Kako bi odgovorile na izazove strelovitog razvoja tehnologije i promjene ekonomskih trendova što zahtijeva stalne inovacije i blisku suradnju obrazovnog sustava i gospodarstva, dvije visokooobrazovne institucije iz Hrvatske i Mađarske, varaždinski Fakultet organizacije i informatike Varaždin i Sveučilište Panonija u Nagykanizsi te dvije organizacije za potporu poduzetništvu, Tehnološko-inovacijski centar Međimurje i Poslovni inkubator iz Nagykanisze udružile su snage i provele projekt Intensive Courses for Higher Education Students (IC4HEDS).
Na završnoj konferenciji održanoj u četvrtak predstavljeni su glavni rezultati projekta sufinanciranog iz Programa prekogranične suradnje Interreg V-A Mađarska-Hrvatska.
U sklopu projekta razvijena su i provedena dva blended learning tečaja; varaždinski FOI razvio je tečaj na temu digitalne transformacije, a Sveučilište Panonija tečaj na temu industrije 4.0.
Na završnoj konferenciji prisustvovao je i međimurski župan Matija Posavec koji je izrazio zadovoljstvo što je u okviru međunarodne prekogranične suradnje koje Međimurska županija ima s regijama iz Mađarske napravljen jedan novi smjer vezan isključivo uz obrazovanje, stjecanje novih znanja i kompetencija.
-Na taj način olakšavamo tu graničnu crtu koja nas veže s Mađarskom, ali s druge strane dajemo i jedan poticaj razvoju obrazovanja koji nije samo unutar Međimurja, nego i u suradnji s drugim zemljama – rekao je Posavec dodavši kako se ovime šalje jedna snažna poruka da se u jačem povezivanju stvara jedno bolje, atraktivnije i konkurentnije okruženje.
Osim tečajeva, u kojima je sudjelovalo pedesetak studenata, Tehnološko-inovacijski centar Međimurje, koji je bio vodeći partner, te Poslovni inkubator iz Nagykanisze, organizirali su brojne radionice koje su vodili uspješni pojedinci i tako približili i olakšali studentima skori ulazak na tržište rada. Studenti i partneri su kroz studijska putovanja izgradili bliske prekogranične stručne i osobne veze koje će doprinijeti budućoj suradnji u pograničnom području.
Kako je naglasio direktor TICM-a Ivan Plačko, njihov centar već više od desetak godina provodi projekte prekogranične suradnje.
-Fokus nam je, osim poticanja gospodarstva, razvoj obrazovanja jer je to temelj budućeg razvoja gospodarstva – rekao je Plačko dodavši kako su studenti osim u tečajevima sudjelovali i u studentskim putovanjima gdje su imali priliku zajedno učiti i raditi.
-Na taj se način grade izvrsne prekogranične veze za buduću koheziju ove naše regije – zaključio je Plačko.
Dekanica FOI-a Nina Begičević Ređep poručila je kako je ovo izuzetno važan projekt za njihov fakultet jer prije svega doprinosi njihovim strateškim ciljevima, internacionalizaciji, umrežavanju i prijenosu praktičnih znanja i iskustava studentima.
-Izuzetno nam je važno i to što smo osnažili veze prekogranične suradnje, kao i s našim stalnim partnerom, TICM-om – kazala je Begičević Ređep dodavši kako će sigurno ići u novu projektnu prijavu koja će omogućiti nastavak ovog hvalevrijednog projekta.
Ukupno 53 studenta imala su priliku slušati vrlo zanimljive radionice koje su se temeljile na praktičnim znanjima i iskustvima, a ono što je još bitnije, studenti su se upoznali s počecima osnivanja start-upova i bavljenja poduzetništvom.
Studentica Patricija Ivanić s varaždinskog FOI-a iznijela je svoje iskustvo sudjelovanja u programu.
-Za mene je ovo bilo jako zanimljivo zato što sam bila jedina studentica s Ekonomike poduzetništva, a svi ostali studenti su bili više s informatičkog smjera što je meni bilo odlično jer sam naučila nove stvari koje mi mogu pomoći u daljnjem poslovanju – rekla je Ivanić.
tklopotan / vzaktualno.hr