U nedjelju u Histrionskom domu na 3. Festivalu kršćanskog kazališta predstavljen je fenomen rada s mladima Tibora Martana, pedagoga iz Osnovne škole Visoko.
Tibor Martan u toj školi radi kao pedagog, no u školi i izvan škole djeluje kao dramski pedagog, pisac i etnolog. S djecom i mladima radi kratke predstave u trajanju od petnaestak minuta koje prikazuju živote hrvatskih svetaca ili pak progovaraju o kršćanskim vrednotama. Po tom svom opredjeljenju, a i po estetici koju njeguje u svojim predstavama vrlo je specifičan u kontekstu hrvatske dramske pedagogije. U njegovoj grupi se okupljaju djeca različitih dobnih skupina (a nađe se i pokoja odrasla osoba), no svi se međusobno vole, poštuju i odlično surađuju. I pedagoški i umjetnički rezultati Tibora Martana su uistinu vrhunski te pokazuju da se s djecom i mladima mogu uspješno obrađivati i kršćanske teme. Odnosno pokazuju da djeca i mladi mogu odabrati dobrotu i svetost kao uzore u svom životu te da se sloboda izbora ne mora sastojati isključivo u priklanjanju moralno i odgojno upitnim vrijednostima i ponašanjima.
Članovi dramske grupe iz OŠ Visoko, nastavljaju raditi i kao srednjoškolci kada napuste osnovnu školu pod vodstvom Tibora Martana u Dramskoj družini „Ozana“ koja djeluje pod okriljem KUD-a „Braća Radić“ Visoko. U nedjelju su obje dramske grupe pokazale pet kratkih predstava koje se sve mogu podvesti pod naslov Što je tvoje blago?. Tekst triju predstava napisala su sama djeca, a dva Tibor Martan. Predstava Blago prema tekstu Tibora Martana postavlja pitanje jesu li blago stvari ili čisto srce i duhovne vrednote. Štefek Doroteje Adamić pripovijeda o djetinjstvu križevačkoga vlč. Stjepana Kranjčića koji je još kao dječak pokazivao veliku pobožnost i bio uzor drugoj djeci, a Obloček Anite Platnjak i Marije Tukše tematizira život bl. Ozane Kotorske koja je živjela svetim životom u maloj izbici, pred čiji su prozorčić (obloček) dolazili mnogi potrebni njezina savjeta i utjehe. Susret s anđelima Leone Šturbek govori o varaždinskoj uršulinki Jerini-Matildi Böllein koja je, poput Štefeka, još kao djevojčica osjetila poziv za posvećenim životom te odlučila postati redovnica. Rasla je u bogatoj obitelji, no njezino blago nisu bile materijalne stvari, nego Bog. Sveti Juraj Tibora Martana donosi i narodno blago novomarofskog kraja. Tako male glumice i njihove majke, koje također glume u predstavi, izvode narodne napjeve svoga kraja povezane sa svetkovinom Jurjeva.
Prvi dio Festivala završen je tim dojmljivim nastupom djece i mladih iz Visokog, nakon kojega je uslijedio razgovor s publikom i druženje.
Ozana Iveković, dramska pedagoginja
Sanja Nikčević, hrvatska teatrologinja, kazališna kritičarka, redovna profesorica u trajnom zvanju i voditeljica teatrologije Odsjeka za kazališnu umjetnost Umjetničke akademije u Osijeku UAOS i dramskog modula na Doktorskom studiju iz književnosti Filozofskog fakulteta u Osijeku
www.vzaktualno.hr