Lišće i cvjetovi lipe, koji cvatu obično oko polovice lipnja, oduvijek su se koristili u narodnoj medicini za ublažavanje i liječenje niza zdravstvenih problema. Nekada se lišće koristilo u liječenju rana i svih vrsta čireva. Danas se ona koristi puno rjeđe, ali se koriste cvjetovi koji imaju umirujuće djelovanje, pa se koristilo i za poticanje znojenja, smirivanje grčeva, kašlja i bolova, piše 24sata.hr
Čaj od lipe prepisuje se i kod manjih problema sa spavanjem i nervoznih stanja, jer biljka ima ugodan smirujući učinak. Također, zbog diuretičkih svojstava i pozitivnog utjecaja na širenje krvnih žila, preporučuje se i u liječenju visokog arterijskog tlaka te protiv masnih nakupina u krvnim žilama.
Zbog širenja krvnih žila čaj od lipe može biti koristan i u ublažavanju bolova kod migrene.
U vanjskoj upotrebi, cvjetovi lipe koriste se u liječenju ispucale kože, ugriza kukaca i za ublažavanje nadraženosti kože, ali ukoliko dugo stoji, gubi svoja svojstva, tako da se cvjetovi moraju brati svake godine kako biste imali ugodan i ljekovit čaj.
No, kako ima brojna ljekovita svojstva, određene osobe moraju biti pažljivi s lipinim čajem osobito osobe s poremećajem u radu srca, pa bi se oni trebali savjetovati prije uzimanja čaja sa svojim liječnikom, kao i trudnice i dojilje.
Cvjetovi lipe, inače, mogu se koristiti i u prehrani. Okusom se odlično slaže s mrkvom, pa čaj od lipe možete dodati umjesto vode kod pripreme krem juhe od mrkve, odnosno od povrća. To će juhi dati posebnu aromu.
A evo popisa za što je sve dobra lipa:
Protiv ateroskleroze
Prije spavanja pijte čaj od lipe, no povremeno napravite prekid od tjedan dana. Istodobno je dobro svaki dan pojesti režanj kuhanog češnjaka, a pomaže i uzimanje pivskoga kvasca. Pripazite i na uzimanje dovoljnih količina vitamina C.
Čišćenje zuba
Mješavina lipova ugljena i praška od kadulje (Salvia officinalis) daje izvrstan prah za čišćenje zuba, koji odstranjuje zadah iz usta.
Ispiranje rana
Opekline i rane dobro je ispirati i oblagati čajem koji se priprema tako da se 100 g cvijeta ili lista lipe popari s 1 I kipuće vode, ostavi da stoji 3 sata pa se procijedi. Zimi možete uzeti 100 g mlade kore i kuhati ju sat vremena, ostaviti da poklopljeno odstoji 3 sata, pa procijediti te tim čajem oblagati rane.
Bolesti jetre
Prah od lipova ugljena u narodnoj se medicini koristi za liječenje bolesti jetre – uzima se 2 puta dnevno i to 1 velika žlica natašte, a druga velika žlica poslije podne u kavi ili mlijeku.
Zaustavljanje proljeva
Protiv proljeva spravlja se čaj tako da se 3 velike žlice mješavine od po 30 g cvijeta lipe i kamilice te po 10 g petrovca i dupčaca prelije litrom kipuće vode, ostavi poklopljeno 1 sat pa se procijedi. Pije se što toplije tijekom dana.
Mješavina za iskašljavanje
Pomiješajte 60 g korijena sapunike, 20 g maćuhice, 20 g lista uskolisnog trpuca, 10 g cvjetova lipe i 10 g cvjetova bazge. Dvije čajne žličice mješavine prelijte hladnom vodom, ostavite da odstoji 6 sati i potom zagrijte do vrenja. Pijte po jednu do dvije šalice na dan. Ova mješavina ublažava kašalj i razrjeđuje tvrdu sluz tako da ju je lakše iskašljati.
Čaj protiv reume
Za liječenje reume, pomiješajte jednake količine cvjetova lipe, cvjetova bazge, končare, zlatnice i preslice. Dvije žličice mješavine prelijte šalicom vrele vode, ostavite da odstoji deset minuta i procijedite. Popijte 2-3 šalice nezaslađenog čaja na dan.
Protiv nesanice
Prije odlaska u krevet okupajte se u toploj vodi, u koju ste dodali četiri šake cvijeta lipe, ili prije spavanja popijte toplo mlijeko s medom od lipe. Pomaže prije spavanja piti čaj od lipe i stolisnika zaslađen lipovim medom. Potom možete popiti šalicu čaja od lipe: dvije-tri žličice narezanih cvjetova lipe zalijte šalicom kipuće vode i ostavite 5-10 min.
Protiv gripe
Pomiješajte jednake količine osušenih suncokretovih latica i cvjetova lipe. Žlicu latica prelijte s 2,5 dl kipuće vode, ostavite da odstoji deset minuta, po želji zasladite medom i popijte toplo. Popijte dvije do tri šalice čaja na dan.
Čišćenje krvi
Kuhajte 25 g lipova cvijeta u 250 ml vode dok ne ukuha na polovicu, a zatim se doda mlijeku koje se kuhalo s 1 velikom žlicom meda na jednu šalicu. To se pije duže vrijeme po 1-2 šalice na dan.
Aromatični ocat
Šaku cvjetova prelijte litrom jabučnog octa, dodajte malo limunove korice i 60 g meda, ostavite da odstoji pa procijedite. Dodajte salatama.
Osvježavajući sirup
Prelijte 6 šaka cvjetova lipe s 2,5 l vode. Dodajte 75 g limunske kiseline te na kriške izrezan limun i naranču. Ostavite da odstoji jedan dan. Dodajte 2,5 kg šećera i dobro promiješajte da se šećer rastopi. Ostavite još jedan dan na hladnome mjestu, uz povremeno miješanje. Procijedite sirup u sterilizirane boce i čuvajte na hladnom. Pijte razrijeđeno vodom i dobro ohlađeno.
Depresija i nervoza
Za liječene simptoma nervoze i depresije: u 1 l vina moči se 16 sati 10 g lipe, 10 g matičnjaka i 2 velike žlice meda; posebno se u 1 l vode kuha 2 dkg sitno izrezane pirike (Triticum repens), tako dugo dok se ne ukuha na polovicu; zatim se oboje pomiješa i od toga pije svaki sat po 1 velika žlica.