jutarnji.hr.
Tehnologija nas je trebala osloboditi od svakodnevne patnje rada, ali zapravo često čini situaciju sve gorom: 2002. je manje od 10 posto zaposlenika provjeravalo svoj e-mail van radnog vremena. Danas, uz pomoć tableta i pametnih telefona ta brojka je došla na 50 posto.
Američki istraživač Soojung-Kim Pang je ustvrdio da su današnji radnici produktivni oko 4 sata dnevno, a da je ostatak radnog vremena samo nepotrebni stres i dosada.
Istraživanje Australijskog Nacionalnog Sveučilišta je nedavno došlo do rezultata da rad preko 39 sati tjedno predstavlja rizik za zdravlje.
Švedska vlada je sprovela pilot projekt u kojem su sestre u domovima za starije osobe radile samo šest sati. Takvih projekata ima malo jer pretpostavljaju skraćeno radno vrijeme, što nije tipično za današnji sustav rada.
Da bi se poslove učinilo boljim za naše mentalno i fizičko stanje potrebno je da se radi bitno manje, ali je potrebno i to da poslovi budu drugačiji, s hijerarhijom koja je manje autoritarna, a zadaće radnika raznolikije i smislenije. Kapitalizam nije dobar u kreiranju ovakvih poslova i veliki broj djelatnika u ovakvom sustavu smatra da im nedostaje istinski život, zaključuje Fleming.
www.vzaktualno.hr / jutarnji.hr