Svjetski dan hrane, koji se obilježava 16. listopada, podsjeća nas na važnost hrane kao osnovne ljudske potrebe i prava. Svakodnevno uzimamo hranu zdravo za gotovo, no koliko zaista razmišljamo o njezinoj važnosti i dostupnosti na globalnoj razini? Iako je poljoprivredna proizvodnja dovoljna da nahrani sve ljude na svijetu, više od 733 milijuna ljudi i dalje gladuje, piše nzjz-split.hr.
Hrana je treća osnovna potreba čovjeka, nakon zraka i vode i temelj je dostojanstvenog života.
Ovogodišnja tema Svjetskog dana hrane "Pravo na hranu za bolji život i bolju budućnost" naglašava nužnost dostupnosti sigurne i nutritivno uravnotežene prehrane za sve ljude, sada i u budućnosti. Međutim, stvarnost je daleko od te idealne slike – neadekvatna prehrana utječe na pothranjenost, malnutriciju i pretilost u svim slojevima društva. Najviše pate ranjive skupine koje si ne mogu priuštiti zdravu prehranu ili nemaju pristup raznovrsnim i sigurnim namirnicama, opisuje nzjz-split.hr.
Iako globalni poljoprivredno-prehrambeni sustavi proizvode dovoljno hrane, mnogi se suočavaju s gladovanjem zbog neravnomjerne raspodjele, prirodnih nepogoda, sukoba i nejednakosti. Rješavanje ovog problema zahtijeva veću predanost, ulaganja i inovacije u prehrambenoj proizvodnji, kako bi svi mogli imati pristup zdravoj i održivoj hrani.
Prema predviđanjima, do 2050. godine svjetska populacija narast će na 10 milijardi ljudi, a da bi se osigurala dovoljna količina hrane za sve, poljoprivredna proizvodnja morat će porasti za čak 50 %, piše hzjz.hr. To zahtijeva transformaciju postojećih sustava, ali i odgovornost potrošača, proizvođača i vlada da zajedno rade na održivom rješenju.
Svjetski dan hrane povezan je s globalnim ciljem da se do 2030. godine postigne 0 % gladi. Ostvarenje tog cilja ne samo da bi spasilo milijune života, već bi imalo i ogromne ekonomske i društvene koristi. Ulaganja u prehranu vraćaju se višestruko, a eliminacija gladi može značajno doprinijeti zdravijem i sigurnijem svijetu za sve.
Zato, kad sljedeći put sjednemo za stol, možda je pravo vrijeme da se zapitamo – razmišljamo li dovoljno o hrani koju jedemo i kako možemo pomoći da je svi imaju dovoljno?
Cilj postizanja 0 % gladi do 2030. godine nije samo san, već globalni imperativ. On može spasiti milijune života, povećati produktivnost, smanjiti nejednakosti i stvoriti bolje uvjete za buduće generacije. Svaki korak prema tom cilju zahtijeva zajednički napor – i mi kao potrošači možemo igrati ključnu ulogu u toj promjeni.
foto: ilustracija
vzaktulano/hzjz-split.hr/hzjz.hr